САЩ стана олимпийски шампион по хокей на лед за жени след 20-годишно прекъсване. Американките се наложиха над Канада 3:2 след дузпи. Така те взеха реванш за загубите си от „кленовите листа“ във финалите на олимпийските игри във Ванкувър и Сочи.

Победната дузпа за САЩ беше реализирана от Джослин Ламоро-Дейвидсън в шестия кръг на изпълненията. След това вратарката Мадлин Рууни отрази изпълнението на Меган Агоста и донесе златните медали за американките.

САЩ поведе в резултата с гол на Хилари Найт само 26 секунди преди края на първата третина. Канадките обърнаха резултата в своя полза с две попадения в първите седем минути на втората част. Точни бяха Хейли Ъруин и Мари-Филип Пулен. Ламоро-Дейвидсън изравни за 2:2 13:39 минути след началото на третия период. Мадлин Рууни направи 29 спасявания в редовното време и продължението, а освен това парира и четири дузпи. Шанън Сабадос отрази 39 удара към вратата на Канада и три дузпи.