Домакинът Бразилия срази сензацията на турнира Перу с 3:1 във финала на „Маракана“ и спечели за девети път в историята трофея на Копа Америка. Двата тима се срещнаха в груповата фаза и бразилците спечелиха категорично с 5:0 в онзи мач, а сега отново се разправиха със съперника след голове на Евертон (15), Габриел Жезус (45+3), който бе изгонен в 70-ата минута, и Ричарлисон (90-дузпа). Паоло Гереро (45) се разписа за „инките“, които имат два трофея на сметката си от 1939 и 1975 година.

„Селесао“ спечели пета титла като домакин на турнира и изостава само от Уругвай (15 титли) и Аржентина (14 титли) по брой трофеи от тази надпревара. „Кариоките“ винаги триумфират, когато приемат турнира - 1919, 1922, 1949, 1989 и 2019 година.

Още във втората минута Кристиан Куева пропусна от изгодна позиция да изведе Перу напред в резултата, пращайки топката покрай вратата на Алисон. "Инките" изненадващо продължиха да бъдат по-активни и да пресират домакините, а удар на Тапиа също не намери целта. Постепенно бразилците взеха инициативата и чрез Евертон (15) поведоха. Той се разписа след центриране на Габриел Жезус, преодолял няколко защитника преди това. В 24-ата минута Алекс Сандро комбинира с Роберто Фирмино, а нападателят на Ливърпул пусна успоредно по земя за Филипе Коутиньо, който шутира неточно.

В 36-ата минута Алекс Сандро центрира на далечната греда за Роберто Фирмино. Нападателят на „селесао” се извиси над Трауко и стреля с глава, но над напречната греда. Пет минути след това перунаците получиха дузпа за игра с ръка на Тиаго Силва. Зад топката застана Пауло Гереро (45-дузпа), който прати топката в долния ляв ъгъл на Алисон Бекер и изравни за 1:1, а това бе първи гол във вратата на бразилците от началото на турнира. Радостта на „инките“ бе твърде кратка, тъй като в добавеното време на първата част Артур пое топката през средата и напредна, след което стигна до дъгата и пусна вляво за Габриел Жезус (45+3), разписал се сам срещу Галесе за 2:1.

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

След почивката в 50-ата минута Филипе Коутиньо получи пас на границата на наказателното поле и стреля отдясно, но ударът на халфа премина край вратата на Галесе. Последваха пропуски на Коутиньо и Жезус, за да се стигне до 70-ата минута, в която домакините останаха в намален състав. Габриел Жезус си изкара червен картон след втори жълт в мача заради удар с лакът срещу Самбрано при въздушно единоборство.

Перуанците започнаха да поглеждат все по-смело към вратата на Алисон и три минути след това можеха да изравнят, но Алисон изби удар на Трауко. След корнера се получи разбъркване в наказателното поле, а топката бе изчистена и тя стигна до Флорес, който стреля, но неточно покрай вратата.

В 81-ата минута бразилците поискаха червен картон за десния бек Адвинсула, който в гръб докосна Артус с лакът, но съдията прецени, че в тази ситуация не е нужно да санкционира перуанския браните. В самия край домакините също получиха дузпа, а Ричарлисон (90-дузпа) сложи точка на спора.

Бразилия – Перу 3:1
1:0 Евертон (15), 1:1 Паоло Гереро (45-дузпа), 2:1 Габриел Жезус (45+3), 3:1 Ричарлисон (90-дузпа)

Бразилия: 1.Алисон, 13.Дани Алвеш, 2.Тиаго Силва , 12.Алекс Сандро, 4.Маркиньос, 11.Филипе Коутиньо (77 14.Едер Милитао), 5.Каземиро, 8.Артур, 20.Роберто Фирмино  (75 21.Ричарлисон), 19.Евертон (90+3 15.Алан), 9.Габриел Жезус
Селекционер: Тите

Перу: 1.Педро Галесе, 15.Карлос Замбрано , 17.Луис Адвинкула , 6.Мигел Трауко, 2.Луис Абрам, 19.Виктор Йотун (78 11.Руидиас), 8.Кристиан Куева, 18.Андре Карийо (86 14.Поло), 13.Ренато Тапиа (82 23.Гонзалес), 20.Едисон Флорес, 9.Паоло Гереро
Селекционер: Рикардо Гарека (Аржентина)

Стадион: “Маракана”, Рио Де Жанейро
Главен съдия: Роберто Тобар (Чили)

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Копа Америка 2019