Австрия не успя да се класира за Мондиал 2018 в Русия, но сензационно обърна у дома световния шампион Германия с 2:1 в приятелска среща, която се игра на стадион „Вьортерзее“ в град Клагенфурт и започна с 1 час и 40 минути закъснение заради буря. На вратата на гостите се завърна капитанът им Мануел Нойер, който не бе играл в официален мач от октомври 2016 година, а през седмицата записа минути в тренировъчна игра срещу младежите на Бундестима до 20 години.

Месут Йозил (11) изведе гостите напред в резултата. До края на първата част футболистите на Йоахим Льов успяха да запазят аванса си.

След почивката настъпи истински шок за световните шампиони. Мартин Хинтерегер (53) от Аугсбург изравни след асистенция на защитника Давид Алаба от Байерн. Халфът на Шалке 04 Алесандро Шьопф (69) пък направи пълен обрат след подаване на Щефан Лайнер от Залцбург.

Германците се опитаха да отвърнат на удара и атакуваха до края на срещата, но така и не реализираха изравнителен гол и записаха втора поредна загуба след тази от Бразилия (0:1) в края на март. Воденият от Йоахим Льов е без успех от пет официални срещи, всичките контроли – 3 равенства и 2 поражения. Австрия пък регистрира седми пореден успех в квалификации и приятелски срещи.

След седмица на 10 юни (неделя) австрийците имат контрола срещу Бразилия във Виена. За германците предстои последна проверка преди световното срещу Саудитска Арабия (8 юни в Леверкузен), а след това го очакват срещи от груповата фаза на Мондиал 2018 срещу Мексико (17 юни), Швеция (23 юни) и Южна Корея (27 юни).

Австрия - Германия 2:1
0:1 Месут Йозил (11), 1:1 Мартин Хинтерегер (53), 2:1 Алесандро Шьопф (69)

Австрия: Зибенхандъл, Драгович, Прьодъл, Хинтерегер, Баумгартлингер, Жул (88-Кайнц), Лайнер, Алаба, Шьопф (76-Бауер), Грилич (79-Илзанкер), Арнаутович (84-Бургщалер)

Германия: Нойер, Зюле, Рюдигер, Хектор, Кимих, Гюндоган (56-Горецка), Кедира (46-Руди), Брандт (67-Вернер), Сане (67-Ройс), Йозил (76-Дракслер), Петерсен (76-Гомес)