ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Англия загуби от Белгия с 0:1 в Калининград спора за първото място в крайното класиране на група G. Още преди последния кръг на груповата фаза и двата тима си бяха осигурили участие на 1/8-финалите на световното първенство по футбол в Русия. Аднан Янузай (51) вкара първия си гол с националната фланелка и донесе трите точки за белгийците.

С тази победа „червените дяволи“ спечелиха групата и ще играят срещу Япония в първия кръг от елиминациите, а на 1/4-финалите биха срещнали победителя от сблъсъка между Бразилия и Мексико. Другите тимове в този на пръв поглед по-тежък поток от схемата са Франция, Аржентина, Португалия и Уругвай.

„Трите лъва“ пък ще срещнат Колумбия на 1/8-финалите и попадат в наглед по-лекия поток, където на 1/4-финалите вероятни съперници са Швеция и Швейцария. Другите отбори в тази част от схемата са Русия, Испания, Хърватия и Дания.

Селекционерът на „трите лъва“ Гарет Саутгейт бе направил осем промени в титулярния състав и заложи на Джейми Варди и Маркъс Рашфорд в атака, давайки почивка на голмайстора Хари Кейн, реализирал 5 попадения на Мондиал 2018 до момента.

Испанският наставник на „червените дяволи“ Роберто Мартинес също остави на пейката големи звезди като Ромелу Лукаку, Кевин де Бройне и Еден Азар, а атаката на тима водеше Миши Батшуай. Общо девет бяха промените в състава на белгийците.

Тибо Куртоа изби остро центриране в началото, а след това последваха две опасности прд английската врата. Пикфорд спаси с вещина първия точен удар в мача при силен шут на Юри Тилеманс от далечна дистанция в 6-ата минута, а три минути по-късно Гари Кейхил се намеси решително при едно меле и с шпагат изчисти топката на голлинията. В 28-ата минута Маруан Фелайни отправи опасен удар от средна дистанция, засичайки топката след корнер, но тя бе изчистена от бранител малко пред вратата. До края на първата част и двата тима разочароваха без сериозни голови положения.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Малко след почивката в 51-ата минута "червените дяволи" поведоха в резултата, след като Аднан Янузай финтира Дани Роуз и с хубав фалцов удар прати топката във вратата на Пикфорд за 0:1. В 66-ата минута Джейми Варди изведе прекрасно Маркъс Рашфорд сам срещу Куртоа, който с върха на пръстите си спаси и предотврати гол във вратата си.

Белгийците се дръпнаха в отбрана, а "трите лъва" заиграха по-офанзивно, като в игра се появи дори Дани Уелбек. Въпреки това англичаните не застрашиха сериозно противниковата врата, а в 89-ата минута можеха да инкасират и втори гол. Пикфорд обаче спаси бомбения удар на Юри Тилеманс и предотврати попадение. В добавеното време се стигна до карамбол пред английската врата и нарушение в атака, а Маруан Фелайни пък шутира и опъна мрежата, но от външната страна.

Така Белгия записа трета поредна победа и с пълен актив от 9 точки финишира на първо място в групата. Англия остана на втората позиция с 6 точки.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

Англия - Белгия 0:1
0:1 Аднан Янузай (51)

Стартовите състави
Англия: 1.Джордан Пикфорд, 15.Гари Кейхил, 3.Дани Роуз, 16.Фил Джоунс, 5.Джон Стоунс (466.Хари Магуайър), 22.Трент Александър-Арнолд (79 14.Дани Уелбек), 17.Фабиан Делф, 4.Ерик Дайър, 21.Рубен Лофтъс-Чийк, 11.Джейми Варди, 19.Маркъс Рашфорд
Резерви: 2.Кайл Уокър, 6.Хари Магуайър, 7.Джеси Лингард, 8.Джордан Хендерсън, 9.Хари Кейн, 10.Рахим Стърлинг, 12.Киърън Трипиър, 13.Джак Бътланд, 14.Дани Уелбек, 18.Ашли Йънг, 20.Деле Али, 23.Ник Поуп
Селекционер: Гарет Саутгейт

