Пламен СЛАВОВ, специален пратеник на БЛИЦ СПОРТ в Португалия

Лудогорец победи с 2:0 като гост португалския Брага в мач от груповата фаза на Лига Европа. Козмин Моци (25) и автогол на Раул Силва (56) донесоха успеха на разградчани. В другия мач от групата Хофенхайм разби Истанбул Башакшехир с 3:1. След победата Лудогорец излезе на първо място в групата със 7 точки, Брага остава с 6, Хофенхайм е с 3, а турският тим е с 1 точка. Следващите срещи са на 2 ноември, когато Лудогорец е домакин на Брага, а Истанбул Башакшехир приема Хофенхайм.

Днешната победа е историческа за българския футбол. За първи път в цялата ни история наш отбор печели  като гост срещу португалски отбор. До момента от осем срещи единствено ЦСКА бе записал едно равенство, но нито един тим не бе постигал успех на португалска земя.

Димитър Димитров определи доста интересен и изненадващ стартов състав. Капитанът Светослав Дяков остана резерва. Схемата на игра също претърпя промяна и на моменти бе 5-4-1, когато Лудогорец се защитаваше и 3-4-3, когато атакуваше. За първи път за Лудогорец излязоха трима централни бранители - Моци, Пластун и Рафаел Форстър. Сисиньо и Натанаел играха по двата фланга и допълваха петорката футболисти с по-дефанзивни функции. При атаки обаче двамата помагаха на тези пред тях. Вътрешните халфове бяха Анисе и Горалски, Марселиньо, Вандерсон и Джоди Лукоки оформиха атакуващото трио.

В 7-ата минута домакините отбелязаха попадение, но то бе отменено заради засада на Паулиньо. В 19-ата минута домакините имаха още една възможност, но Ферейра прати топката с глава в аут. С това като че ли се изчерпаха опасностите, които създадоха футболистите на Брага. Лудогорец откри резултата с първата си по-сериозна атака. В 25-ата минута Вандерсон центрира отдясно и Козмин Моци с глава прати топката във вратата на Брага за 1:0. Само две минути след това Вандерсон можеше да реализира втори гол, но след удар по земя вратарят на Брага Матеуш изби с последни усилия. През първото полувреме Марселиньо игра доста добре, постоянно търсеше празни пространства и заедно с Вандерсон тормозеха защитниците на португалския отбор.

Второто полувреме започна с добра намеса на вратаря на Лудогорец Ренан, който изби удар на Раул Силва с глава. Същият този Раул Силва в 56-ата минута си отбеляза автогол за 2:0 в полза на българския шампион. Гояно върна топката към вратаря, но пасът се оказа слаб. Джоди Лукоки го пресече и стреля към вратата. Топката се удари в гредата, а Раул Силва не успя да я изчисти и я прати в собствената си врата. Треньорът на португалците веднага реагира с две смени. И те донесоха резултат, раздвижвайки атаката. В 63-ата минута влезлият като смяна Мартинш стреля опасно отдалеч, но Ренан с една ръка едва изби покрай вратата.

В 70-ата минута домакините от Брага поискаха дузпа за игра с ръка на Анисе в наказателното поле. Франсержио обаче стреля от изключителна близост, Анисе се завъртя и топката попадна около лакътя му, но съдията прецени, че няма как да отсъди дузпа в този момент. Заради претенциите съдията изгони треньора на Брага Абел Ферейра на трибуните. В 74-ата минута Димитър Димитров извърши първа смяна, на мястото на Марселиньо в игра се появи титулярният капитан Светослав Дяков. Малко след това Херо извърши още две смени, а Ренан се прояви на висота три минути преди края.

Мачът по минути с БЛИЦ
1 - начало на мача
2 - добра атака отдясно на Лукоки, спечели ъглов удар
7 - ОТМЕНЕН гол на Брага заради засада на Паулиньо
19 - опасно центриране в наказателното поле на Лудогорец, Ферейра игра с глава, но прати топката в аут
25 -  ГООЛ за Лудогорец, голмайстор Козмин Моци. Късо разиграване на ъглов удар, центриране и Моци с глава между четирима бранители прати топката във вратата на Брага
27 - ОПАСНОСТ
, Вандерсон напредна хубаво и стреля по земя, но вратарят изби с добър рефлекс
43 - хубава атака за Лудогорец, но не се получи в крайна сметка нищо опасно за домакините
45 -  жълт картон за Рикардо Ферейра (Брага)
45 - край на първото полувреме
---------------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
47 -  жълт картон за Натанаел (Лудогорец)
49 -  жълт картон за Ешгайо
55 - СПАСЯВАНЕ на Ренан, който отрази удар с глава на Раул Силва
56 -  ГООЛ за Лудогорец, автогол на Раул Силва. Гояно върна топката към вратаря, но пасът се оказа слаб. Джоди Лукоки го пресече и стреля към вратата. Топката се удари в гредата, а Раул Силва не успя да я изчисти и я прати в собствената си врата.
58 -
 смяна в Брага, на мястото на Жоао Карлуш влиза Фабио Мартинш
59 -  смяна в Брага, на мястото на Гояно влиза Шадаш
63 - СПАСЯВАНЕ на Ренан, много хубав удар на Мартинш, но Ренан с една ръка отрази
70 - ДОМАКИНИТЕ искат дузпа за игра с ръка на Анисе в наказателното поле. Съдията не показва бялата точка, тъй като ударът на играча на Брага бе от изключителна близост
70 - ИЗГОНИХА треньора на домакините Абел Ферейра заради протест около ситуацията, в която искаха дузпа

БРАГА - ЛУДОГОРЕЦ 0:2
0:1 Козмин Моци (25), 0:2 Раул Силва (56-автогол)

Резултат с изображениеБрага: 1.Матеуш, 4.Джеферсон, 34.Раул Силва, 24.Рикардо Ферейра , 87.Марсело Гояно (59  10.Бруно Шадаш), 23.Жоао Карлуш (58  26.Фабио Мартинш), 27.Франсержио (71  15.Рикардо Орта), 35.Никола Вукчевич, 9.Ахмед Хасан, 20.Паулиньо , 47.Рикардо Ешгайо
Резерви: 25.Андре Морейра, 10.Бруно Шадаш, 11.Данило Барбоса, 15.Андре Орта, 21.Рикардо Оорта, 26.Фабио Мартинш, 36.Бруно Виана
Треньор: Абел ферейра

Лудогорец: 33.Ренан, 32.Игор Пластун, 30.Козмин Моци , 2.Рафаел Форстър, 4.Сисиньо, 44.Яцек Горалски, 12.Абел Анисе, 6.Натанаел  (85  8.Лукас Саша), 92.Джоди Лукоки (83  28.Клаудиу Кешерю), 84.Марселиньо (74  18.Светослав Дяков), 88.Вандерсон
Резерви: 1.Хорхе Броун, 5.Георги Терзиев, 8.Лукас Саша, 18.Светослав Дяков, 19.Александър Василев, 28.Кладиу Кешерю, 37.Жоао Пауло
Треньор: Димитър Димитров