ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Действащият европейски шампион Португалия си поигра с огъня, но в крайна сметка се класира на 1/8-финалите на Мондиал 2018. Кристиано Роналдо и компания участваха в драматичен последен мач от група "Б" срещу Иран, който завърши 1:1. Така португалците финишираха втори с 5 точки, колкото събра и Испания. "Ла Фурия" днес направи 2:2 с Мароко и спечели групата заради по-добрата голова разлика - 5:1 (на "мореплавателите" е 4:1). На 1/8-финала Испания ще спори с домакина Русия, а Португалия с Уругвай.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

И този мач беше белязан с прекъсвания на играта заради използването на системата ВАР. Именно след намесата й се стигна до дузпа за Иран в 93-ата минута, която Карим Ансарифард превърна в изравнителен гол. Воденият от португалеца Карлош Кейрош отбор беше много близо до класирането на 1/8-финалите, като завърши трети в групата с 4 точки.

"Мореплавателите" откриха резултата на двубоя в Саранск в 45-ата минута, когато точен бе Рикардо Куарешма. В 53-ата минута Роналдо пропусна да удвои от дузпа. Вратарят Алиреза Бейраванд блесна, отразявайки изстрела на мегазвездата на световния футбол. В заключителните минути пък можеше да се стигне до червен картон за звездата на Реал (Мадрид). Роналдо удари противник с лакът в центъра на терена, след което съдията използва ВАР, но за късмет на Кристиано прецени, че нарушението му е за жълт картон.

Oще в началото португалците се втурнаха в атака. Първите положения пред иранската врата бяха създадени от Роналдо и Жоао Марио. Вратарят Бейраванд внимаваше и се справи. В 13-ата минута обаче стражът сгреши, изпускайки топката, но за негов късмет нямаше играч на Португалия, който да я довкара в опразнената врата.

Последваха дше ситуации, при които Роналдо пробва мерника си от дистанция. В 36-ата минута пък Саид Езатолахи успя да засече с глава, Руи Патрисио обаче не беше затруднен.

В 40-ата европейските шампиони ликуваха, повеждайки в резултата. Опитният играч на Бешикташ Рикардо Куарешма се разписа по красив начин. 34-годишният атакуващ халф отправи неспасяем удар с външен фалц от 20-ина метра, при който Бейраванд беше безпомощен - 0:1.

В 51-ата Роналдо настояваше да получи дузпа за нарушение на Езатолахи, но първоначално съдията Енрике Касерес подмина ситуацията. Все пак последва сигнал от колегите му и след преразглеждане на спорното положение с ВАР реферът посочи бялата точка. Роналдо обаче не успя да вкара, след като Бейраванд демонстрира рефлекс и спаси удара му, който беше насочен към долния ляв ъгъл.

Секунди след това и иранците поискаха дузпа. Претенциите им бяха за изблъскаване на Седрик Соареш срещу Азмун, но съдията дори не прибегна до услугите на ВАР и даде сигнал играта да продължи. Това още повече ядоса иранците. Възпитаниците на Карлош Кейрош започнаха по-сериозно да поглеждат към вратата на Португалия. В 72-ата минута резервата Годос можеше да изравни.

Десет минути по-късно се стигна до дискусионната ситуация, при която Роналдо можеше да бъде изгонен и да "изгори" за 1/8-финала. Звездата удари без топка в лицето Мортеза Пуралиганджи. Съдията Енрике Касерес използва видео повторението и прецени, че Кристиано заслужава жълт картон.

Иранците пак протестираха, като и в 90-ата минута пожелаха дузпа. Кесерес първоначално не уважи претенциите им за дузпа за игра с ръка на Седрик Соареш в наказателното поле. ВАР отново влезе в действие и така се стигна до 11-метров наказателен удар, който Карим Ансарифард реализира хладнокръвно за 1:1.

В 95-ата минута иранците дори можеха да стигнат до победата, но Мехди Тареми пропусна да отбележи и след последния съдийски сигнал Роналдо и компания ликуваха, класирайки се на 1/8-финал срещу Уругвай (на 30 юни от 21:00 часа).

