ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Перу загуби от Дания с минималното 0:1 в първия им мач от група "C" на световното първенство в Русия. „Червеният динамит“ избухна само веднъж на стадион "Мордовия Арена" в Саранск чрез Юсуф Поулсен (59), а „инките“ направиха един куп пропуски, като в края на първата част Кристиан Куева не съумя да се разпише от дузпа, отсъдена след използване на системата за видеоповторения (ВАР). По-рано днес в другата среща от групата Франция надви Австралия с 2:1.

Любопитен факт е, че при предишните си четири участия на Мондиал перуанците винаги са срещали бъдещия световен шампион - Уругвай (1930), Бразилия (1970), Аржентина (1978) и Италия (1982).

През първата част по-активни бяха „инките“, които отправиха пет удара само в първия четвърт час, като два от тях бяха точно в очертанията на датската врата, но Каспер Шмайхел бе на мястото и спаси след шутове на Йошимар Йотун и Карийо.

В 33-ата минута Вилям Квист падна лошо при единоборство с Джеферсон Фарфан и получи контузия, която наложи принудителна смяна, а вместо него в игра се появи Ласе Шьоне, който отправи и първия точен удар за Дания. Това се случи в 39-ата минута, когато Кристиан Ериксен шутира от фаул в стената, а Шьоне направи добавка, но без резултат. След смяната на Квист като единствен представител на датското първенство на терена остана перуанецът Едисон Флорес от тима на Олборг.

Минута преди края на полувремето съдията Бакари Гасама отсъди дузпа за перуанците след използване на системата за видеоповторения (ВАР). Наказателният удар бе за нарушение на Юсуф Поулсен срещу Кристиан Куева, който обаче пропусна от бялата точка, пращайки топката високо над вратата.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

В началото на втората част перуанците имаха две добри възможности, но първо Кристенсен блокира Фарфан, а малко по-късно Флорес не намери очертанията на вратата от изгодна позиция. При втората ситуация можеше да бъде отсъдена и засада чрез ВАР, ако се бе стигнало до гол.

„Червеният динамит“ избухна в 59-ата минута, когато Кристиан Ериксен изведе чудесно в наказателното поле Юсуф Поулсен, който не остави шансове за вратаря Педро Гайесе и прати топката покрай него за 0:1. Перу бързо можеше да върне гола, но Каспер Шмайхле спаси удара от близка дистанция на Едисон Флорес, заменен в 62-ата минута от голямата звезда на "инките" Паоло Гереро, който първо бе наказан заради употреба на кокаин, но след това бе допуснат до участие на Мондиала. Две минути след това Гереро можеше да изравни, но прати топката в ръцете на Шмайхел.

В 69-ата минута след центриране в наказателното поле на Дания Алберто Родригес игра с глава, а Фарфан и Карийо не успяха да засекат топката на метър от голлинията. „Инките“ търсеха изравняването и атакуваха опасно, а Шмайхел ги отчайваше с намесите си. В 79-ата минута Пауло Гереро се опита да изненада Шмайхел технично след атрактивен удар с пета, но топката премина на сантиметри покрай вратата. Шест минути по-късно вратарят на датчаните отчая и Джеферсон Фарфан, отправил удар от точката на дузпата.

До края Дания успя да задържи аванса си и да се поздрави с първа победа в групата.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

ПЕРУ - ДАНИЯ 0:1
0:1 Юсуф Поулсен (59)

Съставите:

Перу: 1.Педро Гайесе, 2.Алберто Родригес, 15.Рамос, 17.Луис Адвинкула, 6.Мигел Трауко, 19.Йошимар Йотун, 8.Кристиан Куева, 13.Ренато Тапия (8723.Педро Акино), 20.Едисон Флорес (629.Пауло Гереро), 10.Джеферсон Фарфан (8511.Раул Руидиас), 18.Андре Карийо
Резерви: 3.Корсо, 4.Сантамария, 5.Араухо, 7.Хуртадо, 9.Гереро, 11.Руидиас, 12.Каседа, 14.Поло, 16.Картахена, 21.Карвальо, 22.Лойола, 23.Акино
Селекционер: Рикардо Гарека (Аржентина)

