Преди 25 години Барселона беше на върха, а треньорът Йохан Кройф вече бе задминал по слава футболиста Йохан Кройф. Каталунците спечелиха три шампионски титли, триумфираха в КЕШ, а на днешния ден преди четвърт век направо размазаха с 5:0 големия си съперник Реал (Мадрид) в Ел Класико на „Камп Ноу“.

Ромарио дава аванс на Барса в 24-ата минута, след като финтира защитник на „белия балет“ и стреля точно покрай Пако Буйо. Първото полувреме не предвещава тежкото поражение за столичния тим, тъй като завършва при резултат 1:0 за домакините.

Само минути след почивката Христо Стоичков пада пред наказателното поле и печели доста спорен фаул в полза на Барселона. Роналд Куман е безпощаден при изпълнението си и удвоява преднината на „блаугранас“. Веднага след това Камата е заменен от Михаел Лаудруп.

От скамейката българската футболна звезда ликува при последвалите две попадения на неговия приятел Ромарио. Бразилецът е точен в 56-ата и 81-ата минута, а резервата Иван Иглесиас прави 5:0 малко преди края на мача.

Реал (Мадрид) не чака дълго за своя реванш. Точно година по-късно – на 1 януари 1995 година, печели с 5:0 на „Сантяго Бернабеу“. Наскоро получилият „Златната топка“ Христо Стоичков е изгонен през първото полувреме, Иван Саморано вкарва хеттрик, Лаудруп е на терена с екипа на „белия балет“, но това е история за друга публикация в рубриката БЛИЦ АРХИВ...
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

8 януари 1994 година
Примера дивисион, 18 кръг

БАРСЕЛОНА – РЕАЛ (МАДРИД) 5:0
1:0 Ромарио (24), 2:0 Роналд Куман (47), 3:0 Ромарио (56), 4:0 Ромарио (81), 5:0 Иван Иглесиас (86)

Барселона: Андони Субисарета, Сержи Бархуан, Алберт Ферер, Роналд Куман, Мигел Анхел Надал, Гилермо Амор, Хосе Мари Бакеро (75-Иван Иглесиас), Йон Андони Гойкоечеа, Пеп Гуардиола, Ромарио, Христо Стоичков (47-Михаел Лаудруп)
Треньор: Йохан Кройф

Реал (Мадрид): Пако Буйо, Рафаел Алкорта, Микел Ласа, Маноло Санчис, Луис Енрике, Луис Мила (56-Емилио Бутрагеньо), Мичел, Роберт Просинечки, Пако Йоренте, Алфонсо (24-Фернандо Йеро), Иван Саморано
Треньор: Бенито Флоро