На днешния ден се навършват 42 години от победата на Левски над Барселона с 5:4. Мачът е четвъртфинален-реванш от турнира за Купата на УЕФА. Първата среща на „Камп Ноу” завършва 4:0 и каталунците идват в София едва ли не за разходка. Тренировката им на българска земя е колкото да отъпчат тревата на Националния стадион „Васил Левски”, а някои от звездите просто потичват десетина минути и се прибират в съблекалнята. В Барса по това време блести великият холандец Йохан Кройф. В състава е и сънародникът му Йохан Неескенс.

Тук обаче трябва да уточним нещо много важно. В първия мач Барса получава съдийска помощ. До 40-ата минута резултатът е 0:0, когато швейцарският рефер Дюбах подарява дузпа за домакините, превърната в гол. Впоследствие Барселона забива още три попадения.

В София стадионът е препълнен до краен предел. Левски започва зашеметяващо реванша. До 10-ата минута „сините” водят с 2:0. Павел Панов с топовен шут вкарва първия гол, а 120 секунди по-късно Йордан Йорданов-Пиката увеличава преднината на българския отбор. В 25-ата минута Войн Войнов пропилява прекрасен шанс за трето попадение. В 38-ата минута Марсиал е точен за каталунците, а в самия край на първото полувреме Асенси изравнява.

Головото шоу продължава през втората част, когато Емил Спасов с хубав удар от въздуха се разписва за 3:2. Десет минути след това Ередия промушва кълбото покрай вратаря Стефан Стайков за 3:3, а в 62-ата минута Неескенс е точен от дузпа – 3:4.

В Барселона си мислят, че всичко е приключило. Не така обаче смятат левскарите, които в рамките на три минути забиват два гола. Първо отново Йордан Йорданов бележи за 4:4, а буквално в последните секунди Павел Панов от дузпа оформя крайното 5:4. След мача тръгва лафът: „Пальо ги започна, Пальо ги довърши!”.

Макар че отпада, Левски записва историческа победа, тъй като става вторият тим, отбелязал най-много голове във вратата на Барселона в евротурнирите - 5. Първият отбор е Валенсия, който забива шест попадения в каталунската мрежа в турнира за Купата на Панаирните градове години по-рано.
Румен ПАЙТАШЕВ, БЛИЦ СПОРТ

17 март 1976 година, 1/4-финал за Купата на УЕФА

ЛЕВСКИ – БАРСЕЛОНА 5:4

1:0 Павел Панов (8), 2:0 Йордан Йорданов (10), 2:1 Марсиал (38), 2:2 Асенси (45), 3:2 Емил Спасов (47), 3:3 Ередия (57), 3:4 Неескенс (62-дузпа), 4:4 Йордан Йорданов (87), 5:4 Павел Панов (90-дузпа)

ЛЕВСКИ: Стефан Стайков, Николай Грънчаров, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Стефан Павлов, Войн Войнов, Йордан Йорданов, Кирил Миланов, Павел Панов, Емил Спасов
Старши треньор: Иван Вуцов

БАРСЕЛОНА: Мора, Томе, Мигели, Костас, Албаладехо, Неескенс, Рексач, Марсиал, Кройф, Асенси, Ередия
Старши треньор: Лауреано Руис