Атлетико (Мадрид) приема градския си съперник Реал (Мадрид) в първи четвъртфинал на Шампионската лига. Двата тима вече играха шест пъти през този сезон. Изглежда съдбата е решила да ги противопоставя постоянно, тъй като съперничеството им изглежда равностойно, както е било през 60-те и 70-те години на ХХ век.

„Белият балет“ може да има предимство в сблъсъците с „дюшекчиите“, но няма победа над „червено-белите“ през този сезон. Двата тима направиха равенство в първия мач от Суперкупата на Испания на „Сантяго Бернабеу“, а Атлетико спечели реванша на „Висенте Калдерон“.

Тимът на Анчелоти загуби и двата мача срещу отбора на Диего Симеоне в Примера дивисион, като в последното дерби претърпя тежко поражение с 0:4. Атлетико (Мадрид) спечели домакинския си мач за Кралската купа и направи равенство като гост на Реал (Мадрид).

„Дюшекчиите“ може и да нямат загуба от „белия балет“ през този шампионат, но когато става дума за мачове в Европа предимството е на Кралския клуб. Историята показва, че когато Реал (Мадрид) срещне Атлетико (Мадрид) в елиминационна фаза от шампионския турнир на Европа, винаги печели трофея.

КЕШ, СЕЗОН 1958/59, ПОЛУФИНАЛ
Първият мач се играе на „Сантяго Бернабеу“. Чусо дава аванс на Атлетико, но Реал (Мадрид) стига до победата след голове на Хосе Риал и Ференц Пушкаш от дузпа. Вратарят на „белия балет“ Рохелио Домингес спасява 11-метров наказателен удар на Вава. На реванша „дюшекчиите“ стигат до победата след гол на Енрике Кояр. Според тогавашните правила се налага изиграване на допълнителен мач. Домакин е „Ла Ромареда“ в Сарагоса. Алфредо ди Стефано дава аванс на Реал (Мадрид), но Кояр изравнява съвсем скоро. Малко преди почивката Пушкаш бележи победния гол за „белия балет“, който на финала побеждава Реймс с 2:0 и печели КЕШ за четвърта поредна година.

23.04.1959 г.
Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 2:1
0:1 Чусо (13), 1:1 Хосе Риал (15), 2:1 Ференц Пушкаш (33-дузпа)

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Руис, Сантистебан, Хенто, Пушкаш, Ди Стефано, Риал, Матеос
Треньор: Луис Антонио Корнилия

Атлетико (Мадрид): Пасос, Чусо, Кайеха, Мендиондо, Кайехо, Ривия, Пиеро, Кояр, Вава, Мендонка, Мигел
Треньор: Фердинанд Даучик

Мадрид, „Сантяго Бернабеу“
Съдия: Джон Моуат (Шотландия)

07.05.1959 г.
Атлетико (Мадрид) – Реал (Мадрид) 1:0
1:0 Кояр (43)

Атлетико (Мадрид): Пасос, Кайеха, Чусо, Мендиондо, Кайехо, Ривия, Пиеро, Кояр, Вава, Агустин, Мигел

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Руис, Копа, Сантистебан, Хенто, Риал, Ди Стефано, Матеос

Мадрид, „Естадио Метрополитано“
Съдия: Реджиналд Лийф (Англия)

13.05.1959 г.
1:0 Алфредо ди Стефано (16), 1:1 Кояр (18), 2:1 Ференц Пушкаш (40)

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Копа, Сарага, Руис, Хенто, Пушкаш, Ди Стефано, Матеос

Сарагоса, „Ла Ромареда“
Съдия: Артър Елис (Англия)

ШАМПИОНСКА ЛИГА, СЕЗОН 2013/14, ФИНАЛ
Двата мадридски съперника се изправиха на финала на Шампионската лига и „Кралският клуб“ стигна до продължения с гол на Серхио Рамос в 92-ата минута и 48-ата секунда, след като Диего Годин беше дал аванс на „дюшекчиите“ още през първото полувреме. В продълженията за „белия балет“ успяха да се разпишат Гарет Бейл, Марсело и Кристиано Роналдо от дузпа. Така Реал (Мадрид) спечели десетата си европейска клубна шампионска титла.

24.05.2014 г.
Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 4:1 след продълженията
0:1 Диего Годин (36), 1:1 Серхио Рамос (90+3), 2:1 Гарет Бейл (110), 3:1 Марсело (118), 4:1 Кристиано Роналдо (120-дузпа)

Реал (Мадрид): Касияс, Варан, Рамос, Коентрао (59-Марсело), Карвахал, Кедира (59-Иско), Модрич, Бейл, Ди Мария, Роналдо, Бензема (79-Мората)
Треньор: Карло Анчелоти

Атлетико (Мадрид): Куртоа, Миранда, Хуанфран, Фелипе Луис (83-Алдервейрелд), Годин, Тиаго, Габи, Раул Гарсия (66-Соса), Коке, Вия, Диего Коста (9-Адриан Лопес)
Треньор: Диего Симеоне