След като жребият отреди Ливърпул и Рома да се срещнат на полуфиналите в Шампионската лига, в рубриката ни БЛИЦ Архив ще припомним за знаменития финал между двата тима за КЕШ през 1984 година. Тогава битката се провежда в Рим на 30 май. „Вълците” са домакини, но въпреки това губят драматично двубоя. Ливърпул пък за четвърти път в историята си печели най-популярния в Европа клубен турнир след 1977, 1978, 1981.

Гостите откриват резултата в 13-ата минута чрез Фил Нийл, който се възползва при меле в наказателното поле и отблизо с крак изпраща топката във вратата на Стефано Танкреди.
Малко след това е отменен гол на Ливърпул при доста съмнителна засада.

В края на полувремето Пруцо (който играе с висока температура) с красив прехвърлящ удар изненадва Брус Гробелар и изравнява.
През втората част и през двете продължения ново попадение не пада и се стига до изпълнение на дузпи.

При тях вратарят на Ливърпул прави страхотно шоу, което по-късно е копирано от доста други негови колеги. Гробелар се вживява в ролята на клоун, за да разсее римляните. Клати се на голлинията, прави мимики, хапе мрежата. Англичаните първи пропускат ударите от бялата точка. Греши влезлият като резерва Стив Никъл. После обаче номерата на Брус сковават двама от най-добрите играчи на Рома – Бруно Конти и Франческо Грациани.

Никой след това от Ливърпул не греши, а Алън Кенеди забива решителната дузпа. Любопитното е, че именно той носи предната КЕШ на „червените” – през 1981 година, когато на финала в Париж те печелят срещу Реал (Мадрид) с 1:0.

Припомняме, че по пътя до финала Рома отстранява нашия ЦСКА след две победи с по 1:0 на стадион  „Народна Армия” и стадион „Олимпико”.

Италианците се озорват най-много на полуфиналите срещу Дънди Юнайтед. Храбрите шотландци печелят у дома с 2:0 първия мач. На реванша Рома бие трудно с 3:0 след съдийско рамо. През 2011 година истината излиза на светло. Синът на тогавашния президент на Рома Дино Виола - Рикардо призна, че на вечерята преди мача съдията Мишел Вотро (Франция) им е съобщил с кодирана фраза, че е получил 50 000 паунда от италианския клуб  и, че сделката е осъществена...

На финала обаче шведският съдия Ерик Фредриксон с нищо не помогна на Рома, чийто треньор също беше швед – легендарният Нилс Лидхолм.

30 май 1984, финал в Рим
Ливърпул - Рома 1:1 (1:1), 4:2 след дузпи
1:0 - Нийл (13 мин), 1:1 - Пруцо (42)
При дузпите: Никъл (пропуска),  Ди Бартоломей 0:1, Нийл 1:1, Конти (пропуска), Сунес 2:1, Ригети 2:2, Ръш 3:2,  Грациани (пропуска),
Алан Кенеди 4:2
Ливърпул: Гробелар, Нийл, Ал. Кенеди, Лоуренсън, Уилън, Хансен, Далглиш (94 - Робинсън), Лий, Ръш, Джонстън (72 мин - Никъл), Сунес (к). Треньор: Джо Фаган
Рома: Танкреди, Напи, Нела, Ригети, Фалкао, Бонети, Конти, Серезо (115 - Струкели), Пруцо (64 мин - Киерико), Ди Бартоломей, Грациани. Треньор: Нилс Лидхолм
Стадион: „Олимпико" - 69 693 зрители
Съдия: Ерик Фредриксон (Швеция)