ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Домакинът Русия размаза Саудитска Арабия с 5:0 в първата среща от група "А" на откриването на световното първенство по футбол. Това е най-убедителната победа в историята в мач на откриване на шампионат на планетата, когато той се е провел в различен ден и час от други срещи на старта на такъв турнир (б.р. през 1934 г. Италия побеждава САЩ със 7:1 в първия ден, когато се играят още седем срещи, а през 1954 г. Бразилия разбива Мексико с 5:0, като по същото време има още четири двубоя).

Юри Газинский (12) с глава вкара първия гол на Мондиала, а другите попадения за успеха бяха дело на Денис Черишев (43, 90+1), Артьом Дзюба (71) и Александър Головин (90+4). Президентът на Русия Владимир Путин изгледа двубоя в компанията на боса на ФИФА Джани Инфантино и принца на Саудитска Арабия принц Султан бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд.

За първи път Мондиал е използвана системата за видеоповторения VAR, която трябва да намали до минимум спортните ситуации и оплакванията от ощетени отбори след мачовете.

Домакините започнаха с вихрени атаки към противниковата врата и след пропуски на Дзагоев и Семедов се стигна до 12-ата минута, в която Юри Газинский вкара първия гол на Световното. Дзагоев центрира от корнер, топката бе изчистена и отново центрирана, този път от Александър Головин, а халфът на Краснодар Газинский се разписа с глава за 1:0. Три минути след това Марио Фернандес отново осъществи пробив по крилото, след което центрира по земя за някой измежду Дзагоев и Смолов. Вторият все пак насочи топката към вратата, а след лек рикошет кълбото затрудни максимално Ал Маюф, който спаси.

В 24-ата минута Алан Дзагоев от домакините стъпи накриво и се контузи, като бе заменен прунудително от Денис Черишев. В 35-ата минута руснаците поискаха дузпа след падане на Головин, който потърси съприкосновение с Осама Хаусауи, но съдията Питаня категорично посочи с жестове играта да продължи. Две минути преди почивката Головин проби в наказателното поле и след груба грешка в отбраната на саудитите Денис Черишев финитира двама съперници, след което с мощен щут прати топката във вратата за 2:0.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

След почивката Сборная продължи да доминира и да създадва опасности пред противниковата врата. В 67-ата минута Зобнин шутира опасно и вратарят Маюф не се намеси както трябва, но и руснаците се засуетиха след това. Четири минути по-късно появилият се секунди преди това в игра Артьом Дзюба с първото си докосване се разписа с глава след центриране на Головин и направи резултата класически.

Руснаците довършиха съперника в добавеното време, когато първо Денис Черишев (90+1) се разписа за втори път в мача с фамозен гол след удар от средна дистанция, а след това и Александър Головин (90+4) зарадва феновете по трибуните с попадение от пряк свободен удар.

Другите два отбора в групата са Египет и Уругвай, които ще премерят сили утре от 15:00 часа българско време в Екатеринбург.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

РУСИЯ - САУДИТСКА АРАБИЯ 5:0
1:0 Юри Газинский (12), 2:0 Денис Черишев (43), 3:0 Артьом Дзюба (71), 4:0 Денис Черишев (90+1), Александър Головин (90+4)

Резултат с изображение за russia national team emblem
Русия: 1.Игор Акинфеев, 2.Марио Фернандес, 3.Иля Кутепов, 4.Сергей Игнашевич, 18.Юри Жирков, 8.Юри Газинский , 11.Роман Зобнин, 19.Александър Самедов (64 7.Далер Кузяев), 17.Александър Головин , 9.Алан Дзагоев  (246.Денис Черишев ), 10.Фьодор Смолов (7022.Артьом Дзюба )
Резерви: 12.Андрей Лунев, 20.Владимир Габулов, 5.Андрей Семенов, 6.Денис Черишев, 7.Далер Кузяев, 13.Феодор Кудряшов, 14.Владимир Гранат, 15.Алексей Миранчук, 16.Антон Миранчук, 21.Александър Йерохин, 22.Артьом Дзюба, 21.Ясер Ал Мосайлем, 23.Игор Смолников
Треньор: Станислав Черчесов

