Тазгодишното eвроучастие на българските отбори започна със загуба на Дунав от Иртиш. Русенци допуснаха минимално поражение с 0:1 при гостуването в Павлодар в първа среща от първия квалификационен кръг на турнира Лига Европа. За тима от Русе това беше завръщане на европейската сцена след 42-годишна пауза.

"Драконите" бяха наказани рано-рано, след като в още 5-ата минута Игор Бугаев даде преднина на домакините, които от няколко сезона са водени от българския треньор Димитър Димитров - Херо. При най-доброто си положение в срещата дунавци удариха греда в 66-ата минута. Тогава Мирослав Будинов бе близо до изравняване. След получения ранен гол стражът на "драконите" Станислав Антонов бе блестящ, спасявайки няколко опасни ситуации. По този начин тимът на Веселин Великов съхрани шансове за реванша в Русе, който е на 6 юли (четвъртък) от 20:00 часа.

ГОЛЪТ, С КОЙТО ИРТИШ ПОВЕДЕ:

Мачът в Павлодар започна злощастно за българите, които бяха под въпрос за участието си в Лига Европа, тъй като се изчакваше решението за ЦСКА. В 5-ата минута тимът на Херо поведе. Игор Бугаев беше изведен от Александър Кислицин, отбраната на Дунав го изпусна и играчът домакините прати топката неспасяемо в мрежата на Антонов - 1:0.

В 12-ата бившият играч на Черноморец (Бургас) и Славия Карлос Фонсека проби отдясно и центрира в наказателното поле към Аслан Далабаев, който веднага стреля, но покрай целта. Последваха още няколко пропуска на играчи на Иртиш, а чак в 39-ата минута се откри първата възможност пред русенци. Капитанът Диян Димов се пребори за топката в половината на съперника и стреля, вратарят Давид Лориа не бе убедителен и изпусна, но нямаше играч на българския отбор, който да атакува стража. Секунди след това Димов нанесе нов удар, този път право в ръцете на вратаря.

В последните секунди на първата част Родриго Антонио пусна дълъг пас към Франк Джа Джедже, но Христофор Хубчев предотврати опасността.

Още в началните секунди на второто полувреме Стефан Живкович пробва късмета си от пряк свободен удар, но шутът му мина встрани от целта. В 55-ата минута "драконите" успяха да създадат добро положение. Васил Шопов се пребори за топката в наказателното поле, а от тази ситуация се възползва Будинов, който стреля, но Лория се намеси решително. В 66-ата Будинов разстресе гредата след изпълнение на пряк свободен удар.

До края русенци направиха отчаяни опити да стигнат до изравнително попадение, докато играчите на Иртиш имаха няколко шанса за удвояване на преднината си, но бяха отчаяни от Станислав Антонов.

Припомняме, че крайният победител от сблъсъка ще играе във втория квалификационен кръг срещу Цървена звезда (Сърбия) или Флориана (Малта).

БЛИЦ представя всичко за българското участие в Европа

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Първа лига - трансфери и подготовка

ИРТИШ - ДУНАВ 1:0
1:0 Игор Бугаев (5)

