Ботев Пловдив приключи участие в третия квалификационен кръг на Лига Европа. Тимът загуби с 0:2 реванша от португалския Маритимо и след 0:0 в първия двубой в Бургас напуска европейската сцена. Головете за Маритимо вкараха Родриго Пиньо (34-дузпа) и Рикардо Валенте (49).

Треньорът на българския отбор пусна Серкан Юсеин на мястото на контузения Тодор Неделев, който дори не замина с отбора. Липсата на звездата обаче се видя на терена и гостите от Пловдив трудно организираха атаки. Омар Косоко изигра последния си мач с жълто-черния екип, след като вече е продаден на клуб от ОАЕ.

Маритимо започна по-силно двубоя и имаше по-опасните атаки макар и не голови в началото. Ботев Пловдив се задоволяваше с по-далечни удари. В 34-ата минута съдията даде дузпа за домакините за избутване с ръце на Пламен Димов срещу Родриго Пиньо в наказателното поле. При центриране на Мартинш, Пиньо използва удобно момента и се строполи на земята, въпреки че Димов наистина го изблъска с ръце. Ситуацията обаче бе такава, че и българинът бе „засилен“ с ръце от противник. Зад топката застана потърпевшият Родриго Пиньо, който реализира за 1:0. Едва в добавеното време на първото полувреме Виктор Генев стреля опасно с глава, но топката премина на сантиметри покрай десния страничен стълб.

Втората част започна по най-лошия начин за гостите. Рикардо Валенте направи резултата 2:0 в 49-ата минута. Евер Беса открадна топката от Цветомир Панов и намери Валенте, който сам срещу Чворович го преодоля за крайното 2:0. Последва и опасен далечен изстрел на Родриго Пиньо, но топката премина покрай вратата. В 60-ата минута Бризола отправи хубав шут, но вратарят на Маритимо спаси. Последва спасяване и на Чворович в 65-ата минута. В следващите петнайсетина минути бяха извършени доста смени, което понакъса играта. Домакините обаче по никакъв начин не позволиха на Ботев да осъществи нещо по-сериозно в последните минути. Дори напротив, в 83-ата минута Пиньо отправи хубав удар от границата на наказателното поле, но Чворович спаси. В добавеното време Лундберг стреля с глава, но топката излезе в аут.

Мачът по минути с БЛИЦ
1 - начало на мача
3 - далечен удар на Косоко, далече в аут
7 - центриране в наказателното поле на Ботев, Чворович скача и лови
18 - ЗАСАДА на Крум Стоянов, иначе хубав пас вляво на Косоко към Стоянов, който излезе сам срещу вратаря
34 - ДУЗПА за Маритимо. Много спорно отсъждане на рефера. Мартинш центрира в наказателното поле, а Пламен Димов изблъска с ръце Родриго Пиньо. Съдията веднага свири дузпа, въпреки че преди това и самият Пламен Димов бе изблъскан в гръб от защитник при борбата за място в наказателното поле.
34 -  ГООЛ за Маритимо. Точен от бялата точка бе Родриго Пиньо
45+2 - ОПАСНОСТ, създадена от Ботев Пловдив. Серкан Юсеин центрира в наказателното поле, Виктор Генев стреля с глава, но топката преминава на сантиметри от десния страничен стълб
45 - край на първото полувреме
----------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
46 -  смяна в Ботев Пловдив, на мястото на Яя Меледже влиза Фелипе Бризола
49 -  ГООЛ за Маритимо, голмайстор Рикардо Валенте. Евер Беса открадна топката от Цветомир Панов, след което подаде на Валенте, а той реализира

МАРИТИМО - БОТЕВ ПЛОВДИВ 2:0
1:0 Родриго Пиньо (34-дузпа), 2:0 Рикардо Валенте (49)

Резултат с изображениеМаритимо: 94.Шарлис, 4.Пабло Сантош, 5.Зайнайдин Жуниор, 6.Ердем Шен, 9.Родриго Пиньо  (84  17.Виктор Лундберг ), 11.Ебер Беса (69  15.Жеан Клебер), 12.Едгар Коща, 14.Луиш Мартинс, 21.Жоао Гамбоа, 23.Бебето, 33.Рикардо Валенте  (76  30.Пикети)
Резерви: 72.Амир Абедзадех, 24.Едилсон Борхес, 15.Жеан Клебер, 30.Пикети Брито Силва, 93.Евертон Мендоса, 25.Гилдо Виланкулос, 17.Виктор Лундберг
Треньор: Даниел Лопес Рамош

Резултат с изображениеБотев Пловдив: 99.Иван Чворович, 2.Цветомир Панов, 4.Виктор Генев, 70.Пламен Димов , 23.Йордан Минев  (82  24.Лазар Марин), 14.Яя Меледже (46  7.Фелипе Бризола), 17.Лъчезар Балтанов , 10.Серкан Юсеин, 25.Крум Стоянов  (61  11.Тони Тасев ), 20.Омар Косоко, 9.Фернандо Виана
Резерви: 1.Даниел Кайзер, 18.Радослав Терзиев, 24.Лазар Марин, 7.Фелипе Бризола, 6.Алваро Юлияно, 11.Тони Тасев
Треньор: Николай Киров