Кирил Николов - Дизела стартира с победа новия сезон, завършвайки първи в 25-километровата дистанция от Търново Ултра 2019. Планинският бегач и ориентировач спечели оспорваното състезание с Александър Спасов. Дизела пресече финала в крепостта Царевец за 1 час и 43 минути, изпреварвайки Спасов с малко повече от 2 минути. Трети завърши Дилян Бораджиев (1:51 ч.).

Николов е доволен от представянето си по трасето над Велико Търново. Опитният атлет демонстрира добра форма преди началото на новия сезон в световните серии по скайрънинг (вертикално бягане). След успеха в Търново Ултра 2019 Дизела се отправи към Япония, където в неделя му предстои първото състезание. В планината над град Санджо той застава на старт заедно със световния елит. Николов е сред най-добрите на планетата в скайрънинга вече няколко години, като дори достигна до третото място в генералното класиране през 2016 г.

"Доволен съм от представянето си на Търново Ултра. 25-километровото трасе беше чудесен тест след дългата зима, а компанията на Сашо Спасов направи надпреварата доста интересна. Той също бяга много силно. Комплиментите отиват изцяло към организаторите, които проведоха едно перфектно състезание", коментира Дизела.

"Вече съм в Япония и се съсредоточавам към старта в неделя. Знам, че ме очаква тежко състезание. Днес и утре ще проведа опознавателни тренировки по трасето. Състезанието трябваше да бъде 33 километра с 2400 метра положителна денивелация, но заради лавинна опасност и за сигурността на участниците, организаторите взеха решение да го съкратят. Доста е опасно наистина, на места се бяга по зъбер, а от двете страни зеят дълбоки пропасти", разказа Кирил Николов пред БЛИЦ СПОРТ.

Съотборничката му от "XCoSports Bulgaria" Антония Григорова също записа победа в Търново Ултра 2019. Трикратната участничка в зимни Олимпиади спечели 45-километровата дистанция с време 4 часа и 28 минути. Втора завърши Христина Козарева - 4:34 ч., а трета Детелина Радославова (5:44 ч.).

При жените на най-дългата дистанция (65 км) победата е за Камелия Георгиева (10:37 ч.). Всъщност тя беше и единствената, която успя да финишира от едва четирите дами, осмелили се да стартират в 6 часа на 14 април (неделя) под дъжда, който се изливаше над Царевец. При мъжете първи стана Богдан Якоб от Румъния. При мъжете на 43 км победата е за Калин Василев, следван от Даниел Кубашлиев, Стефан Полет и др.