Андреа Довициозо с Дукати удържа атаките на Марк Маркес и спечели победата в дъждовното Гран При на Япония на пистата „Туин Ринг“ в Мотеги.

Довициозо излезе начело на колоната в последната обиколка, когато изпревари лидера във временното класиране за сезона, възползвайки се от нехарактерна за испанеца грешка.

Италианецът издържа на атаките на пилота на Хонда и финишира с 0,249 секунди пред Маркес, който има 11 точки аванс пред Довициозо в генералното класиране три състезания преди края.

Данило Петручи с незаводски мотор на Дукати финишира трети и взе четвъртия подиум в кариерата си. Маверик Винялес с Ямаха практически загуби шансове за титлата с деветото си място, той изостава на 41 точки зад Маркес.

Алекс Маркес с Калекс спечели състезанието в Мото 2, а пилотът на Хонда Романо Фенати триумфира в старта от Мото 3.