Неуморният планински бегач Кирил Николов постигна нова победа, и то с изумяващ резултат. Дизела успя да спечели "Балкан рън" при дебютното си участие в 19-километровата надпревара от Калофер до връх Ботев (през хижа Рай).

Николов достигна пръв до първенеца на Стара планина - извисяващият се на 2376 метра надморска височина връх Ботев, поставяйки рекорд на тежкото трасе.

Дизела финишира за 2 часа, 1 минута и 2 секунди. Второто място зае европейският шампион - биатлонистът Владимир Илиев (2:06.35 ч.), а трети - големият талант Александър Спасов (2:18.01 ч.).

Предишното най-добро време, регистрирано в същото състезание, е на Шабан Мустафа, който финишира през 2015 гoдина за 2:03:57 ч.

"За първи път участвам в "Балкан рън", но трасето не ми е непознато, защото и друг път съм минавал по тези пътеки. Спонтанно взех решение да участвам като част от подготовката ми. Дълго време влачих една контузия, до последно не бях сигурен как ще е... Но пък явно съм си починал достатъчно, защото се чувствах добре. Получи се супер тренировка. Благодарение също така на това, че Владо Илиев беше участник, се получи този добър резултат - рекорд на трасето", коментира Дизела.

При жените първа се класира Елена Димитрова (02:42:38 ч.), която подобри собствения си рекорд по това трасе от миналата година - 2:52:23ч. Силвия Стефанова и Виолета Тотева заеха съответно второ и трето място в генералното класиране при жените.

При колоездачите мъже първи финишира Димитър Михайлов (категория до 40 г.), който редува бягането с колоезденето в различните години на "Балкън рън". Сега времето му беше 2:21:35 ч., с което подобри предишното си постижение от 2016 г. по 37-километровото трасе. Велислав Янев стана втори в генералното класиране и първи при мъжете с време 2:41:16 ч. Трети се класира ветеранът Фьодор Драголов, който е и победител в своята категория (до 55 години) с време от 2:45:39 ч.

Непобедимата Ивета Алексиева отново доказа класата си при жените колоездачи и безапелационно спечели поредното изкачване на връх Ботев с време 3:22:24 ч. Втора е Венцислава Цачева, а трета Гергана Борисова.

Интрига имаше и при младежите до 20 г. в бягането. Златният медал отиде при Николай Демерджиев, който премина 19-те километра до върха за 2:38:06 ч. Балканският шапион по ориентиране Боян Иванджиков зае почетното второ място с над минута разлика, след като водеше междинната контрола на хижа Рай.

"Слънчево и горещо на старта в Калофер и до хижа Рай, облаци, студ, мъгла, вятър, дъжд, едра градушка на финала на Ботев връх - имаше от всичко в първия кръг за сезона от веригата състезания по планинско бягане и колоездене "Five Mountains" на Сдружение "Маратон". Важното е, че проявата завърши без инциденти, а над 150-те участника останаха изключително доволни и въпреки умората и студа финишираха на върха с широки усмивки", oтчетоха организаторите от Сдружение "Маратон".