Левски стартира с победа тазгодишното си участие в евротурнирите - 3:1 срещу черногорския Сутиеска. Над всички в срещата от първия квалификационен кръг на Лига Европа беше новото попълнение на "сините" - привлеченият от Берое Жуниор Мапуку. Ексцентричният ганаец хвърли в екстаз феновете на "Герена" още в началото на двубоя, разписвайки се в 12-ата секунда! Така Мапуку, известен с прякора Черната сила, се превърна в автор на най-бързото попадение за Левски в евротурнирите, влизайки в историята на клуба.

В 21-ата конгоанецът удвои, а още до почивката избраниците на Николай Митов направиха преднината си класическа - 3:0 след гол на Роман Прохазка. Словакът отбеляза в първата минута на добавеното време на първата част.

След почивката "сините" пропуснаха няколко шанса, след като значително вече бяха намалили оборотите, а в края позволиха на черногорците да намалят резултата. Точен във вратата на Божидар Митрев беше Божо Маркович в 79-ата минута. В 89-ата пък Мирко Радишич от състава на Сутиеска получи втори жълт и съответно червен картон, което го вади от реванша следващия четвъртък. "Сините" гостуват в Черна гора на 6 юли от 21:30 часа българско време.

За първия официален мач този сезон Митов заложи на петима от новопривлечениете. Титуляри срещу Сутиеска започнаха сръбският десен бек Милош Цветкович, левият защитник Иван Горанов, халфовете Васил Панайотов и Антонио Вутов, както и голмайсторът Мапуку. Бившият нападател на ЦСКА Серджиу Буш също дебютира за "сините", включвайки се като резерва четвърт час преди края. Другите смени на Митов бяха привлеченият от Верея дефанзивен халф Георги Ангелов, както и талантът Алекс Боримиров.

Публиката на "Герена" се забавляше през цялото време, като този път имаше повод за радост. Феновете на Левски от дълго време не бяха изпитвали толкова сладки мигове. С основна заслуга за празника тази вечер бе Мапуки. Ексцентричният нападател откри още в 12-ата секунда, когато се разписа с глава след отлично центриране на играещия по дясното крило Бабатунде Адениджи - 1:0.

В 21-ата Черната сила овладя топката пред наказателното поле на Сутиеска и реши да стреля от около 25 метра, реализирайки в долния десен ъгъл на стража Суад Личина за 2:0.

В 29-ата минута Прохазка бе близо до гол, но вратарят на черногорците спаси. В 39-ата Митрев трябваше да демонстрира класата си, спасявайки коварен удар на Стефан Денкович.

В 44-ата лявото крило Франсис Нар засече със странична ножица след центриране от корнер, но топката премина над вратата. В добавеното време на първата част Прохазка направи 3:0. След заучено изпълнение на пряк свободен удар словакът стреля мощно от над 30 метра, пращайки топката неспасяемо в десния ъгъл на безпомощния вратар на Сутиеска.

След почивката избраниците на Митов намалиха оборотите и това можеше да им изиграе лоша шега. В 53-ата минута Стефан Денкович беше оставен да стреля към вратата на Левски, за късмет на "сините" слабо и Давид Яблонски изчисти топката.

В 60-ата Нар пропиля отличен шанс. Той беше изведен отлично от Вутов, озова се сам срещу вратаря, но стреля покрай целта в аут.

В 79-ата Сутиеска намали чрез Божо Маркович. Снажният нападател на гостите беше изпуснат от бранителите в синьо, преодоля Митрев и реализира за крайното 3:1.

Припомняме, че победителят от сблъсъка ще се изправи във втория квалификационен кръг срещу Хайдук (Сплит).

БЛИЦ представя всичко за българското участие в Европа

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Първа лига - трансфери и подготовка

Лига Европа - сезон 2017/2018

ЛЕВСКИ - СУТИЕСКА 3:1
1:0 Жуниор Мапуку (1), 2:0 Жуниор Мапуку (21), 3:0 Роман Прохазка (45+1), 3:1 Божо Маркович (79)

