РУМЕН ПАЙТАШЕВ, СПЕЦИАЛНО ЗА БЛИЦ ОТ РУСИЯ

Чили е на финал за Купата на конфедерациите! Шампионът на Южна Америка победи европейския първенец Португалия с 3:0 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията) в полуфинална битка.

Вратарят на чилийците Клаудио Браво се превърна в големия герой на вечерта. Той спаси всичките три дузпи, които изпълниха португалците. Стражът отрази последователно шутовете от "бялата точка" на Куаресма, Моутиньо и Нани.

Първото интересно положение стана в 6-ата минута, когато Варгас беше изведен сам срещу вратаря Руи Патрисио, но не успя да го преодолее. В ответната атака португалците пропуснаха отличен шанс да поведат. Кристиано Роналдо с перфектен успореден пас намери Адриен Силва, който от 3-4 метра не намери целта.

Двата отбора се вкопчиха в здрава битка, най-вече в средата на терена преобладаваха  единоборствата.
Секунди преди почивката след заучено положение при центриране от корнер Силва се изтегли на близката греда и стреля с глава, но топката премина над вратата.

След паузата сценарият от първото полувреме се повтори. В 57-ата минута Варгас с акробативно изпълнение с гръб към вратата затрудни максимално Руи Патрисио. После Роналдо проби отляво, влезе в наказателното поле и стреля, Браво с мъка изби силния шут. До края на редовното време липсваха интересни положения пред двете врати и логично се стигна до продължения. В тях се запомни удар с глава на Алексис Санчес в 95-ата минута, а топката прелетя на сантиметри покрай целта.

Голямата драма настъпи в 119-ата минута, когато чилийците удариха две греди.Видал опита плътен шут от 15-17 метра, който се отби от страничната греда. Отбитата топка отиде в краката на Мартин Родригес, той стреля и този път напречната греда спаси Патрисио и Португалия. Така се стигна до лотарията на дузпите.

При тях аплодисментите си заслужи Браво. Клаудио спаси и трите дузпи, изпълнени от португалците. Видал даде аванс на Чили с хладнокръвно изпълнение, после Рикардо Куаресма стреля в долния десен ъгъл, а Браво плонжира и изби. Арангис покачи на 2:0. Чилийският вратар отрази и шута на Жоао Моутиньо, а Алексис Санчес реализира за 3:0. Всичко за Португалия свърши още при следващото изпълнение на опитния Луиш Нани. Бившето крило на Манчестър Юнайтед се провали от „бялата точка“ и еврошампионът напусна Купата на конфедерациите.

Утре в другата полуфинална среща играят Германия и Мексико.

ЧИЛИ - ПОРТУГАЛИЯ 3:0 след дузпи (0:0 в ред.вр. и продълженията)