Световният шампион Испания победи домакина Китай в баскетболния турнир на Олимпиадата в Пекин с 85:75 след продължение, след като редовното време завърши 72:72. В допълнителните 5 минути домакините не издържаха психически, вкараха само 3 точки срещу 13 за испанците. “Фуриите” губеха с 14 точки в края на третата част, но Марк Гасол изравни 72:72 19.7 секунди преди последната сирена. Пау Гасол пък взе нещата в свои ръце. Яо Мин извърши петото си лично нарушение срещу него и напусна мача, а след това вкара два наказателни удара за 79:74. Пау Гасол завърши с 29 точки, а Руди Фернандес добави 21 за Испания, докато за Китай с по 15 точки се отличиха Чжу Фангу и Ван Чжъчжъ. За Испания това бе втора поредна победа, а домакините загубиха от САЩ в първата си среща.