РУМЕН ПАЙТАШЕВ, специален кореспондент на БЛИЦ в Русия

Големият фаворит и петкратен първенец на планетата Бразилия загуби от Белгия с 1:2 на "Казан Арена" в зрелищен 1/4-финал и отпадна от Мондиал 2018 в Русия. „Червените дяволи“ се класираха за втори път за 1/2-финал на световно първенство след 1986 година в Мексико. В спор за място на финала те ще спорят срещу тима на Франция, който елиминира Уругвай след 2:0 в Нижни Новгород.

Съперниците предложиха много динамично и изпъстрено с голови положения първо полувреме. Бразилците се опитваха да владеят повече топката, а белгийците разчита на убийствените си контраатаки. Още в 6-ата минута след центриране от корнер Тиаго Силва засече топката и тя срещна страничната греда. В ответната атака на „червените дяволи“ удар на Еден Азар бе блокиран, а след това Насер Шадли шутира встрани от вратата. Последваха опасно влизане на Габриел Жезус в наказателното поле и нескопосан удар на Паулиньо от точката на дузпата, за да се стигне до 17-ата минута, когато след центриране от корнер Фернандиньо си вкара автогол за 0:1.

Удари на Коутиньо и Неймар не намериха целта, а Куртоа спаси мощен шут на Марсело в 26-ата минута. След още пет минути игра авансът на Белгия бе удвоен след прекрасна контраатака. Лукаку изведе чудесно Кевин Де Бройне и халфът на Манчестър Сити със силен диагинален удар не остави шансове за Алисон - 0:2.

В 37-ата минута Куртоа направи две страхотни спасявания - първото след удар на Марсело и рикошет. След това последва корнер и след него Филипе Коутиньо отдалеч шутира много коварно, но белгийският страж отново спаси. Четири минути по-късно  Де Бройне шутира от пряк свободен удар и Алисон изби в корнер. При последвалото центриране на Шадли от корнера Компани засече технично, но право в ръцете на Алисон. В добавеното време на първата част Неймар бе изведен зад отбраната на Белгия, но страничният съдия вдигна флага за засада.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

След почивката бразилците се хвърлиха в атака да търсят изравняването, а белгийците се отбраняваха умело и вратарят им Тибо Куртоа правеше страхотни спасявания. В 56-ата минута Габриел Жезус направи за смях Вертонген и след това падна в наказателното поле след контакт с Венсан Компани, а съдията Милорад Мажич не посочи бялата точка след съветване с видеоарбитрите. Шест минути след това след нова убийствена контраатака Еден Азар можеше да сложи точка на спора, но прати топката покрай вратата на Алисон. При ответната атака Тибо Куртоа отрази удар на Дъглас Коста.

„Селесао“ все пак успя да намали в 76-ата минута, когато Коутиньо даде извеждащ пас зад отбраната на Белгия, където влезлият като резерва Ренато Аугусто с глава вкара за 1:2. След това невероятни пропуски от чисти позиции направиха Роберто Фирмино, Ренато Аугусто и Коутиньо, които не успяха да намерят очертанията на вратата.

В първата минута от добавеното време Неймар отново поиска дузпа за побутване от бразилец при центриране на Фагнер, но съдията Мажич отново прецени, че няма основания да посочи бялата точка. Три минути след това Неймар можеше да изравни, но Куртоа за пореден път обезсърчи бразилците с феноменално спасяване, избивайки с една ръка в корнер.

В крайна сметка Белгия отстрани Бразилия и ще спори с Франция за място на финала.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

БРАЗИЛИЯ - БЕЛГИЯ 1:2
0:1 Фернандиньо (13-автогол), 0:2 Кевин Де Бройне (31), 1:2 Ренато Аугусто (76)

Съставите
Бразилия: 1.Алисон, 12.Марсело, 3.Жоао Миранда, 2.Тиаго Силва, 22.Фагнер , 15.Паулиньо (738.Ренато Аугусто ), 17.Фернандиньо , 11.Филипе Коутиньо, 19.Вилиан (4620.Роберто Фирмино), 10.Неймар, 9.Габриел Жезус (587.Дъглас Коста)
Резерви: 23.Едерсон, 16.Касио, 6.Филипе Луис, 4.Педро Жеромел, 13.Маркиньос, 8.Ренато Аугусто, 18.Фред, 21.Тайсон, 7.Дъглас Коста, 20.Роберто Фирмино
Селекционер: Тите

