Играй БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!
РУМЕН ПАЙТАШЕВ, специален кореспондент на БЛИЦ в Русия

Хърватия обърна Англия с 2:1 след продължения на "Лужники" в руската столица Москва и за първи път в историята се класира за финал на световно първенство по футбол. В редовното време резултатът бе 1:1. Киърън Трипиър (5) от фаул изведе „трите лъва“ напред в резултата, но след почивката „шахматистите“ изравниха чрез Иван Перишич (68). В продълженията Марио Манджукич (109) реализира победното попадение и прати тима си на финал срещу Франция. "Ватрените" стигнаха до историческия си първи финал на Мондиал след три поредни мача, в които играят по 120 минути (б.р. на 1/8-финалите отстраниха Дания след дузпи, а на 1/4-финалите елиминираха домакина Русия също след удари от бялата точка). Англичаните отпаднаха на полуфинал на Световно за втори път след 1990 година в Италия, където бяха елиминирани от Германия след дузпи, а сега ще играят с Белгия в мача за третото място.

Срещата започна отлично за „трите лъва“, които ще в 4-ата минута получиха пряк свободен удар на дъгата пред наказателното поле за нарушение срещу Деле Али. Минута по-късно защитникът на Тотнъм Киърън Трипиър се разписа директно от фаула, пращайки топката в горния десен ъгъл на вратата за 1:0. Англичаните продължиха да бъдат по-активни през първата част, докато хърватите изглеждаха изморени и рядко застрашаваха вратата на Джордан Пикфорд. В 14-ата минута след центриране от корнер Хари Магуайър игра с глава и прати топката покрай вратата, а пет минути по-късно Иван Перишич шутира от далечна дистанция в аут.

След половин час игра Хари Кейн бе изведен зад отбраната и първи му удар бе спасен от Субащич, а след това нацели страничната греда и топката излезе в аут. Страничният съдия вдигна флага за засада, но повторението обаче показа, че такава няма. Минута след това Анте Ребич отправи удар от границата на наказателното поле право в ръцете на Пикфорд, а след още две минути Ашли Йънг направи решителен шпагат пред краката на Анте Ребич и изчисти в корнер. В 35-ата минута при бърза контраатака Деле Али изведе Джеси Лингард, който от границата на наказателното поле не намери очертанията на вратата. В края на първото полувреме Иван Ракитич получи удобна топка в наказателното поле, но се забави твърде много, а в добавеното време и удар ба Лука Модрич бе блокиран.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

След почивката в 57-ата минута Трипиър центрира и Хари Кейн бе изпреварен в последния момент от Деян Ловрен, който изби топката с крак. В 65-ата минута след силен удар на Иван Перишич от границата на наказателното поле топката среща тяло на защитник.

Последваха силни минути за „шахматистите“, които първо стигнаха до изравняване в 68-ата, когато Шиме Върсалко центрира, а Иван Перишич изпревари Трипиър и Уокър, за да вкара с акробатичен удар за 1:1. Три минути след това Перишич можеше да направи пълен обрат в резултата, след като нахлу в наказателното поле и шутира, но топката срещна дясната греда. Хърватите се преобразиха и натискът им продължи, а до края на редовното време пропуски направиха Марсело Брозович, Марио Манджукич, Перишич и Деян Ловрен с неточни удари. В крайна сметка се стигна до продължения.

При първото продължение в 99-ата минута след центриране от корнер Джон Стоунс засече с глава, а Върсалко изчисти малко пред голлинията. В добавеното време на това продължение пък Джордан Пикфорд направи страхотно спасяване, след като Манджукич засече центриране на Перишич.

В 109-ата минута хърватите направиха пълен обрат в мача. Перишич отклони с глава топката към Марио Манджукич, който бързо отправи удар и прати топката покрай Пикфорд за 2:1. До края "трите лъва" не успяха да установят някакъв сериозен натиск и не създадоха голямо напрежение пред вратата на Субашич. Голмайсторът им Киърън Трипиър пък се контузи и заради извършените от Гарет Саутгейт всички смени те завършиха срещата в намален състав.

Така Хърватия се класира за финала срещу Франция, а Англия ще играе с Белгия в мача за третото място.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

Хърватия - Англия 2:1 след продължения
0:1 Киърън Трипиър (5), 1:1 Иван Перишич (68), 2:1 Марио Манджукич (109)

Съставите
Хърватия: 23.Даниел Субашич, 3.Иван Стринич (9422.Йосип Пиварич), 6.Деян Ловрен, 21.Домагой Вида, 2.Шиме Върсалко, 10.Лука Модрич (11819.Милан Бадел), 7.Иван Ракитич, 4.Иван Перишич  , 11.Марсело Брозович, 17.Марио Манджукич   (1165.Веран Чорлука), 18.Анте Ребич (1019.Андрей Крамарич)
Резерви: 1.Доминик Ливакович, 12.Ловре Калинич, 22.Йосип Пиварич, 13.Тин Йедвай, 5.Ведран Чорлука, 15.Дуйе Чалета-Цар, 19.Милан Бадел, 14.Филип Брадарич, 8.Матео Ковачич, 9.Андрей Крамарич, 20.Марко Пяца
Селекционер: Златко Далич

