Белгия постигна рекордна победа в своята история на Европейско първенство и надделя с 4:0 над Унгария в осмфинафинален мач от Евро 2016. Триумфът донесе самочувствие за тима на Марк Вилмотс, който ще спори с Уелс за място на полуфиналите. Това бе и най-убедителната победа на еврофиналите до момента.

Белгийците започнаха двубоя по-офанзивно и още в 10-ата минута откриха резултата. Тогава Тоби Алдервейрелд бе точен, след удар с глава от малкото наказателно поле при изпълнение на пряк свободен удар.

В 15-ата минута Кевин Де Бройне можеше да удвои, но Габор Кирай успя да блокира изстрелът му, дошъл след бърза контраатака по десния фланг.

Унгарците опитаха да отговорят с удар на Балаш Джуджак от 22 метра, който обаче бе уловен без проблеми от Тибо Куртоа.

Белгийците продължиха да контролират играта, а Дриес Мартенс пропиля добра възможност в 25-ата минута, когато нахлу в наказателното поле и опита да подаде, но Кирай успя да хване топката.

Габор Кирай спаси вратата си в 36-ата минута, след като успя да избие в гредата страховит изстрел от пряк свободен удар на Де Бройне.

Унгарците се затрудняваха в опитите си да достигнат противниковото наказателно поле, но с далечен удар на Ловренцис в 39-ата минута отново създадоха работа за Куртоа. Изстрелът на унгарецът профуча на сантиметри от горната греда.

Нов изстрел на Джуджак от около 25 метра мина близко до лявата греда на белгийския страж в 41-ата минута.

В ответната атака Мертенс изпусна изгодна възможност, когато Кирай се намеси решително и успя да избие удара му.

Още с началото на второто полувреме Габор Кирали отново се прояви, след като изби опасен изстрел на Еден Азар в десния ъгъл на вратата си.

В 54-ата минута Адам Салай засече центриране в наказателното поле, а ударът му с глава рикошира в гърдите на Томас Вермален, което изненада КСуртоа и само късметът го спаси от изравнителен гол.

Унгарците пропуснаха страхотна възможност в 68-ата минута, когато Роланд Юхаш остана непокрит в наказателно поле и отправи диагонален изстрел към белгийската врата. Ударът му обаче мина на сантиметри от дясната греда, пазена от Куртоа.

Белгия се нуждаеше точно от 2 минути, за да избухне с две попадения. Първо влезналият като резерва Миши Батшуай заби втори гол за своя тим само 2 минути след появяването си на терена.

Белгийците се възползваха от шока в противниковия отбор и организираха бърза контраатака, при която Еден Азар, с прекрасен фронтален изстрел реши тотално изхода на двубоя, отбелязвайки трети гол за Белгия.

В края на срещата друг играч, влезнал като резерва – Караско, отбеляза четвърто попадение за белгийцитие,  с което подпечата най-голямата победа на това Европейско първенство до момента.

Унгария - Белгия 0:4

0:1 Алдервейрелд 10. 0:2 Миши Батшуай 78, 0:3 Еден Азар 80, 0:4 Караско 90+1

Унгария: 1. Габор Кирай, 4. Тамаш Кадар jalt.jpg , 20. Ричард Гузмич, 23. Роланд Юхаш (79 smqna.jpg 13.Даниел Боде) , 2. Адам Ланг jalt.jpg , 8. Адам Наги, 10. Золтан Гера (46 smqna.jpg 6.Акош Елек jalt.jpg ) , 16 Адам Пинтер (75 smqna.jpg 17.Неман Николич ) , 14. Герго Ловренчич, 7. Балаш Джуджак, 9. Адам Салай jalt.jpg

Селекционер: Бернд Щорк

Белгия: 1. Тибо Куртоа, 16. Томас Мюние, 2. Тоби Алдервейрелд, 3. Томас Вермален jalt.jpg , 5. Ян Вертонген, 4. Раджа Наинголан, 6. Аксел Витсел, 7. Кевин Де Бройне, 14. Дриес Мертенс (70 smqna.jpg 11.Караско) , 10. Еден Азар (81 smqna.jpg 8.Маруан Фелайни jalt.jpg ) , 9. Ромелу Лукаку (76 smqna.jpg 22.Миши Батшуай jalt.jpg )

Селекционер: Марк Вилмотс

Стадион: "Стадиум де Тулуз"

Главен съдия: Милорад Мажич (Сърбия)