Хърватия спази традицията да не губи от Турция и в мач от Група „D“ на Евро 2016 се наложи с 1:0. Така хърватите вече имат 3 победи и 4 равенства срещу този съперник. Единственото попадение на „Парк де Пренс“ беше дело на Лука Модрич, а съотборниците му удариха два пъти напречната греда на вратата на Волкан Бабаджан.

Хърватия имаше предимство през първото полувреме, докато турците бяха принудени в по-голяма част от времето на първата част да се отбраняват. Иван Ракитич, Марио Манджукич и Милан Бадел пропуснаха възможности да открият резултата. Вратарят Даниел Субашич пък се намеси авторитетно при удар на Озан Туфан с глава.

Четири минути преди почивката Лука Модрич откри резултата. При разбъркване след центриране отляво, халфът на Реал (Мадрид) се разписа с удар от воле от 20 метра, пращайки топката в долния десен ъгъл на вратата на Турция.

Надмощието на тима на Анте Чачич продължи и след почивката. В 51-ата минута Дарио Сърна прати топката в напречната греда при изпълнение на пряк свободен удар. Три минути след това нова възможност се откри пред капитана на хърватите, но от наказателното поле той стреля неточно, а в 61-ата минута изстрел на Брозович мина покрай дясната греда на Волкан Бабаджан. Турция отговори с много неточен удар на Хакан Чалханоглу.

Иван Перишич също удари греда. Това се случи в 72-ата минута при удар с глава след центриране на Манджукич. Шест минути по-късно Волкан Бабаджан трудно изби в корнер след изстрел с глава на Брозович. Десет минути преди края Субашич отрази без проблем удар на Джанер Еркин от фаул.

В 82-ата минута Иван Перишич се озова в добра позиция и сам срещу вратаря на Турция, но би в тялото на Волкан Бабаджан. При тази ситуация нападателят на Хърватия получи разтежение и беше принудително заменен от Андрей Крамарич.

До края на мача хърватските футболисти удържаха аванса си и започнаха с победа участието си на Евро 2016. В следващия си мач тимът на Анте Чачич играе срещу Чехия на 17 юни в Сент Етиен. Също на 17 юни, но в Ница Турция ще се изправи срещу европейския шампион Испания.
Румен ПАЙТАШЕВ, специален пратеник на БЛИЦ СПОРТ на Евро 2016

ТУРЦИЯ – ХЪРВАТИЯ 0:1
0:1 Лука Модрич (41)

Турция: 1.Волкан Бабаджан, 7.Гьокхан Гьонул, 15.Мехмет Топал, 3.Хакан Балта jalt.jpg, 18.Джанер Еркин, 16.Озан Туфан, 8.Селчук Инан, 14.Оджукан Йозякуп (smqna.jpg46-20.Волкан Шен jalt.jpg), 6.Хакан Чалханоглу, 10.Арда Туран (smqna.jpg 65-17.Бурак Йълмаз), 9.Дженк Тосун jalt.jpg (smqna.jpg 69-21.Емре Мор)
Селекционер: Фатих Терим

Хърватия: 23.Даниел Субашич, 11.Дарио Сърна, 5.Ведран Чорлука, 21.Домагой Вида, 3.Иван Стринич jalt.jpg, 19.Милан Бадел, 10.Лука Модрич , 14.Марцело Брозович, 7.Иван Ракитич (smqna.jpg 89-13.Гордън Шилденфелд), 4.Иван Перишич (smqna.jpg 86-9.Андрей Крамарич), 17.Марио Манджукич (90+3-20.Марко Пяца)
Селекционер: Анте Чачич