През пролетта на 1989 г. ЦСКА достига за трети и последен път в историята си до полуфинал в европейските клубни турнири. Началото на това е поставено на днешния ден преди 30 години. На 1 март 1989 г. „червените“, тогава под името ЦФКА Средец, записват домакински успех с 2:1 над холандския Рода. На реванша „армейците“ печелят с дузпи, за да си осигурят сблъсък с Барселона на полуфиналите на КНК

На стадион „Народна армия“, тогавашното име на „Българска армия“, „червените“ откриват в осмата минута, когато Христо Стоичков се озовава сам срещу вратаря Ян Недербург и с левия крак безпощадно праща топката в мрежата. В 64-ата минута Емил Костадинов удвоява аванса на домакините. Той е точен със задна ножица, изпълнена от границата на наказателното поле. Десет минути преди края Мишел Буребах връща едно попадение за гостите от Холандия.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

„Победата е важна. Мисля, че и във втория мач в Холандия ще продължим да играем успешно. Съперниците преминаха границата на твърдата игра. На момента бяха твърде групи и това оказа влияние върху играта. Жалко, просто шанс имаха от Рода с едно положение, което го реализираха. Смятам, че в Холандия ще играем по-добре, тъй като съперникът трябва да търси удобен резултат“, коментира треньорът Димитър Пенев веднага след мача.

Реваншът се играе на 15 март 1989 година в Керкраде, но това е друга история, която ще разкажем в рубриката БЛИЦ Архив.

1 март 1989 г., КНК, 1/4-финали, първи мач
ЦСКА – Рода 2:1
1:0 Христо Стоичков (8), 2:0 Емил Костадинов (64), 2:1 Мишел Буребах (80)

ЦСКА: 1.Илия Вълов, 2.Недялко Младенов, 3.Трифон Иванов, 4.Стефан Бачев, 5.Георги Димитров, 6.Костадин Янчев, 7.Емил Костадинов, 8.Христо Стоичков, 9.Любослав Пенев, 10.Георги Георгиев, 11.Ивайло Киров (90-15.Лъчезар Танев)

Рода: 1.Ян Недербург, 2.Мишел Брудерс, 3.Рене Трост, 4.Хенк Фрезер, 5.Мишел Буребах, 6.Вилберт Сюврейн, 7.Ерик ван дер Льор (46-Хуб Сметс), 8.Фритс Ньолген (70-Мишел Хан), 9.Джон ван Лун, 10.Еген Хансен, 11.Алфонс Грунендейк

София, „Народна армия“ - 30 000 зрители
Жълти картони: Бачев (ЦСКА); Брудерс, Фрезер, Буребах, Ван Лун, Хансен, Грунендейк (Рода)
Червен картон: 78-Сюврейн (Рода)