Българските състезатели спечелиха сребърен и бронзов медал от първата в историята Световна младежка лига по карате, която се проведе от петък до неделя в "Арена Армеец" в София.

В последния ден на надпреварата сребро завоюва Теодора Цанева в категория до 47 килограма при 12-13 годишните в дисциплината кумите. Българката постигна четири победи по пътя си до финала, където обаче отстъпи с 1:2 пред Айжан Бакирова (Казахстан).

В петък Алан Априлов взе бронз в дисциплината кумите в категория до 70 килограма при кадетите (14-15 години).

В неделния ден четирима българи заеха престижното седмо място в своите категории. Това са Моника Илиева (до 47 кг, 14-15 години), Ивета Стаменова (до 47 кг, 12-13 години), Мира Генчева (над 47 кг, 12-13 години) и Янислав Миленков (до 55 кг, 12-13 години).

На Световната младежка лига по карате в София участваха рекордните около 2000 състезатели от 71 държави.

Участниците бяха разделени в три възрастови групи - деца (12-13 години), кадети (14-15 години) и младежи (16-17 години), но само при най-големите се дават точки за класиране на младежката олимпиада в Буенос Айрес (Аржентина) през октомври. Българският тим включваше общо 60 състезатели.

Състезанието се проведе при отлична организация от страна на Българската национална федерация по карате.

Дo края на годината предстоят още три състезания от Световната младежка лига - в Умаг (Хърватия), Канкун (Мексико) и Венеция (Италия).