РУМЕН ПАЙТАШЕВ, специален кореспондент на БЛИЦ в Русия

Домакинът Русия загуби от Хърватия с 3:4 след дузпи на стадион "Фишт" в Сочи и отпадна в последния 1/4-финален сблъсък на световното първенство по футбол. В редовното време срещата завърши 1:1 след попадения на Денис Черишев (31) и Андрей Крамарич (39), а в продълженията съперниците си размениха по още един гол чрез Домагой Вида (100) и Марио Фернандес (115) и след 2:2 се стигна до ударите от бялата точка. При тях Фьодор Смолов и Марио Фернандес пропуснаха от руснаците, а само Матео Ковачич сгреши за хърватите. Иван Ракитич реализира последната дузпа и прати тима си на 1/2-финал срещу Англия. "Шахматистите" за втори път в историята се класират за 1/2-финал на Мондиал след 1998 година във Франция.

Руските национали започнаха по-активно и в началото удари на Денис Черишев и Артьом Дзюба бяха блокирани. Хърватите отвърнаха с шут на Ребич, спасен от Акинфеев, а Иван Ракитич в 15-ата минута от фаул прати топката над вратата.

„Сборная“ поведе в 31-ата минута, когато Денис Черишев отне топката на Иван Ракитич, направи двойно подаване с Артьом Дзюба и със силен удар от далечна дистанция вкара страхотен гол за 1:0.

„Шахматистите“ сравнително бързо изравниха. В 39-ата минута Марио Манджукич получи пас зад защитата и центрира перфектно към Андрей Крамарич, който с глава изравни за 1:1. Това бе и последната по-интересна ситуация от първата част.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

След почивката в 62-ата минута Шиме Върсалко центрира, а Андрей Крамарич опита удар със задна ножица, но слабо право в Акинфеев. Осем минути след това руснаците имаха невероятен късмет. След центриране на Андрей Крамарич в наказателното поле Кудряшов не успя да изчисти и топката стигна до Иван Перишич, който отправи диагонален удар от близка дистанция. Топката срещна страничната греда, разходи се пред голлинията и излезе в аут.

До края на редовното време двата тима заиграха по-предпазливо и положенията за гол бяха рядкост. Неточни удари отправиха Александър Ерьохин от руснаците и Модрич и Домагой Вида от хърватите. В 90-ата минута вратарят Субашич се контузи при безобидна ситуация, в която хвана топката на аутлинията, но все пак се изправи на крака и доигра срещата. В добавеното време Фьодор Смолов шутира от малък ъгъл и контузеният Субашич спаси.

Стигна се до продължения, а в 100-ата минута „шахматистите“ поведоха, правейки пълен обрат в резултата. Лука Модрич центрира от корнер, а Домагой Вида скочи над всички и с глава вкара за 1:2. Топката бе леко отклонена от Чорлука, но като голмайстор бе записан Вида. „Сборная“ не се предаде и се хвърли в атака във второто продължение, а Субашич спаси удар на Субашич. Усилията на руснаците дадоха резултат в 115-ата минута , когато Алан Дзагоев центрира от фаул, а роденият в Бразилия Марио Фернандес с глава изравни за 2:2. Четири минути след това удар на Ерьохин от далечна дистанция бе спасен от Субашич и дойде ред на дузпите.

При ударите от бяата точка Фьодор Смолов и Марио Фернандес пропуснаха от руснаците, а само Матео Ковачич сгреши за хърватите. Иван Ракитич реализира последната дузпа и прати тима си на 1/2-финал срещу Англия.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

РУСИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:4 след дузпи (1:1 в редовното време, 2:2 след продълженията)
1:0 Денис Черишев (31), 1:1 Андрей Крамарич (39), 1:2 Домагой Вида (100), 2:2 Марио Фернандес (115)

ПРИ ДУЗПИТЕ
0:0 - Фьодор Смолов изпълни слабо и Субашич спаси.
1:0 - Марсело Брозович вкарва първата дузпа за Хърватия.
1:1 - Алан Дзагоев изравнява с първата реализирана дузпа за "Сборная"
1:1 - Матео Ковачич пропуска, Акинфеев отгатна ъгъла и спаси слабото изпълнение.
1:1 - Голмайстрът от продълженията Марио Фернандес не уцели вратата и пропусна.
1:2 - Лука Модрич вкарва с голям късмет, Акинфеев се намеси, но топката отскочи от гредата и се оказа във вратата.
2:2 - Ветеранът Сергей Игнашевич изпълнява безапелационно и изравнява.
2:3 - Домагой Вида реализира и дава преднина на Хърватия.
3:3 - Далер Кузяев вкарва и дава последна надежда за Русия.
3:4 - Иван Ракитич се разписа и прати Хърватия на 1/2-финал срещу Англия.