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 6.Аксел Витсел, 5.Ян Вертонген, 4.Венсан Компани, 2.Тоби Алдервейрелд , 15.Тома Мюние , 8.Маруан Фелайни, 10.Еден Азар, 22.Насер Шадли (823.Томас Вермаелен), 7.Кевин Де Бройне , 9.Ромелу Лукаку (8617.Юри Тилеманс)
Резерви: 12.Симон Миньоле, 13.Коен Кастеелс, 3.Томас Вермаелен, 23.Леандер Дендонкер, 20.Дедрик Боята, 19.Муса Дембеле, 17.Юри Тилеманс, 11.Яник Ферейра-Караско, 16.Торган Азар, 20.Аднан Янузай, 21.Миши Батшуай, 14.Дрис Мертенс
Селекционер: Роберто Мартинес (Испания)

Казан, стадион "Казан Арена"
Съдия: Милорад Мажич (Сърбия)

Срещата по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
2 - Удар на Де Бройне покрай вратата на Алисон.
6 - ГРЕДА за Бразилия! След центриране от корнер Тиаго Силва засече топката и тя срещна страничната греда.
7 - Удар на Еден Азар бе блокиран, а след това Насер Шадли шутира встрани от вратата.
10 - Габриел Жезус навлезе опасно с топката в наказателното поле, където защитниците избиха в корнер.
10 - Паулиньо бе оставен непокрит на точката на дузпата и посрещна центрирането от корнера с нескопосан удар.
13 -   ГОООЛ за Белгия! След центриране от корнер Фернандиньо вкара топката в собствената врата за 0:1.
19 - Силен удар на Филипе Коутиньо не застраши сериозно Куртоа, който овладя спокойно топката.
23 - Центриране на Мюние отляво бе бликирано от Марсело.
26 - Мощен шут на Марсело от границата на наказателното поле и Куртоа спасява.
30 - Удар на Неймар е блокиран и топката излиза в корнер.
31 - ГОООЛ за Белгия! Прекрасна контраатака на "червените дяволи", при която Лукаку изведе чудесно Кевин Де Бройне и халфът на Манчестър Сити със силен диагинален удар не остави шансове за Алисон - 0:2.
36 - Марсело центрира и оставеният непокрит Габриел Жезус се опита да насочи топката в горния ляв ъгъл на вратата, но не намери целта.
37 - Две страхотни спасявния на Куртоа - първо след удар на Марсело и рикошет, а след това последва корнер и след него Филипе Коутиньо отдалеч шутира много коварно, но белгийският страж отново спаси.
41 - Де Бройне шутира от пряк свободен удар и Алисон изби в корнер.
42 - Опасно центриране на Шадли от корнера и Компани засече технично, но право в ръцете на Алисон.
45+1 - Неймар е изведен зад отбраната на Белгия, но е отсъдена засада, а в същото време нападателят бе застигнат и удара му блокиран.
45+1 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Неймар пропиля възможност за Бразилия, а след това Лукаку навлезе опасно в наказателното поле, но в последния момент бе блокиран.
51 - Прострелно центриране на Марсело, но нямаше кой да засече топката в белгийската врата.
53 - Неймар пада в наказателното поле и иска дуза, но не я получава.
54 - Паулиньо е изведен зад белгийската отбрана, а ударът му е отразен от Куртоа.
56 - Габриел Жезус направи за смях Вертонген и след това падна в наказателното поле след контакт с Венсан Компани, а съдията Милорад Мажич не посочи бялата точка и дори не се съгласи със сигнала за видеоповторение от ВАР и не прегледа ситуацията.
62 - Нова убийствена контраатака за Белгия, при която Еден Азар можеше да сложи точка на спора, но прати топката покрай вратата на Алисон.
62 - При ответната атака Тибо Куртоа направи поредно страхотно спасяване след удар на Дъглас Коста, а Паулиньо не успя да направи добавка от близка дистанция.
75 - Диего Коста шутира и Куртоа отново изби, а след това бранител блокира удар на Неймар.
76 -  ГОООЛ за Бразилия! Филипе Коутиньо даде извеждащ пас за отбраната на Белгия, където влезлият като резерва Ренато Аугусто с глава намали на 1:2.
78 - Марсело комбинира с Неймар и топката стигна до Фирмино, който от няколко метра прати топката над вратата.
81 -  Ренато Аугусто имаше страхотен шанс за втори гол с удар от далечна дистанция фронтално срещу вратата, но топката премина покрай дясната греда.
84 - Пореден голям пропуск на Бразилия! Неймар даде хубав пас към Коутиньо, който шутира от добра позиция в аут.
90+1 - Фагнер центрира и Неймар бе леко побутнат от белгиец в опита си да стигне до топката, но съдията отново прецени, че няма основания да отсъди дузпа.
90+4 - Неймар имаш прекрасен шанс да изравни след удар от далечна дистанция, но невероятният Куртоа се разтегна максимално и с брилятно спасяване под гредата с една ръка изби в корнер.
90+5 - Край на мача! Белгия подчини Бразилия и след 2:1 се класира за 1/2-финала срещу Франция.Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация , контузия