Миналият четвъртък ЦСКА спечели с 1:0 домакинството си срещу ФК Рига при завръщането в Европа след 4-годишно отсъствие. Резултатът от мача се не се прие равнодушно от някои фенове, тъй като на пръв поглед това е крехък аванс, но статистиката на "червените" е повече от красноречива - те не са опитвали вкуса на поражението след такъв резултат в първата среща никога.

Случаите, в които ЦСКА е бил в подобна ситуация, са точно три - срещу Дери Сити през 2009 година в Лига Европа, Реал Сосиедад в КЕШ през 1981 година, както и срещу Нотингам Форест на 1/16 финал в КЕШ през 1980 година.

Най-пресният случай е срещу ирландския Дери Сити, който загуби от "червените" на стадион "Българска армия" в първата срещата с 1:0, а впоследствие на реванша двата тима завършиха при 1:1, като отново ЦСКА бе открил резултата. Головете в двете срещи бележат Иван Стоянов в София и Маркиньос в Дери.

Друг от случаите е този срещу Реал Сосиедад. Първият двубой върви към 0:0, но в центъра на събитията попада настоящият спортен-директор на ЦСКА Пламен Марков. Легендата пробива по лявото крило, след което центрира към намиращия се в наказателното Цецо Йончев. Нападателят отправя перфектен изстрел с глава, който не оставя никакъв шанс на Арконада. Изненадващо попадение, което носи безмерна радост на домакините, но и тежка контузия за голмайстора, който се удря в страничната греда. Реваншът в Испания е проведен по перфектен начин от тактическо естество. ЦСКА се защитава прекрасно, а Георги Велинов изиграва един от най-добрите си мачове с екипа на "армейците".

Последната от трите ситуации е през вече далечната 1980 година, на 17 септември, когато "армейците" спорят на 1/16-финалите от КЕШ с английския колос по онова време Нотингам Форест. На Националния стадион "Васил Левски" сценарият е идентичен - ЦСКА печели с 1:0, като попадението е отново на Цветан Йончев (70-а минута). Реваншът на 1 октомври в Англия, отново е спечелен с минималното 1:0 от българския тим, детронирайки по този начин настоящия шампион на Европа. Този път героят е Ружди Керимов, който наказва легендарния вратар Шилтън в 33-ата минута.

По всичко изглежда, че ЦСКА няма да има проблеми и днес, но въпреки всичко "армейците" не трябва да са прекалено спокойни, тъй като съперникът все още е до голяма степен непознат, а и показа, че умее да използва добре контраатаките.