Англия: 1.Джордан Пикфорд, 18.Ашли Йънг (913.Дани Роуз), 6.Хари Магуайър, 5.Джон Стоунс, 12.Киърън Трипиър  , 2.Кайл Уокър (11211.Джейми Варди), 20.Деле Али, 8.Джордан Хендерсън (974.Ерик Дайър), 7.Джеси Лингард, 9.Хари Кейн, 10.Рахим Стърлинг (7419.Маркъс Рашфорд)
Резерви: 13.Джак Бътланд, 23.Ник Поуп, 17.Фабиан Делф, 3.Дани Роуз, 15.Гари Кейхил, 16.Фил Джоунс, 22.Трент Александър-Арнолд, 4.Ерик Дайър, 21.Рубен Лофтъс-Чийк, 19.Маркъс Рашфорд, 14.Дани Уелбек, 11.Джейми Варди
Селекционер: Гарет Саутгейт

Москва, стадион "Лужники", 78 011 зрители
Съдия: Джунейт Чакър (Турция)

Срещата по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
4 - Деле Али бе фаулиран на дъгата пред наказателното поле.
5 -   ГОООЛ за Англия! Киърън Трипиър реализира директно от фаул в горния десен ъгъл за 1:0.
14 - След центриране от корнер Хари Магуайър скочи над всички отправи удар с глава покрай вратата.
19 - Иван Перишич шутира от далечна дистанция покрай вратата на англичаните.
22 - Хари Кейн е изведен от Стърлинг зад хърватската отбрана, но е в положение на засада.
30 - ГРЕДА и невероятен пропуск за Англия! Хари Кейн бе изведен зад отбраната и първи му удар бе спасен от Субащич, а след това нацели страничната греда и топката излезе в аут, а страничният съдия вдигна флага за засада. Повторението обаче показа, че такава няма.
31 - Удар на Анте Ребич от границата на наказателното поле право в ръцете на Пикфорд.
33 - Решителен шпагат на Ашли Йънг пред краката на Анте Ребич и корнер за Хърватия.
35 - Страхотна атака на англичаните, при която Деле Али изведе Джеси Лингард, който от границата на наказателното поле шутира покрай вратата.
41 - Англичаните владеят повече топката, но няма сериозни положения пред нито една от двете врати.
45 - Иван Ракитич получи удобна топка в наказателното поле, но твърде много се забави и тя му бе отнета.
45+1 - Модрич първо центрира в наказателното поле, а след това топката пак стигна до него и опитът му за удар бе блокиран.
45+2 - Край на първата част!
.......................................................
46 - Начало на второто полувреме.
51 - Хърватите владеят повече топката в началото на тази част.
53 - Неточно центриране на Ребич към Иван Перишич на далечната греда.
56 - Удар на Лингард от далечна дистанция и след рикошет в крака на Деян Ловрен топката излезе в корнер.
57 - Трипиър центрира и Хари Кейн е изпреварен в последния момент от Деян Ловрен, който изби топката с крак и не позоволи на нападателя да нанесе удар с глава.
61 - Неточен удар от движение на Ракитич и топката премина над вратата.
65 - Силен удар на Иван Перишич от границата на наказателното поле и топката среща тяло на защитник.
67 - Удар на Хари Кейн от малък ъгъл и топката среща мрежата от външната страна.
68 -   ГОООЛ за Хърватия! Шиме Върсалко центрира, а Иван Перишич изпревари Трипиър и Уокър, за да изравни с акробатичен удар - 1:1. Хърватинът вдигна високо крак, което някои съдии биха отсъдили като опасна игра.
71 - ГРЕДА за Хърватия! Иван Перишич можеше да направи пълен обрат в резултата, след като нахлу в наказателното поле и шутира, но топката срещна дясната греда.
73 - Натиск на хърватите в последните минути и удар на Марсело Брозович отдалеч над вратата.
76 - Джеси Лингард бе изведен на много изгодна позиция и опита нещо между удар и подаване, а топката отиде чак на страничната линия.
82 - Марио Манджукич с шут от близка дистанция и спасяване на Пикфорд.
83 - Центриране в наказателното пое на Англия, където Пикфорд боксира, а след това Перишич не успя да се възползва и не намери очертанията на опразнената врата.
90 - Удар на Деян Ловрен от сериозна дистанция и високо над вратата.
90+2 - Центриране от фаул и Хари Кейн нанесе твърде слаб удар с глава, забивайки топката в земята, след което тя излезе в аут.
90+3 - Край на редовното време! След равенство 1:1 ще се играят продължения.
..........................................................................................................................................
91 - Начало на първото продължение.
97 - Центриране в наказателното поле на Англия и е отсъден фаул в атака.
98 - Удар на влезлия в игра преди секунди като резерва Ерик Дайър и след рикошет се стига до корнер.
99 - Центриране от корнер и удар с глава на Джон Стоунс, а Върсалко изчисти малко пред голлинията.
105+2 - Страхотно спасяване на Джордан Пикфорд, след като Манджукич засече центриране на Перишич.
105+3 - Край на първото продължение!
......................................................................
106 - Начало на второто продължение.
107 - Марсело Брозович шутира над вратата.
109 -   ГОООЛ за Хърватия! Перишич отклони с глава топката към Марио Манджукич, който бързо отправи удар и прати топката покрай Пикфорд за 2:1.
117 - Киърън Трипиър се контузи и напуска терена, а англичаните довършват мача в намален състав заради изчерпаните смени.
119 - Андрей Крамарич пропуска с удар покрай вратата.
120+4 - Край на второто продължение! Хърватия спечели с 2:1 и е на финал срещу Франция.