Срещата по минути:
1 - Начало на мача.
1  ГОООЛ! Блестящ старт на Левски - 1:0! Жуниор Мапуку бележи още в 12-ата секунда! Бабатунде Адениджи напредна по дясното крило и центрира топката право на главата на привлечения от Берое таран, който прониза гостите от Черна гора, след което отпразнува първото си попадение за "сините" в типичния си атрактивен стил.
* Mапуку влиза в историята на Левски. Конгоанецът става авторът на най-ранно вкарания гол за "сините" в евротурнирите.
7  Гостите пропуска добра възможност. Зарубица не успя да засече топката на метър-два от Митрев.
10 - Роман Прохазка с далечен изстрел, вратарят на Сутиеска улови топката.
21  ГОООЛ! Мапуку с втори гол - 2:0! Таранът овладя топката пред наказателното поле на Сутиеска и реши да стреля от около 25 метра, реализирайки в долния десен ъгъл на стража Суад Личина.
26 - Прохазка центрира в наказателното поле на Сутиеска, Давид Яблонски засече с глава, след като беше оставен сам, но прати топката в аут.
27  Напрежение пред вратата на Митрев. Нескопосано центриране на играч на Сутиеска беше посрещнато от Иван Горанов, но той странно реши да върне към вратаря. Митрев изчисти с крак, току пред погледа на нападател на гостите.
29  Страхотен шанс за Левски! Мапуку изведе Антонио Вутов зад защитата, талантът стреля, но вратарят изби. След това Прохазка отправи същински снаряд, който стражът изби в корнер.
39 - Митрев с отлична намеса, спасявайки коварен удар на Стефан Денкович.
43 - Мапуку нахлу мощно към вратата на Сутиеска, но не успя да нанесе завършващ удар, след като бе притиснат от двама в бяло.
44 - Франсис Нар засече със странична ножица след центриране от корнер, топката премина над вратата.
45+1  ГОООЛ! Страхотен гол на Роман Прохазка - 3:0! След заучено изпълнение на пряк свободен удар словакът стреля мощно от над 30 метра, пращайки топката неспасяемо в десния ъгъл на безпомощния вратар на Сутиеска.
45+2 - Край на първото полувреме.
-------------------
46 - Начало на второто полувреме.
53 - След центриране от корнер Божидар Митрев увисна и Стефан Денкович беше оставен да стреля към вратата, за късмет на "сините" слабо, Давид Яблонски изчисти.
55 - Силен удар на Васил Панайотов, топката профуча на сантиметри встрани от вратата на Сутиеска.
60  Франсис Нар беше изведен отлично от Вутов, озова се сам срещу вратаря, но стреля покрай целта в аут.
68  Първи жълт картон за играч на Левски. Давид Яблонски го получи за фаул срещу Стефан Денкович.
75  Николай Митов извършва първа смяна. Вутов излиза, обирайки овациите на публиката. Бившият нападател на ЦСКА Серджиу Буш влиза в игра.
79  ГОЛ! Сутиеска стига до гол на "Герена" - 3:1! Божо Маркович се разписва. Нападателят на гостите беше изпуснат от бранителите в синьо, преодоля Митрев и реализира.
81  Героят Мапуку излиза, след като пожела смяна. Привлеченият от Верея Георги Ангелов също записва дебют за Левски в евротурнирите.
89  ЧЕРВЕН КАРТОН! Сутиеска остава с човек по-малко. Мирко Радишич получава втори жълт картон и е изгонен.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+1  Последна смяна за Сутиеска. Излиза авторът на попадението Божо Маркович, влиза Неманя Дедич.
90+3  Алекс Боримиров заменя Адениджи.
90+5 - Край на мача. Левски победи Сутиеска с 3:1.

Резултат с изображение за пфк левски
ЛЕВСКИ21.Божидар Митрев, 19.Милош Цветкович, 3.Димитър Пиргов, 28.Давид Яблонски , 4.Иван Горанов, 15.Роман Прохазка , 71.Васил Панайотов, 7.Франсис Нар, 8.Антонио Вутов (75  9.Серджиу Буш), 17.Бабатунде Адениджи (90+3  75.Алекс Боримиров), 10.Жуниор Мапуку  (81  25.Георги Ангелов)
Резерви: 24.Александър Любенов, 4.Мики Орачев, 39.Деян Иванов, 25.Георги Ангелов, 9.Серджиу Буш, 93.Атанас Кабов, 75.Алекс Боримиров
Tреньор: Николай Митов

СУТИЕСКА: 31.Суад Личина, 3.Мирко Радишич , 16.Никола Стиепович, 25.Милош Бакрач, 8.Стефан Ковачевич (69  21.Владан Бубаня ), 4.Велко Вукович, 15.Стефан Лончар , 29.Милош Вучич, 11.Стефан Денкович, 99.Деян Зарубица, 50.Божо Маркович  (90+1  6.Неманя Дедич)
Резерви: 23.Марко Радович, 6.Неманя Дедич, 30.Марко Вучич, 21.Владан Бубаня, 26.Матия Вуйович, 7.Игор Почек, 22.Алекса Марушич
Треньор: Никола Ракойевич

София, стадион "Vivacom Arena Георги Аспарухов
Съдия: Мартин Люндби (Норвегия)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация