Ливърпул гостува на Барселона в първи полуфинален мач от Шампионската лига. Историята на сблъсъците между двата отбора помни общо осем срещи, в които мърсисайдци имат предимство в баланса – 3 победи, 3 равенства и 2 загуби. Любопитното е, че в трите досегашни сблъсъка в елиминационна фаза „червените“ са излизали краен победител.

Всичко започва преди малко повече от 43 години. На 30 март 1976 година Ливърпул, воден от легендарния Боб Пейсли, гостува на „Камп Ноу“ в полуфинал за Купата на УЕФА и влиза в историята. „Червените“ стават първият и за момента единствен английски отбор, победил „блаугранас“ като гост.
Любопитното е, че преди това - на четвъртфинала, Барселона елиминира Левски след 4:0 у дома и 4:5 в София.

31 години по-късно, отново Ливърпул, но на Рафаел Бенитес, повтаря това постижение и отново печели на „Камп Ноу“.

Осминафиналният мач от Шампионската лига, игран на 21 февруари 2007 година и завършил 2:1 в полза на мърсисайдци, се помни с радостта след гола на Крейг Белъми за 1:1 малко преди почивката. Уелсецът имитира удар със стик за голф. Това е във връзка с информациите, че е имал свада със съотборника с Джон Арне Рийзе в хотелската стая по време на лагера в Алгарве, където е нанесъл удари на норвежеца със стик за голф. На „Камп Ноу“ именно Рийзе вкарва победния гол четвърт час преди края.

Първият мач между Ливърпул и Барселона обаче е този, който е наистина исторически. Три дни преди срещата през 1976 година в Барселона местният вестник „Ливърпул Екоу“ публикува позицията на Боб Пейсли за предстоящия двубой. Легендарният треньор описва очакваното гостуване на „Камп Ноу“ като „един от най-великите моменти в историята на клуба“. Той има предвид състава на съперника, в който са холандските звезди Йохан Кройф и Йохан Неескенс. Ливърпул обаче в никаква степен не отстъпва, тъй като в отбора си има играчи, които ще влязат в клубната история начело с Кевин Кигън.

В изложението си Пейсли признава, че е добре запознат с играта на Барселона, тъй като е бил пратил Том Саундърс да наблюдава съперника при загубата с 1:3 като гост на Лас Палмас в предишната седмица. Освен това е получил като помощ анализите на треньора на Лийдс Джими Армфийлд, който година по-рано елиминира Барселона на полуфиналите за КЕШ.

Самият мач на „Камп Ноу“ завършва при резултат 1:0 в полза на английския тим. Единственото попадение е дело на Джон Тошак, който в 13-ата минута смълчава 75 000 зрители по трибуните на стадиона. На следващия ден в. „Ливърпул Екоу“ излиза със заглавие: „Кройф се поклони на Крал Джон“. Публикувано е и мнение на легендарния холандец, който хвали съперника: „Във футболна винаги трябва да имаш надежда, но нека сме реалисти: Ливърпул сигурно ще продължи напред! Не искам да говоря за играчите на съперника като индивидуалности, но със сигурност трябва да са силни личности, за да оформят толкова добър отбор.“

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

На реванша двата тима завършват при резултат 1:1. Всичко е решено в рамките на две минути. Фил Томпсън открива резултата в 52-ата минута, а в следващата Карлос Рексач изравнява. Така Ливърпул се класира за финала, където в два мача излиза краен победител срещу белгийския Брюж и печели Купата на УЕФА през 1976 година.

Ще мине четвърт век преди Ливърпул отново да се изправи срещу Барселона в Европа. Това отново става на полуфиналите на Купата на УЕФА. След нулево равенство на „Камп Ноу“ двата тима излизат на „Анфилд“, а там решаващ се оказва единственият гол на Гари Макалистър от дузпа малко преди почивката. Наказателният удар е отсъден за игра с ръка на Патрик Клуиверт в пеналта. След това „червените“ печелят трофея с успех след продължения над Алавес на финала в Дортмунд - 5:4.

През следващия сезон Барса и Ливърпул се изправят един срещу друг във втората групова фаза на Шампионската лига. Каталунците взимат частичен реванш след успех с 3:1 на „Анфилд“, но отново не успяват да победят на собствения си стадион.