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 3.Томас Вермаелен (744.Венсан Компани), 20.Денис Боята, 19.Муса Дембеле, 8.Маруан Фелайни, 22.Насер Шадли, 16.Торган Азар, 23.Леандер Дендонкер , 18.Аднан Янузай (8614.Дрис Мертенс), 17.Юри Тилеманс , 21.Миши Батшуай
Резерви: 2.Тоби Алдервейрелд, 4.Венсан Компани, 5.Ян Вертонген, 6.Аксел Витсел, 7.Кевин де Бройне, 9.Ромелу Лукаку, 10.Еден Азар, 11.Яник Ферейра Караско, 12.Симон Миньоле, 13.Коен Кастеелс, 14.Дрис Мертенс, 15.Тома Мюние
Селекционер: Роберто Мартинес (Испания)

Калининград, "Калининград Арена"
Съдия: Дамир Скомина (Словения)

Срещата по минути с БЛИЦ
1 - Начало на мача.
2 - Първо опасно центриране пред белгийската врата, но вратарят Тибо Куртоа се намеси и изби топката напред.
6 - Първи точен удар и страхотно спасяване на Пикфорд след шут от далечна дистанция на Юри Тилеманс.
9 - Насер Шадли центрира отдясно, Фелайни свали топката с глава към Батшуай и настана меле, при което Пикфорд не успя да хване кълбото и то застрашително пое към вратата му. Гари Гейхил обаче направи решителен шпагат и изчисти от голлинията.
12 - Удар на Рашфорд и корнер след рикошет.
18 - Белгийците владеят повече топката в първия четвърт час.
19 - Тилеманс получи жълт картон и белгийците вече имат два в повече от англичаните, които точно поради факторът феърплей заемат първата позиция в групата към момента.
27 - Миши Батшуай нахлу опасно в наказателното поле, но Джон Стоунс блокира удара му и топката излезе в корнер.
28 - След корнера опасен удар на Фелайни и защитник чисти малко пред голлинията.
33 - Дани Роуз изработи картон и за Леандер Дендонкер, след като бе спрян на скорост по лявото крило.
34 - Лофтъс-Чийк засече топката с глава след корнер и тя премина близо до гредата.
37 - Торган Азар получи топката от Батшуай и от дъгата пред наказателното поле шутира в аут.
45 - Край на първата част, футболистите са освиркани от част от феновете!
.....................................................................................................................................
46 - Начало на втората част.
48 - Маркъс Рашфорд нахлу опасно и шутира, но топката премина покрай вратата.
51 - ГОООЛ за Белгия! Аднан Янузай получи топката от Юри Тилеманс, финтира Дани Роуз и с прекрасен фалцов удар реализира за 0:1. Това бе първи гол за Янузай в деветия мач с екипа на националния тим.
56 - Неприятен сблъсък между Джейми Варди и Томас Вермаелен при борба за висока топка. Белгийският защитник получава медицинска помощ.
60 - Лофтъс-Чийк центрира опасно, но Тибо Куртоа успя да се справи.
66 - Най-чистото положение за Англия! Джейми Варди изведе прекрасно Маркъс Рашфорд сам срещу Куртоа, който с върха на пръстите си спаси и предотврати гол.
81 - Маркъс Рашфорд обстрелва белгийската врата от пряк свободен удар и прати топката в аут.
83 - Опасно центриране от корнер и удар на Дани Уелбек, но Маруан Фелайни протегна крак и изби в нов корнер.
89 - Какво спасяване! Юри Тилеманс нанесе бомбен удар от далечна дистанция, а Джордан Пикфорд се разтегна и изби с вещина.
90+1 - Карамбол пред английската врата и самопижертвователни намеси на бранители, за да се стигне до фаул в атака.
90+2 - Удар на Маруан Фелайни и топката опъва мрежата, но от външната страна.
90+3 - Край на мача! Белгия спечели минимално с 1:0 и триумфира като победител в групата.