Съставите
Русия:1.Игор Акинфеев, 13.Фьодор Кудряшов, 3.Иля Кутепов, 4.Сергей Игнашевич, 2.Марио Фернандес , 17.Александър Головин (1049.Алан Дзагоев), 11.Роман Зобнин, 7.Далер Кузяев, 6.Денис Черишев (6710.Фьодор Смолов), 19.Александър Самедов (5421.Александър Ерьохин), 22.Артьом Дзюба (798.Юрий Газински )
Резерви: 20.Владимир Габулов, 12.Андрей Луньов, 14.Владимир Гранат, 5.Андрей Семьонов, 9.Алан Дзагоев, 23.Игор Смолников, 8.Юрий Газински, 21.Александър Ерьохин, 15.Алексей Миранчук, 18.Юрий Жирков, 10.Фьодор Смолов
Селекционер: Станислав Черчесов

Хърватия: 23.Даниел Субашич, 3.Иван Стринич (7422.Йосип Пиварич ), 6.Деян Ловрен , 2.Шиме Върсалко, 21.Домагой Вида , 10.Лука Модрич, 7.Иван Ракитич, 4.Иван Перишич (6311.Марсело Брозович), 18.Анте Ребич, 17.Марио Манджукич, 9.Андрей Крамарич (898.Матео Ковачич)
Резерви: 12.Ловре Калинич, 1.Доминик Ливакович, 5.Ведран Чорлука, 22.Йосип Пиварич, 15.Дуйе Чалета-Цар, 13.Тин Йедвай, 14.Филип Брадарич, 8.Матео Ковачич, 19.Милан Бадел, 11.Марсело Брозович, 20.Марко Пяца
Селекционер: Златко Далич

Сочи, стадион "Фишт"
Съдия: Сандро Ричи (Бразилия)

Срещата по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
2 - Денис Черишев нахлу в наказателното поле и шутира от малък ъгъл в тялото на защитник.
5 -  Артьом Дзюба имаше добра възможност, но ударът му бе блокиран.
6 - Анте Ребич проби в наказателното поле на Русия и шутира, а Акинфеев изби в корнер.
11 - Лука Модрич центрира опасно от корнер и руските бранители изчистиха топката.
15 - Иван Ракитич шутира от фаул над руската врата.
17 - Субашич изпревари в последния момент Самедов, който си поведе дълго топката.
27 - Равностойна игра и двата тима чакат грешка на противника.
29 - Иван Перишич отправи удар, но не намери целта.
31 - ГОООЛ за Русия! Денис Черишев отне топката на Иван Ракитич, направи двойно подаване с Артьом Дзюба и със силен удар от далечна дистанция вкара страхотен гол за 1:0.
39 -  ГОООЛ за Хърватия! Марио Манджукич получи пас зад защитата и центрира перфектно към Андрей Крамарич, който с глава изравни за 1:1.
45+2 - Край на първата част!
...................................................
46 - Начало на второто полувреме.
49 - Анте Ребич се засуети и не успя да отправи удар от добра позиция.
52 - Шиме Върсалко центрира, а Андрей Крамарич опита удар със задна ножица, но слабо право в Акинфеев, който хвана топката.
58 - Анте Ребич шутира неточно от далечна дистанция.
60 - Греда за Хърватия! Какъв късмет за Русия! След центриране на Андрей Крамарич в наказателното поле Кудряшов не успя да изчисти и топката стигна до Иван Перишич, който отправи диагонален удар от близка дистанция. Топката срещна страничната греда, разходи се пред голлинията и излезе в аут.
67 - Натискът на хърватите се засили, а руснаците все по-рядко атакуват.
72 - След постепенна атака Марио Фернандес центрира и Александър Ерьохин отправи неточен удар с глава.
77 - Крамарич центрира в наказателното поле, а Манджукич свали с глава за Модрич, чийто удар бе блокиран, след което се стигна до корнер.
78 - Модрич ценнтрира от корнера и Манджукич отправи неточен удар.
85 - Центриране на Александър Головин от фаул и Домагой Вида чисти с глава напред.
88- Лука Модрич центрира от корнер и Домагой Вида прати топката с глава над вратата, но е отсъдено и нарушение в атака.
90 - Вратарят Субашич се контузи при безобидна ситуация, в която хвана топката на аутлинията, а Златко Далич само преди секунди бе извършил и трите си смени за редовното време. Той все пак се изправи на крака и продължи игра.
90+4 - Фьодор Смолов шутира от малък ъгъл и контузеният Субашич спаси.
90+5 - Край на редовното време! Резултатът е 1:1 и двата тима ще играят отново продължения, след като вече го направиха на 1/8-финалите.
........................................................................
91 - Начало на първото продължение.
92 - Лука Модрич изчиства топката след разбъркване.
100 - Фьодор Смолов падна в наказателното поле и поиска дузпа, но съдията не посочи бялата точка.
100 - ГОООЛ за Хърватия! Лука Модрич центрира от корнер, а Домагой Вида скочи над всички и с глава вкара за 1:1. Топката бе леко отклонена от Чорлука, но като голмайстор бе записан Вида.
105+3 - Край на първото продължение.
.....................................................................
106 - Начало на второто продължение.
111 - Алан Дзагоев изпълни корнер, защитниците изчистиха, но Кузяев шутира силно право в ръцете на Субашич.
113 - Опасно центриране пред хърватската врата и ключова намеса на Субашич.
115 - ГОООЛ за Русия! Алан Дзагоев центрира от фаул и роденият в Бразилия Марио Фернандес с глава изравни за 2:2.
119 - Удар на Ерьохин от далечна дистанция и решително спасяване на Субашич.
120+1 - Край на второто продължение! След още два разменени гола продълженията завършиха при 2:2 и двата тима ще изпълняват дузпи за излъчване на победителя.