Резултат с изображение за saudi arabia national team emblemСаудитска Арабия: 1.Ал Маюф, 6.Ал Бурайк, 18.Ал Даусари, 7.Ал Фараж, 14.Отаиф (63  19.Фахад Мувалад), 17.Ал Хасам , 10.Ал Салави (84 20.Мухамед Асири), 13.Ал Шахрани, 8.Ал Шехри (749.Хатан Баебри), 5.Омар Хауаси, 3.Осама Хауаси
Резерви: 23.Мотаз Хаусауи, 22.Мохамед Ал Оуаис, 2.Мансур Ал Хараби, 4.Али Албулайхи, 9.Хатан Баебри, 11.Абдулмалек Ал Хайбри, 12.Мохамед Кано, 15.Абдулах Алхайбари, 16.Хюсеин Ал Могхуи, 19.Фахад Мувалад, 21.Ясер Ал Мосайлем, 20.Мухамед Асири
Треньор: Хуан Антонио Пици

Стадион: "Лужники", Москва
Съдия: Нестор Питаня (Аржентина)
Легенда:

Срещата по минути:
1 - Начало на мача.
2 - Алан Дзагоев имаше добра възможност да нанесе точен удар, но се засуети и не успя.
6 - Вратарят Ал Маюф излезе далеч от своето поле и така игра с топката, че за малко не я подари на руски национал, а малко след това Александър Семедов можеше да нанесе голов удар, но бранител на Саудитска Арабия протегна крак  предотврати опасноста в решителния момент.
12 -  ГОООЛ за Русия! Юри Газинский вкара първия гол на Световното. Дзагоев центрира от корнер, топката бе изчистена и отново центрирана, този път от Александър Головин, а Газинский се разписа с глава за 1:0.
15 - Марио Фернандес отново осъществи пробив по крилото, след което центрира по земя за някой измежду Дзагоев и Смолов. Вторият все пак насочи топката към вратата, а след лек рикошет кълбото затрудни максимално Ал Муаюф, който спаси.
24 - Алан Дзагоев от домакините стъпи накриво и се контузи, като бе заменен прунудително от Денис Черишев.
31 - Центриране на "зелените соколи" в наказателното поле на Сборная и Ал Шахрани засече топката с глава, но я прати над вратата на Акинфеев.
35 - Руснаците поискаха дузпа след падане на Головин, който потърси съприкосновение с Осама Хаусауи, но съдията Питаня категорично посочи с жестове играта да продължи.
43 - ГОООЛ за Русия! Головин проби в наказателното поле и след груба грешка в отбраната на саудитите Денис Черишев финитира двама съперници, след което с мощен щут прати топката във вратата за 2:0.
45 - Край на първата част.
...............................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 - Смолов бе изведен зад отбраната на саудитите, но се забави и загуби топката.
52 - Самедов шутира от средна дистанция, но прати топката над вратата.
56 - Опасно центриане на саудитите, но нямаше кой да засече топката, а Ал Сахлауи се размина с нея.
67 - Зобнин шутира опасно и вратарят Маюф не се намеси както трябва, но и руснаците се зауетиха след това при добавката.
71 - ГОООЛ за Русия! Появилият се само минута по-рано в игра Артьом Дзюба с първото си докосване се разписа с глава след центриране на Головин и направи резултата класически.
83 - Кузяев опита удар отдалеч и прати топката над вратата.
90+1 - ГОООЛ за Русия! Денис Черишев вкара феноменален втори свой гол в мача след удар с външен фалц от средна дистанция.
90+4 - ГОООЛ за Русия! Александър Головин се разписа от пряк свободен удар и оформи крайния резултат.
90+4 - Край на мача! Русия записа най-убедителния успех в мач на откриване на световно първенство.