Славия записа загуба с 0:1 в първата среща от II кръг на Лига Европа срещу Хайдук (Сплит) като гост. "Белите", водени от Златомир Загорчич, определено има за какво да съжаляват, тъй като изпуснаха доста положения, а и нацелиха веднъж гредата чрез Владислав Узунов. Нищо обаче не е решено от крайния изход на сблъсъка, това говорят фактите. Славия е бил опрян до стената след загуба с 1 гол разлика цели 4 пъти. В два от тези случаи "белите" продължават без особени проблеми с победи на реваншите в София, а в другите два те отпадат, но при тези провали има доста интересни факти.

В Гелзенкирхен Шалке побеждава с 2:1. В края на септември 1972 година "кралскосините" гостуват за реванш от 1/16-финалите за КНК на Славия. В него "белите" водят също с 2:1 до... 72-ата минута. Тогава срещата е прекратена заради проливен дъжд и е взето решение на другия ден да се изиграят нови 90 минути, в които Шалке 04 побеждава с 3:1 и продължава в турнира.

Вторият случай, който е изцяло идентичен със ситуация, в която е поставена Славия в момента, а именно пасив с 1:0 след първата среща, е срещу Сервет на 1/4-финалите в КНК, чийто треньор по това време е митичната фигура – Бела Гутман. Унгарецът е с респектираща визитка, а през 1961 и 1962 г. прави Бенфика два пъти носител на КЕШ. След загуба в първата среща Славия се развихря на реванша. Според голяма част от специалистите победата с 3:0 е един от най-добрите мачове в евротурнирите за "белите". Над всички са Михаил Мишев – Горнобанския кмет и Иван Давидов.

Преди мачовете със Сервет, "белите" преминават през френския Страсбург на 1/8-финалите от КНК. Първата среща във Франция е загубена с 1:0 с гол в 37-ата минута, когато се разписва Жерар Осер. Реваншът в София е почти безпроблемен за Славия, тъй като "белите" притискат своя съперник от първата минута, а в края на първото и началото на второто полувреме, те нанасят и два фатални удара - Вражев отбелязва в 42-ата минута, а в 49-ата е точен Михаил Мишев. Така Славия печели с 2:0 реванша и отстранява своя съперник с общ резултат 2:1.

Сезон 1963/64 е годината, в която Славия записва дебют в евротурнирите. Първото им препятствие там е МТК Будапеща. В първата среща българският тим, воден от Добромир Ташков губи с минималното 0:1 пред близо 40 000 души. На реванша в София "белите" взимат ранен в 6-ата минута чрез Михаил Мишев, но 30 минути по-късно унгарците стигат до равенството, което на практика ги класира за следващия кръг от турнира.

Така феновете на Славия до известна степен могат да бъдат спокойни, тъй като "белите" неведнъж са доказвали, че могат да се противопоставят на силните противници, а и последният резултат на Хайдук (загуба с 1:4 от Осиек) дава още повече надежди, тъй като това е доказателство, че хърватите не са непреодолими.