Инес Енрикеш от Португалия счупи собствения си световен рекорд и спечели златния медал на 50 км спортно ходене на световното първенство по лека атлетика в Лондон. Дисциплината за първи път беше част от програмата на планетарен шампионат.

Енрикеш води битка с Юин Ханг от Китай в първата половина от състезанието и премина първите 25 км за 2:02:18 мача, което беше в график за подобряване на най-доброто постижение в дисциплината от 4:08:26 часа, поставено от португалката в началото на годината.

Юин започна да изостава през втората половина от състезанието. Енрикеш от своя страна продължи да преследва рекорда и премина на 30-ия километър за 2:26:35 и 40-ия за 3:15:14. Въпреки че темпото й спадна през последните десет километра, тя пресече финалната линия за 4:05:56 минути.

Така португалката не само спечели 60 000 долара за златния си медал, но и получи 100 000 долара бонус за поставения световен рекорд. Това е първият световен рекорд, подобрен на първенството в Лондон и той дойде в последния ден на шампионата.

Юин Ханг завърши на второ място за 4:08:58 часа, което е нов рекорд на Азия. С бронза се окичи Янт Шукинг от Китай с 4:20:49. Само още една състезателка пресече финалната линия. Това беше американката Катлийн Бърнет, която премина дистанцията за 4:21:51 минути, което е нов континентален рекорд.