Мароканецът с италиански паспорт Ахмед Насеф спечели и второто издание на лекоатлетическия маратон на Пловдив. Той измина класическата дистанция от 42.195 километра за 2:24.08 часа. Насеф е женен за българка, роден е в Мароко, но в момента се състезава за Италия. Миналата година той отново триумфира под тепетата, както и на Маратон Варна.

В 8:00 часа в неделя стартът на второто издание на Маратон Пловдив беше даден с пускането на 250 балона пълни с хелий във въздуха. По улиците на вековния град сили премериха елитни атлети и аматьори от 24 държави, а 12-те най-добри сред тях разпределиха наградният фонд от 15 200 лева на маратона. Резултатът на победителя Ахмед Насеф (2:24:08 ч.) е с повече от 4 минути по-добър от този през 2016-а и с повече от минута по-добър от тези на силните кенийски конкуренти Хенри Кембой (2:25.13) и Моузес Кипруто Кибире (2:28.03).

При жените Гладис Джепкуруй Бивот (Кения) пробяга 42-километровото трасе за 2:44.17 ч., следвана от Тереза Флавиус Куамбока (Кения) 2:44.47 и българската състезателка Виолета Тотева 3:23.15.

Атмосферата на състезанието още дълго ще вълнува участниците в него, тъй като ги очакваше изненада с родопска каба гайда при преминаването им в тунела под Античния театър, изпълнение на рок група USB на 25-ия км от трасето малко преди да достигнат моста Адата.

Повечето от състезателите не успяха да разпознаят най-добрия български състезател в ултрадългите планински бягания Андрей Гридин, който ги очакваше, преоблечен в тематичен костюм на възлова точка в града.

В полумаратонската дистанция при мъжете най-бърз беше кениецът Моузес Масай Комон с време 1:10.22, шампионът на България Шабан Мустафа втори, с резултат 1:11.36, а трети Росен Лилов с 1:13.36.

Росен зае третото място, след като финиширалият малко преди него Деян Атанасов помоли да не бъде зачетен резултатът му, тъй като неволно се е отклонил от маршрута и така е съкратил част от дистанцията. Организаторите от Сдружение Маратон Пловдив благодарят за проявения спортсменски дух и мъжество.

При жените на дистанция полумаратон първото място убедително спечели най-добрата българска състезателка в момента Радосвета Симеонова с време 1:21.53 ч., следвана от кенийката Хелън Джепкосгей Кимутай 1:25.48 и трета Елена Василева с 1:30.21.

Провеждането на Маратон Пловдив и тази година беше предшествано от Амбелино Кидс Рън, 3-километрово масово бягане за деца, в което участие взеха повече от 120 деца и специализирано изложение за спортни стоки, храни и хранителни добавки.

Провеждането на Маратон Пловдив 2017 беше подкрепено от генералния спонсор АВВ България, ексклузивния улнес спонсор Орифлейм, КЦМ 2000 Груп АД, изворна вода Бачково, витаминова напитка Топшейп, Sponser и Рънинг зон. Очаква се скоро организаторите (част от тях са на снимката вдясно) да обявят следващата дата за провеждане на Маратон Пловдив 2018.

Участниците в голямото събитие останаха очаровани от отличната организация, като почти всички бяха изумени от големия брой доброволци по цялото трасе, които с възгласи и аплодисменти окуражаваха бегачите. Изненадата на финала пък беше преминаването по червен килим. Имаше и страхотен медал за всеки завършил. Супер емоции, които участниците ще помнят още дълго.

* Снимки: KrisoK Photography