ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Хърватия срази Нигерия с 2:0 в първия и за двата тима мач група „D“ на световното първенство по футбол в Русия. В 32-ата минута Етебо си вкара автогол, а след почивката Лука Модрич (72-дузпа) оформи крайния резултат. По-рано през деня Аржентина и Исландия завършиха 1:1 в другата среща от групата.

Хърватите имаха инициативата през първата част по отношение владеенето на топката, но рядко застрашаваха противниковата врата. Нигерийците се опитваха да задържат по-често играта в центъра на терена.

В 32-ата минута Лука Модрич центрира от корнер, Манджукич отклони кълбото с глава и то се отклони в крака на Етебо, за да влети във вратата за 1:0. След автогола на „суперорлите“ играчите на Златко Далич продължиха да контролират нещата на терена. Въпреки това африканците можеха да изравнят в края на полувремето. Виктор Моузес центрира от фаул и топката стигна до Иуоби, чийто удар обаче бе блокиран.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Малко след почивката нигерийците изпълниха три поредни корнера, но не сътвориха никаква опасност пред хърватската врата. В 59-ата минута Одион Игало шутира право в ръцете на вратаря Субашич.

В 70-ата минута Еконг прегърна с двете си ръце Манджукич в наказателното поле при центриране от корнер и последва дузпа, която две минути по-късно Лука Модрич реализира, удвоявайки преднина на хърватите. До края на мача „шахматистите“ се бранеха умело и не позволиха на „суперорлите“ да създадат опасни положения поне за почетен гол. В добавеното време влезлият като резерва Ковачич излезе сам срещу нигерийския страж и пропусна да направи победата на хърватите класическа.

След успеха си "шахматистите" поведоха еднолично в групата, а във втория си мач играят срещу Аржентина следващия четвъртък, когато "суперорлите" ще срещнат Исландия.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

ХЪРВАТИЯ – НИГЕРИЯ 2:0
1:0 Огенекаро Етебо (32-автогол), 2:0 Лука Модрич (72-дузпа)

Хърватия: 23.Даниел Субашич, 21.Домагой Вида, 3.Иван Стринич, 6.Деян Ловрен, 2.Шиме Вършалко, 10.Лука Модрич , 7.Иван Ракитич , 4.Иван Перишич, 17.Марио Манджукич (8620.Марко Пяца), 9.Андрей Крамарич (6011.Марсело Брозович), 18.Анте Ребич (798.Матео Ковачич)
Резерви: 1.Ливакович, 5.Чорлука, 8.Ковачич, 11.Брозович, 12.Калинич, 13.Йедвай, 14.Брадарич, 15.Чалета-Цар, 16.Калинич, 19.Бадел, 20.Пяца, 22.Пиварич
Селекционер: Златко Далич

Нигерия: 23.Франсис Узохо, 6.Леон Балогун, 5.Уилям Троост-Еконг , 2.Бриан Идову, 12.Абдулахи Шеху, 10.Джон Оби Микел (8813.Симеон Нванкво), 11.Виктор Моузес, 18.Алекс Иуоби (627.Ахмед Муса), 4.Вилфред Ндиди, 8.Огенекаро Етебо , 9.Одион Игало (7614.Келечи Ихеаначо)
Резерви: 1.Езенва, 3.Ечиеджиле, 7.Муса, 13.Нванкво, 14.Ихеаначо, 15.Оби, 16.Акпей, 17.Онази, 19.Огу, 20.Авазием, 21.Ебуехи, 22.Омеруо
Селекционер: Гернот Рор (Германия)

Калининград, стадион „Калининград“
Съдия: Сандро Рики (Бразилия)

Срещата по минути:
1- Начало на мача.
1 - Виктор Моузес центрира от фаул, но хърватските бранители чистят топката.
3 - Крамарич центрира, но не намира съотборник в наказателното поле на Нигерия.
14 - Първо сериозно положение в мача. Анте Ребич подаде в наказателното поле към Марио Манджукич, който чукна топката за Иван Перишич и последния шутира силно, но над вратата.
16 - Неточен удар на Андрей Крамарич от далечна дистанция.
24 - Центриране на Анте Ребич и топката е изчистена от Абдулахи Шеху.
30 - Хърватите имат инициативата, но играта е накъсана без положения за гол.
31 - Силен шут на Ребич и след рикошет топката излиза в ъглов удар.
32 - ГОООЛ за Хърватия! Лука Модрич центрира от корнер, Манджукич засече топката с глава, тя рикошира в крака на Етебо и бе регистриран автогол за 1:0 в полза на Хърватия.
40 - Лука Модрич центрира и Крамарич отправи страхотен удар с глава, но прати топката в аут.
42 - Силен и неточен шут на Вършалко.
45+1 - Виктор Моузес центрура от фаул и след разбъркване в наказателното поле Алекс Иуоби отправи силен удар, но топката срещна тялото на Деян Ловрен.
45+2 - Край на първата част!
...................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Виктор Моузес центрира от корнер и Балогун отправи удар с глава, а Манджукич успя да избие в нов ъглов удар.
48 - Манджукич чисти топката в трети пореден корнер за нигерийците.
49 - Моузес шутира отдалеч покрай вратата.
59 - Одион Игало отправи удар с глава право в ръцете на вратаря Субашич.
70 -  ДУЗПА за Хърватия! Еконг прегърна Манджукич в наказателното поле при центриране от корнер на Модрич и последва 11-метров наказателен удар.
72 - ГОООЛ за Хърватия! Лука Модрич реализира хладнокръвно от бялата точка за 2:0.
81 - Нигерийците така и не намират път към вратата на "шахматистите", които умело се бранят.
85 - Удар на Виктор Моузес е блокиран от Иван Стринич.
90+2 - Матео Ковачич излезе сам срещу вратара Узохо, който спаси удара.
90+4 - Край на мача! Хърватия започна Световното с убедителна победа.

Легенда:  - гол;  - автогол;  - жълт картон;  - втори жълт картон;  - червен картон;  - смяна;  - опасност;  - контузия