РУМЕН ПАЙТАШЕВ, специален кореспондент на БЛИЦ в Русия

Англия се класира на полуфинал на световното първенство по футбол в Русия. Тимът елиминира на четвъртфиналите Швеция след успех с 2:0. Головете реализираха Хари Магуайър (31) и Деле Али (59).

На полуфиналите Англия ще се изправи срещу победителя от четвъртфинала Русия – Хърватия. Това е първи полуфинал за Трите лъва на световни финали от 1990 година насам. Тогава тимът игра полуфинал, но загуби от Германия. След това най-високото постижение на англичаните бе два четвъртфинала на световните първенства през 2002-ра и 2006 година.

Англия като цяло диктуваше темпото на терена и заслужено спечели. Шведите имаха няколко положения, но нищо кой знае какво, за да покажат аргументи, че можеха да се класират за полуфиналите.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Още в 19-ата минута Хари Кейн отправи опасен удар към вратата на Швеция. В 31-ата минута Англия поведе с 1:0. Центриране от корнер бе засечено от Хари Магуайър с глава, който се справи и със защитата на Швеция, и с вратаря Олсен.

След попадението англичаните продължиха да играят по-добре, особено чрез Стърлинг, който обаче не успяваше да намери правилно решение във финалните подавания или моменти за удари. В 44-ата минута Стърлинг се оказа в засада въпреки че остана сам срещу стража на „тре крунур“. В последната минута нападателят на Манчестър Сити този път не бе в засада, но проигра абсолютно чисто положение. Той изскочи в наказателното поле, но вратарят Олсен успя да спаси топката, хвърляйки се в краката му. След това топката отново бе в Стърлинг, но вместо да потърси друго решение, стреля и не се получи нищо опасно.

Второто полувреме бе доста интересно и Швеция показа зъби, но второто попадение на Англия сякаш пречупи абсолютно всичко. В 47-ата минута Маркус Берг стреля опасно с глава, но вратарят Рикфорд спаси отбора си. Така се стигна до 59-ата минута, когато Деле Али с глава оформи крайния резултат 2:0 за Англия.

Само три минути след това шведите имаха още един шанс, но Клаесон не успя да преодолее Пикфорд. Топката остана в наказателното поле, но този път Джордан Хендерсън в последния момент подложи крак, за да я спре по пътя към вратата.

Последва опасен удар на Деле Али, но играч на Швеция подложи тялото си, за да предотврати опасността. В 71-ата минута Швеция имаше сериозна атака, но Пикфорд отново спаси удара на Маркус Берг.

До края на двубоя имаше няколко смени, жълти картони и Англия търпеливо държа контрола над двубоя.

Двубоят по минути с БЛИЦ
1 - начало на мача
7 - извеждащо подаване към Хари Кейн, вратарят Олсен спасява без проблеми
10 - подаване към Стърлинг в наказателното поле на Швеция, Гранквист чисти в тъч
12 - Далечен изстрел на Виктор Клаесон, който прати топката над вратата, пазена от Джордан Пикфорд
19 - ОПАСЕН удар на Хари Кейн, след като Стърлинг направи хубава атака през центъра
26 - дълга топка за Маркус Берг в половината на Англия. Атаката на шведите е спряна, тъй като е отсъдена засада
31 -  ГООЛ за Англия, голмайстор Хари Магуайър с глава. Центриране от корнер, защитникът се извиси и с глава разстреля шведския вратар
41 - атака на Стърлинг отляво, влиза в наказателното поле, но нищо опасно за Швеция
44 - ЗАСАДА на Рахийм Стърлинг, който иначе се озова сам срещу Олсен
45 - ПРОПУСК на Стърлинг. Никаква засада, Стърлинг изскочи в наказателното поле, но вратарят Олсен успя да спаси. След това топката отново бе в Стърлинг, но вместо да потърси друго решение, стреля и не се получи нищо опасно
45+1 - край на първото полувреме
--------------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
47 - ПРОПУСК на Швеция, след удар с глава на Маркус Берг. Вратарят Пикфорд отрази удара
55 - добра атака на Стърлинг отдясно, но отново не успя да намери правилно финално решение
59 -  ГООЛ за Англия, голмайстор Деле Али. Центриране на Джеси Лингард и Деле Али отблизо с глава прати топката във вратата
62 - СТРАХОТЕН шанс за Швеция.
Удар на Клаесон, но Пикфорд отрази. След това решителна намеса на Джордан Хендерсън, който подложи крак и спря пътя на топката към вратата при добавката
68 - Пореден удар на Деле Али, но този път защитник на Швеция подлага тялото си и топката не стига до вратата
71 - опасна атака за Швеция! Ново чудесно спасяване на английския вратар, който докосна топката след удар на Маркус Берг