Катар изненадващо спечели първата си Купа на Азия. Това се случи, след като те спечелиха финала в Абу Даби срещу четирикратния шампион и тотален фаворит - Япония с 3:1.

Головете за катарците отбелязаха Алмоез (12'), Хатим (27') и Афиф (83'- дузпа). За "самураите" точен бе атакуващият футболист на РБ Залцбург - Минамино в 69-ата минута.

Трофеят освен исторически, е и впечатляващ, имайки предвид, че до последната среща домакините на Мондиал 2022 не допуснаха нито едно попадение във всичките си 6 двубоя. Иначе от 7 общо те триумфираха 7 пъти с обща голова разлика 19:1.

Досегашното върхово представяне на Катар за Купата на Азия бе пето място преди четвърт век - през 1984 година в Малайзия.

Али Алмоез пък счупи рекорда на саудитската легенда Али Даеи за най-много вкарани голове в рамките на един турнир, след като срещу японците наниза деветото си попадение, финиширайки като най-добър голмайстор на състезанието.