Двубоят по минути с БЛИЦ
1 - Начало на мача.
5  ГОЛ! 1:0 за Иртиш след попадение на Игор Бугаев, който беше изведен от Александър Кислицин, отбраната на Дунав го изпусна и играчът на тима на Херо прати топката неспасяемо в мрежата на Станислав Антонов.
12  Казахстанците пропускат отличен шанс за удвояване на резултата. Карлос Фонсека демонстрира страхотна скорост и проби по фланга, след което върна назад към точката на дузпата. Там напълно непокрит бе оставен Аслан Дарабайев, който за късмет на русенци стреля високо над целта.
13 - Делечен удар на Карлос Фонсека прелита над вратата.
26  Блестяща намеса на Станислав Антонов. Фофана излиза сам срещу вратаря на Дунав, който се хвърли в краката му и успя да избие с крак.
39 - Първо добро положение за Дунав. Капитанът Диян Димов се пребори за топката в половината на Иртиш и стреля, вратарят Давид Лориа не бе убедителен и изпусна, но нямаше играч на русенци, който да атакува стража.
41 - Втори шут на Димов от около 25 метра, този път право в ръцете на Лориа.
44  Франк Джа Джедже бе изведен от Родриго Антонио, а Христофор Хубчев опита да го догони. След контакт между двамата Джа Джедже падна, претендирайки за дузпа. Съдията Арнолд Хънтър е безмълвен.
46 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
52 - Нужна е медицинска помощ за вратаря на Дунав Станислав Антонов и Марио Петков. Двамата се сблъскаха, след като Фофана блъсна в гръб Петков към стража, който бе излязъл напред, за да чисти топката.
55  Най-чистата ситуация за Дунав до момента. Карагерен нахлу опасно в наказателното поле на Иртиш, но Дамир Даутов го спря, след което Будинов притисна съперника и му отне топката. Таранът на българския тим веднага опита удар по диагонал, но Давид Лориа изби в корнер.
62  Херо извършва две смени. Фофана напуска терена, Казбег Детериев се появява.
62  Джа Джедже излиза, Иля Калинин влиза.
64  Веселин Великов извършва първа смяна. Самир Аясс излиза, Красимир Станоев влиза в игра.
66  ГРЕДА! Мирослав Будинов стреля отлично от пряк свободен удар, отсъден точно пред дъгата. Шутът на нападателя мина покрай стената, Давид Лориа нямаше как да реагира, но за негов късмет кълбото нацели гредата.
70  Пропуск за домакините. Стефан Живкович центрира от ъглов удар, а Бугаев бе оставен напълно сам точно пред вратараското поле на Дунав. Нападателят се извиси и засече с глава, за късмет на българите прати топката над напречната греда.
73  Карагерен отстъпва място на Юлиян Ненов.
80 - Васил Шопов центрира към близката греда, където Бранимир Костадинов опита от трудна позиция, вратарят Лориа улови.
87  Новият нападател в Дунав Димитър Георгиев записва дебют, замененият е Васил Шопов.
90 - Добавеното време е 2 минути.
90+2 - Край на мача. Иртиш победи Дунав с 1:0.

ИРТИШ: 1.Давир Лория, 4.Александър Кислицин, 7.Аслан Дарабаев (90+1  9.Нурбол Жумаскалиев), 8.Родриго Антонио, 11.Исмаел Фофана  (62  33.Казбег Детериев), 19.Джа Джедже (62  17.Иля Калинин), 28.Дамир Даутов, 30.Стефан Живкович, 40.Карлос Фонсека, 72.Марио Машлач, 84.Игор Бугаев
Резерви: 13.Никита Калмиков, 2.Иля Воротников, 25.Руслан Йесимов, 5.Перали Алиев, 33.Казбек Детериев, 17.Иля Калинин, 9.Нурбол Жумаскалиев
Треньор: Димитър Димитров

Резултат с изображение за фк дунав
ДУНАВ: 86.Станислав Антонов, 3.Марио Петков, 4.Петър Патев, 22.Михаил Милчев, 23.Христофор Хубчев, 6.Самир Аясс (64  31.Красимир Станоев), 11.Диян Димов, 10.Васил Шопов (87  20.Димитър Георгиев), 77.Бранимир Костадинов, 7.Бирсент Карагерен (74  94.Юлиян Ненов), 9.Мирослав Будинов
Резерви: 33.Aлeксандър Конов, 24.Преслав Петров, 5.Тейнур Марем, 31.Красимир Станоев, 8.Андреас Васев, 94.Юлиян Ненов, 20.Димитър Георгиев
Треньор: Веселин Великов

Павлодар, стадион "Централний"
Съдия: Арнолд Хънтър (Северна Ирландия)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация