Играй БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!

Славия продължава участието си във втория квалификационен кръг на Лига Европа. Тимът отстрани на старта на турнира Илвес (Финландия) след две победи – 1:0 като гост и 2:1 на реванша в София. Във втория квалификационен кръг „белите“ ще играят срещу Хайдук (Сплит, Хърватия).

В рубриката БЛИЦ Архив ви представяме последния случай, в който Славия отстрани противник в европейските клубни турнири. През пролетта на 1996 година „белите“, водени от Стоян Коцев-Кано, се поздравиха с дубъл у нас – шампионска титла и купа на страната. Заради ниския коефициент на България обаче Славия вместо да участва в предварителните кръгове на Шампионската лига, бе пратен в турнира за Купата на УЕФА.

Първият съперник на „белите“ бе Инкарас (Литва) в първия предварителен кръг на турнира.

Първата среща се игра на 17 юли 1996 година. И бе достойна за истински филмов трилър. Славия започна отчайващо и до 16-ата минута губеше в резултата с 0:2. Още в 8-ата минута Подерис откри резултата, а в 16-ата Мачулевичус удвои. След това обаче дойдоха минутите на Румен Панайотов, който намали на 1:2 в 31-ата минута от точно изпълнена дузпа, а десет по-късно Димитър Тотев изравни за 2:2. В 72-ата минута Славия стигна до пълен обрат, след като отново Румен Панайотов реализира за 3:2. Две минути по-късно обаче Инкарас изравни за 3:3 след попадение на Мачулевичус. Инфарктният край бе ново попадение за Славия, дело на Тодор Праматаров шест минути преди края на двубоя.

На терена падат седем гола, но още по-горещо е на трибуните. Гостите са подкрепяни от скромна агитка, но една от дамите решава да покаже прелести. Блондинката вероятно завладяна от емоциите на терена, а може би и под влиянието на нещо друго, сваля горните си дрехи и остава дибидюс гола. Налага се полицаи да притичват и да я... загръщат със знаме, за да не разваля още повече дисциплината!

На реванша в Каунас е още по-инфарктно. Двубоят се играе пред 6000 зрители, които предвкусват победата и продължаването на Инкарас. И това е така, тъй като до 84-ата минута домакините водят с 1:0 след гол на същия Мачулевичус от дузпа в 13-ата минута. Шест минути преди края обаче Владимир Иванов-Фугата изравнява за крайното 1:1, което праща Славия напред в турнира.

Любопитното е, че и двата мача на „белите“ срещу Инкарас не се предават пряко по телевизията. Както стана сега срещу Илвес (Финландия). Първата среща в София е пусната на пълен запис в полунощ по тогава съществуващата телевизия "София Кабел", а реваншът въобще не е излъчван.

В следващия първи редовен кръг в турнира за Купата на УЕФА Славия играе срещу Тирол (Инсбрук). Първата среща в София завършва наравно 1:1, а на реванша „белите“ отпадат след загуба с 1:4 (на реванша Славия е с нов треньор - Радослав Здравков).

Така Инкарас (Литва) бе последният елиминиран противник от Славия преди успеха вчера срещу Илвес (Финландия). „Белите“ трябваше да чакат 22 години, за да отстранят съперник на европейската клубна сцена.
СТЕФАН РАЛЧЕВ/БЛИЦ

17 юли 1996 година, първи мач, предварителен кръг

Славия – Инкарас 4:3
0:1 Подерис (8), 0:2 Мачулевичус (16), 1:2 Румен Панайотов (31-дузпа), 2:2 Димитър Тотев (42), 3:2 Румен Панайотов (71), 3:3 Мачулевичус (75), 4:3 Тодор Праматаров (84)

Съставът на Славия от първия мач: Здравко Здравков, Владимир Иванов, Петър Цветанов, Кирил Качаманов, Диян Ангелов, Тодор Праматаров, Румен Панайотов, Михаил Захариев, Мариус Уруков (75 - Руджерио Перейра, Димитър Тотев, Антон Димитров (54 – Диян Божилов)