Пет години по-късно идва споменатият вече сблъсък на „Камп Ноу“, когато с головете на Белъми и Рийзе марсисайдци заличават аванса на „блаугранас“, даден с попадение на Деко. На реванша в Англия Барса печели с 1:0 с гол на Ейдур Гудьонсен, но това не се оказва достатъчно. Ливърпул продължава напред и стига до финала в Атина, където губи от Милан.
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

30.03.1976 г., Купа на УЕФА, полуфинал
Барселона – Ливърпул 0:1
0:1 Джон Тошак (13)

Барселона: Мора, Короминас, Мигели, Томе, Асенси, Неескенс, Марсиал, Фортес, Мир (78-Кларес), Рексач, Кройф

Ливърпул: Клемънс, Смит, Томпсън, Хюз, Нийл, Кейс (68-Хол), Калахан, Кенеди, Кийгън, Тошак, Хайуей

Барселона, „Камп Ноу“
Съдия: Паул Шилер (Ав)

14.04.1976 г., Купа на УЕФА, полуфинал
Ливърпул – Барселона 1:1

1:0 Фил Томпсън (51), 1:1 Карлос Рексач (52)

Барселона: Мора, Албаладехо (73-Томе), Короминас (77-Де ла Крус), Мигели, Рифе, Марсиал, Неескенс, Костас, Ередия, Кройф, Рексач

Ливърпул, „Анфилд“
Съдия: Рикардо Латанци (Ит)
Жълти картони: Мигели, Костас (Барселона)

05.04.2001, Купа на УЕФА, полуфинал
Барселона – Ливърпул 0:0

Барселона: Рейна, Пуйол, Ф. Де Бур, Сержи, Габри, Коку, Гуардиола, Луис Енрике (72-Шави), Овермарс (72-Зенден), Ривалдо, Клуиверт

Ливърпул: Вестервелд, Карагър, Хюпия, Бабел, Аншо, Джерард, Хаман, Бергер (84-Макалистър), Мърфи (58-Шмицер), Оуен (73-Фаулър), Хески

Съдия: Хелмут Круг (Гер)
Жълт картони: Зенден (Барселона); Фаулър (Ливърпул)

19.04.2001 г., Купа на УЕФА, полуфинал
Ливърпул – Барселона 1:0

1:0 Гари Макалистър (44)

Ливърпул: Вестервелд, Карагър, Хюпия, Бабел, Аншо, Макалистър, Джерард (78-Мърфи), Хаман, Шмицер (80-Фаулър), Хески, Оуен (62-Бергер)

Барселона: Рейна, Райцигер (59-Симао), Пуйол, Ф. Де Бур, Пти, Коку, Гуардиола, Луис Енрике, Овермарс (74-Дани), Ривалдо, Клуиверт

Съдия: Урс Майер (Швейц)
Жълти картони: Вестервелд (Ливърпул); Симао (Барселона)

20.11.2001 г., Шампионска лига, втора групова фаза
Ливърпул – Барселона 1:3

1:0 Майкъл Оуен (27), 1:1 Патрик Клуиверт (41), 1:2 Фабио Рочембак (65), 1:3 Марк Овермарс (84)

Ливърпул: Дудек, Карагър, Хюпия, Аншо, Макалистър (69-Бергер), Рийзе, Джерард, Мърфи, Шмицер (80-Литманен), Хески (66-Фаулър), Оуен

Барселона: Бонано, Кристинвал, Андерсон, Ф. Де Бур, Коко, Габри (58-Рочембак), Коку, Шави, Луис Енрике (17-Овермарс), Ривалдо, Клуиверт (89-Райцигер)

Жълти картони: Ф. Де Бур, Габри, Луис Енрике (Барселона)

13.03.2002 г., Шампионска лига, втора групова фаза

Барселона: Бонано, Пуйол, Кристанвал, Ф. Де Бур, Коко, Мота, Коку, Луис Енрике (77-Жерар), Ривалдо, Клуиверт, Савиола (88-Джовани)

Ливърпул: Дудек, Шавиер, Карагър, Хюпия, Аншо, Литманен (70-Шмицер), Рийзе, Джерард (80-Бармби), Хаман, Мърфи, Хески (74-Барош)

Съдия: Кирос Васарас (Гър)
Жълти картони: Коку (Барселона); Джерард, Хаман, Мърфи (Ливърпул)