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

ИРАН - ПОРТУГАЛИЯ 1:1
0:1 Рикардо Куарешма (45), 1:1 Карим Ансарифард (90+3-дузпа)

Най-важното от срещата по минути:
1 - Начало на мача.
3   Първа опасност пред иранската врата, удар на Роналдо беше уловен от Алиреза Бейраванд.
9 - Пропуск на Жоао Марио.
13 - Бейраванд не успя да улови топката, но нямаше играч на Португалия, който да се възползва от ситуацията и да отбележи.
22 - Удар на Рамин Резаеян прелетя встрани от вратата на Руи Патрисио.
40 - Изстрел на Роналдо, стражът на Иран улови топката.
45  ГОООЛ! Португалия повежда след страхотно изпълнение на Рикардо Куарешма - 0:1! Опитният играч на Бешикташ отправи неспасяем удар с външен фалц от 20-ина метра, при който Бейраванд беше безпомощен.
45+1 - Край на първото полувреме.
---------------------------

46 - Начало на второто полувреме.
51  ДУЗПА за Португалия! Роналдо падна в наказателното поле след съприкосновение с играч на Иран. След прегледа с ВАР съдията посочи бялата точка и ядоса иранците, които логично бяха недоволни от решението му.
53  СПАСЕНА ДУЗПА! Кристиано Роналдо не успя да отбележи. Алиреза Бейраванд отрази удара на португалеца, който беше насочен към долния му ляв ъгъл.
58 - Пепе се намесва решително при напечена ситуация пред португалската врата.
72 - Резервата Годос опита мерника си, топката премина на сантиметри от вратата на Руи Патрисио.
76 - Иранците претендираха за дузпа. Човек от техния щаб бе изгонен от съдията, защото искаше преглеждане с ВАР.
82  Кристиано Роналдо удари с лакът Мортеза Пуралиганджи в центъра на терена и може да бъде изгонен. Съдията Енрике Касерес ще гледа ситуацията със системата ВАР, за да вземе крайното решение.
83  Жълт картон за Роналдо.
90  Иранците отново претендират за дузпа - за игра с ръка на футболист на Португалия.
90 - Добавеното време е 6 минути.
90+3  ГОООЛ! Иран изравни - 1:1! Карим Ансарифард прониза Руи Патрисио, стреляйки в горния ляв ъгъл.
90+5  Мехди Тареми за малко да отбележи и да донесе победата на Иран!
90+6 - Край на мача - 1:1! Португалия е на осминафинал срещу Уругвай.

ИРАН: 1.Алиреза Бейраванд, 19.Маджид Хосейни, 8.Мортеза Пуралиганджи, 23.Рамин Резаеян, 3.Ехсан Хаджи Сафи (56  5.Милад Мохамади), 11.Вахид Амири, 9.Омид Ебраими, 6.Саид Езатолахи (76  10.Карим Ансарифард ), 20.Сердар Азмун , 17.Мехди Тареми, 18.Алиреза Джаханбахш (70  14.Саман Годо)
Резерви: 22.Амир Абедзаде, 2.Мехди Тораби, 12.Рашид Мезахери, 15.Педжман Монтазери, 5.Милад Мохамади, 4.Рузбех Чешми, 13.Мохамад Реза Ханзаде, 18.Алиреза Джаханбахш, 14.Саман Годос, 7.Масуд Шоджаеи, 21.Ашкан Дежага, 16.Реза Гооченайхад, 14.Саман Годос, 10.Карим Ансарифард, 5.Милад Мохамади
Селекционер: Карлош Кейрош
Португалия
ПОРТУГАЛИЯ: 1.Руи Патрисио, 21.Седрик Соареш, 6.Жозе Фонте, 3.Пепе, 5.Рафаел Герейро , 14.Уилиам Карвальо, 10.Жоао Марио (84  8.Жоао Моутиньо), 23.Адриен Силва, 20.Рикардо Куарешма  (69  11.Бернардо Силва), 7.Кристиано Роналдо , 9.Андре Силва (90+6  17.Гонсало Гедеш)
Резерви: 12.Антони Лопеш, 22.Бето, 19.Марио Руи, 2.Бруно Алвеш, 15.Рикардо, 13.Рубен Диаш, 18.Желсон Мартинш, 4.Мануел Фернандеш, 8.Жоао Моутиньо, 17.Гонсало Гедеш, 11.Бернардо Силва, 16.Бруно Фернандеш
Селекционер: Фернандо Сантош

Съдия: Енрике Касерес (Парагвай)