Ейре и Швеция завършиха 1:1 в мача си на "Стад дьо Франс" в парижкото предградие Сент Дени. Срещата бе първа и за двата тима от група "Е" на Евро 2016 във Франция. Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов бе уловен от фотографите на стадиона. Той бе в компанията бившия шеф на немския футбол Волфган Нирсбах.

„Детелините“ поведоха малко след почивката с гол на Уес Хулахан (48), а в 71-ата минута Киърън Кларк вкара с глава първия автогол на Европейското след центриране на Златан Ибрахимович и оформи крайния резултат. Така ирландците остават без успех на европейско първенство от 1988 година насам, когато в мач от групите надвиха Англия с 1:0 след ранен гол на Рей Хътън. Преди четири години в Полша и Украйна те загубиха и трите си мача в груповата фаза, която никога досега не са преодолявали след две участия.

Шведите започнаха мача по-активно с повече атаки към вратата на Дарън Рандолф, който обаче не бе сериозно затруднен в първите минути. Ирландците отправиха първия по-сериозен удар в 9-ата минута, когато след шут на Джонатан Уолтърс се стигна до чудесна намеса на Андреас Исаксон, който спаси и изби в корнер.

В 17-ата минута след изпълнение на корнер Киърън Кларк отклони топката с глава и Джон О'Шей направи пропуск от непосредсвена близост, след като не успя да засече кълбото както трябва. Шведите ородължиха да разиграват повече, а ирландците да създават по-опасните положения. Така в 29-ата минута Риби Брейди отправи силен шут от далечна дистанция, а топката премина на сантиметри над вратата. Две минути по-късно Джеф Хендрик отправи параболичен удар с десния крак и топката срещна напречна греда. До края на полувремето не се случи нищо интересно и двата тима се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Второто полувреме започна кошмарно за шведите, след като в 48-ата минута Шеймъс Коулмън центрира отдясно, а Уес Хулахан засече топката с прекрасен удар и вкара за 1:0. Швеция отвърна с опасен изстрел на Емил Форсберг, но топката премина покрай вратата на ирландците.

След гола скандинавците се опитаха да се настанят трайно в половината на Ейре и в 55-ата минута Ибрахимович получи топката на изгодна позиция, но се засуети и тя бе изчистена от ирландските бранители. Пет минути по-късно Ибрахимович засече топката след ново центриране, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

В 71-ата минута Ибрахимович бе в основата за изравнителния гол на Швеция. Бившият нападател на ПСЖ центрира отляво, а Киърън Кларк с глава си вкара автогол за 1:1. След изравняването шведите се задържаха по-често пред вратата на ирландците, които също не се отказаха да атакуват. Така или иначе обаче до края на мача не се стигна до други попадения и съперниците поделиха по една точка.

ГРУПА „Е“

ЕЙРЕ - ШВЕЦИЯ 1:1
1:0 Уес Хулахан (48), 1:1 Киърън Кларк (71-автогол)

СЪСТАВИ
Ейре23.Дерън Рандолф, 2.Шеймъс Коулмън, 3.Киърън Кларк, 4.Джон О'Шей, 19.Роби Брейди, 6.Глен Уилън jalt.jpg, 8.Джеймс Маккарти jalt.jpg (85smqna.jpg7.Ейдън Макгийди), 13.Джеф Хендрик, 20.Уес Хулахан  (78smqna.jpg, 10.Роби Кийн), 9.Шейн Лонг, 14.Джонатан Уолтърс (63smqna.jpg 11.Джеймс Маклейн)
Резерви: 1.Киърън Уестууд, 5.Ричард Кеог, 7.Ейдън Макгийди, 10.Роби Кийн, 11.Джеймс Маклейн, 12.Шейн Дъфи, 15.Сайръс Кристи, 16.Шей Гивън, 17.Стивън Уард, 18.Дейвид Мейлър, 21.Дарил Мърфи, 22.Стивън Куин
Селекционер: Мартин О'Нийл

Швеция1.Андрес Исаксон, 2.Микаел Лустиг (45smqna.jpg 3.Ерик Йохансон), 14.Виктор Линдельоф jalt.jpg, 4.Андрес Гранквист, 5.Мартин Олсон, 7.Себастиан Ларсон, 18.Оскар Левицки (85smqna.jpg 8.Албин Екдал), 9.Ким Шелстрьом, 6.Емил Форсберг, 10.Златан Ибрахимович, 11.Маркус Берг (59smqna.jpg 20.Джон Гуидети)
Резерви: 3.Ерик Йохансон, 8.Албин Екдал, 12.Робин Олсен, 13.Понтус Янсон, 15.Оскар Хилемарк, 16.Понтус Вернблум, 17.Лудвиг Аугустинсон, 18.Емир Куйович, 20.Джон Гуидети, 21.Джими Дурмаз, 22.Еркан Зенгин, 23.Патрик Карлгрен
Селекционер: Ерик Хамрен

Баланс между двата отбора: 10 мача, 3 победи за Ейре, 2 равенства, 5 победи за Швеция