Домакинът Франция разби Исландия с 5:2 в последния четвъртфинал на Евро 2016 и ще спори с Германия за място на финала. "Петлите" си свършиха работата още през първата част с голове на Оливие Жиру (12), Пол Погба (20), Димитри Пайе (43) и Антоан Гризман (45), а след почивката Колбейн Сигторсон (56) намали на 4:1. Оливие Жиру (59) вкара втори гол и довърши исландците, а Биркир Бярнасон (84) с глава оформи крайния резултат.

Футболистите  на Франция взеха контрола върху топката още след първия съдийски сигнал, но исландецът Гилфи Сигурдсон отправи първия точен удар още в третата минута на срещата. Три минути по-късно "петлите" отвърнаха с удар на Пайе, но топката бе уловена от вратаря Халдорсон.

В 12-ата минута Оливие Жиру бе изведен зад отбраната на исландците и не остави никакви шансове на Халдорсон - 1:0. При подаването към нападателя останаха съмнения за засада. Жиру има девет гола в последните си девет мача като титуляр за Франция.

"Петлите" съкрушиха викингите с втори гол в 20-ата минута, когато Антоан Гризман центрира от корнер, а Пол Погба с глава прати топката в мрежата за 2:0. В свой отговор исландците бяха близо до намаляване на резултата в 25-ата минута при дълго изпълнение на тъч. Топката достигна до Йон Дади Бьодварскон, който я прати над вратата на Лорис.

В 41-ата минута Гилфи Сигурдсон центрира от свободен удар, топката тупна коварно пред Лорис, който все пак успя да улови. Две минути по-късно Гризман записа втора асистенция в мача, след като при центриране отдясно свали топката за Димитри Пайе, който с удар по земя вкара за 3:0.

В последната минута на първата част самият Антоан Гризман бе изведен за исландската отбрана и с прехвърлящ удар направи резултата 4:0, довършвайки викингите. Този резултат между двете полувреме е най-големият в историята на европейските първенства. Най-голямата победа досега пък е с 6:1, от Евро 2000, когато Холандия побеждава с този резултат Югославия. Може ли Франция да подобри този рекорд

След почивката французите продължиха да доминират на терена, но въпреки това в 56-ата минута Колбейн Сигторсон върна един гол за Исландия, след като засече центриране отдясно на Гилфи Сигурдсон. Три минути по-късно "петлите" отвърнаха с втори гол на Оливие Жиру за 5:1, а малко след това нападателят бе заменен от Жиняк, за да не получи жълт картон, който би могъл да му донесе наказание за полуфинала.

В 64-ата минута Лорис спаси удар с глава отблизо на Ингасон, а минута по-късно Евра игра с ръка в наказателното поле, но Бьорн Кайперс не уважи претенциите за дузпа на исландците. Те играеха разкрепостено в атака и усилията им за втори гол се увенчаха с успех в 84-ата минута, когато Биркир Бярнасон с глава вкара за 5:2. Малко след това в игра за Исландия се появи една от легендите на тима Ейдур Гудьонсон да поиграе за последно на голям турнир.

До края на мача не се случи нищо интересно и напълно заслужено Франция се класира за полуфинал срещу Германия.

ФРАНЦИЯ - ИСЛАНДИЯ 5:2
1:0 Оливие Жиру (12), 2:0 Пол Погба (20), 3:0 Димитри Пайе (43), 4:0 Антоан Гризман (45), 4:1 Колбейн Сигторсон (56), 5:1 Оливие Жиру (59), 5:2 Биркир Бярнасон (84)

Съставите:

Франция: 1.Уго Лорис, 19.Бакари Саня, 21.Лоран Кошчелни (72 smqna.jpg 13.Елаким Мангала), 22.Самюел Юмтити jalt.jpg, 3.Патрис Евра, 15.Пол Погба , 14.Блез Матюиди, 18.Муса Сисоко, 7.Антоан Гризман , 9.Оливие Жиру (60 smqna.jpg 10.Андре-Пиер Жиняк), 8.Димитри Пайе (80 smqna.jpg 20.Кингсли Коман)
Резерви: Манданда, Костел, Жале, Мангала, Дин, Шнайдерлин, Наказани: Рами, Канте
Селекционер: Дидие Дешан

Исландия: 1.Ханес Халдорсон, 2.Биркир Севарсон, 14.Кари Арнасон (46 smqna.jpg 5.Сверир Инги Ингасон), 6.Рагнар Сигурдсон, 7.Йохан Гудмундсон,17.Арон Гунарсон, 10.Гилфи Сигурдсон, 8.Биркир Бярнасон jalt.jpg, 15.Йон Дади Бьодварсон (46 smqna.jpg 11.Алфред Финбогасон), 9.Колбейн Сигторсон (83 smqna.jpg 22.Ейдур Гудьонсен)
Селекционер: Ларс Лагербек

Баланс: 12 мача, 9 победи за Франция, 3 равенства, 0 победи за Исландия - г.р. 35:10