Дания: 1.Каспер Шмайхер, 4.Симон Кяер, 14.Хенрик Далсгорд, 17.Йенс Стригер Ларсен, 6.Андреас Кристенсен (8113.Матиас Йоргенсен), 7.Вилям Квист (3619.Ласе Шьоне), 8.Томас Дилейни , 10.Кристиан Ериксен, 9.Николай Йоргенсен, 20.Юсуф Поулсен , 23.Пионе Систо (6711.Мартин Брайтуайт)
Резерви: 2.Крон-Дели, 3.Вестергаард, 5.Кнудсен, 11.Брайтуайт, 12.Долберг, 13.М.Йоргенсен, 15.Фишер, 16.Льосъл, 18.Лерагер, 19.Шьоне, 21.Корнелиус, 22.Рьонов
Селекционер: Оге Харайде (Норвегия)

Саранск, стадион: "Мордовия Арена"
Съдия: Бакари Гасама (Гамбия)

Срещата по минути:
1- Начало на мача.
2 - Едисон Флорес падна в наказателното поле на датчаните след единоборство с Квист, но не последва сигнал.
7- По-активни начални минути за перуанците и Каспер Шмайхел хвана топката след първия удар в мача от далечна дистанция на Йошимар Йотун.
11 - Далечен и неточен шут на Едисон Флорес, топката минава покрай вратата.
13 - Силен удар на Карийо и Шмайхел отрази.
15 - За първия четвърт час "инките" отправиха пет удар, два от които точни.
24 - Два поредни корнера за "червения динамит", но без никакъв резултат при центриранията.
29 - Фарфан бе изведен чудесно в наказателното поле на датчаните, но Симон Кяер го застигна и с шпагат изчисти топката в корнер.
33 - Вилям Квист падна лошо при единоборство и получи контузия, която налага принудителна смяна.
38 - Ренато Тапия спря откъсващия се Пионе Сито малко пред наказателното поле и получи жълт картон.
39 - Кристиан Ериксен шутира от фаула в стената, а при добавката Ласе Шьоне отправи първия точен удар за датчаните.
44 - ДУЗПА за Перу! Съдията Бакари Гасама отсъди дузпа за "инките" след използване на системата за видеоповторения (ВАР). Наказателният удар бе за нарушение на Юсуф Поулсен срещу Кристиан Куева.
45+1 - Потърпевшият Кристиан Куева пропусна дузпата, пращайки топката високо над вратата, а след края на полувремето напусна терена със сълзи на очи.
45+3 - Край на първата част!
.......................................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 - Джеферсон Фарфан нахлу на скорост към наказателното поле на "червения динамит", но Андреас Кристенсен го блокира при решаващия удар.
57 - Страхотна възможност за Перу! Куева навлезе в наказателното поле и пусна топката към Карийо, продължил към Флорес, който шутира неточно. Дори и да се бе стигнало до гол, можеше да бъде отменен чрез ВАР заради засада.
59 - ГОООЛ за Дания! Кристиан Ериксен изведе чудесно в наказателното поле Юсуф Поулсен, който не остави шансове за вратара Педро Гайесе и се разписа за 0:1.
61 - Перу бързо можеше да върне гола, но Каспер Шмайхле спаси удара от близка дистанция на Едисон Флорес.
62 - На терена се появи голямата звезда на "инките" Паоло Гереро, който първо бе наказан заради употреба на кокаин, но след това бе допуснат до участие на Мондиала.
64 - Първa възможност за Гереро, след чийто удар топката се озова в ръцете на Шмайхел.
69 - След центриране в наказателното поле на Дания Алберто Родригес игра с глава, а Фарфан и Карийо не успяха да засекат топката на метър от голлинията.
71 - Перуанците се активизираха и Карийо центрира опасно, последва разбърквани и Шмайхел хвана високата топка.
73 - Шмайхел улови топката след удар на Карийо.
79 - Паоло Гереро се опита да изненада Шмайхел технично с атрактивен удар с пета, но топката премина на сантиметри покрай вратата.
84 - Какъв пропуск! Джеферсон Фарфан получи топката необезпокояван на точката на дузпата и нанесе силен удар, но отново Каспер Шмайхел се оказа последна преграда и спаси.
86 - Шанс за Дания и Гайесе спасява.
90+1 - Датчаните се опитват да бавят играта при корнер и извършват нарушение.
90+5 - Край на мача! Дания започна участието си на Мондиала с минимална победа.

Легенда:  - гол;  - автогол;  - жълт картон;  - втори жълт картон;  - червен картон;  - смяна;  - опасност;  - контузия