Левски ще гостува тази вечер на Хайдук (Сплит) в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Това ще бъде трети сблъсък на „белите“ срещу български отбор. Първият е на 1/16-финал на Купата на УЕФА през сезон 1986/87, когато хърватският клуб елиминира Ботев (Пловдив), тогава под името Тракия, с общ резултат 5:3 (3:1 в Сплит и 2:2 в Пловдив).

Вторият и за момента последен случай е срещу Левски. В рубриката БЛИЦ Архив ще ви припомним за сблъсъците между „сините“ и Хайдук през 1999 година в първия кръг на Купата на УЕФА. Тогава хърватският клуб елиминира Дюделанж (Люксембург) в квалификационния кръг с общ резултат 6:1, а Левски отстранява Апоел (Никозия) след 0:0 като гост и 2:0 в София.

Така се стига до 16 септември 1999 година, когато „сините“ излизат на стадион „Полюд“ в Сплит срещу Хайдук. Начело на Левски е Люпко Петрович, който осем години по-рано печели КЕШ с Цървена звезда. Легендарният сръбски специалист е известен с умението си да постига добри резултати в Европа при гостуванията на своите отбори. В главния град на хърватския регион Далмация той извежда на терена изключително любопитен състав, в който има цели СЕДЕМ защитници. В предни позиции са само Александър Александров-Кривия, Георги Бачев и Георги Иванов-Гонзо. Направените смени през втората част също са в офанзивната част. Благодарение на тактиката на Петрович „сините“ постигат нулево равенство и увеличават шанса си за класиране за следващия кръг.

Две седмици по-късно е срещата реванш на „Герена“. Люпко Петрович отново залага на сигурността и почти не променя състава. Липсва единствено Гонзо, а вместо него в стартовите 11 попада Серж Йофу. Георги Бачев е трудно удържим по лявото крило и в 16-ата минута е съборен в наказателното поле от 20-годишния по това време Стипе Плетикоса. Английският съдия Майк Райли, който седем години по-късно ще бъде определен за „дис бритиш хомосекшуъл“ от Тодор Батков след мач с Шалке 04 в София, отсъжда дузпа. Вратарят Димитър Иванков праща топката в долния ляв ъгъл на Плетикоса и открива резултата.

В 20-ата минута Бачев пробива отляво, но стреля неточно край вратата на Хайдук. Той обаче не бърка в 33-ата, когато пред празната мрежа получава топката от Серж Йофу. До края на първото полувреме Иванков прави едно решително спасяване след удар на Муса, а гостите остават с човек по-малко, след като Мате Батурина получава червен картон за удар с лакът срещу Елин Топузаков.

В началото на второто полувреме Бачев пробва удар от границата на наказателното поле, който Плетикоса трудно избива в корнер. След това Бисер Иванов стреля неточно с глава след центриране на Йофу. Десет минути преди края Георги Бачев се откъсва срещу вратаря на Хайдук, но не успява да го преодолее. Пет минути по-късно резервата Красимир Димитров пробва далечен удар, който рикошира в Яжич и влиза във вратата - 3:0.
В края на мача Георги Георгиев не успява да вкара четвърти гол, след като Стипе Плетикоса се хвърля в краката му.

Така Левски се класира за втория кръг на Купата на УЕФА, където се изправя срещу Ювентус. На „Герена“ „сините“ отстъпват с 1:3 на „бианконерите“. В състава си Карло Анчелоти разполага с Едвин ван дер Сар, Антонио Конте и Зинедин Зидан. Дарко Ковачевич се разписва два пъти за Ювентус, а едно попадение е дело на Съндей Олисех. Серж Йофу е точен за Левски. На реванша в Торино „сините“ постигат 1:1, след като повеждат с гол на Чавдар Атанасов, а Ковачевич изравнява десет минути преди края.

16 септември 1999 г.
Купа на УЕФА, първи кръг
Хайдук (Сплит) – Левски 0:0

Хайдук: Плетикоса, Лалич, Вукович, Матич, Миладин (51-Булат), Скоко, Муса, Леко (78-Вучевич), Яжич, Батурина (64-Дараня), Вучко
Треньор: Иван Каталинич

Левски: Иванков, Станков, Стоилов, Б. Иванов, Пажин, Ингълс, З. Сираков, Топузаков, Ал. Александров (90-Атанасов), Бачев (88-Йофу), Г. Иванов,
Треньор: Люпко Петрович

Сплит, „Полюд“ - 15 000 зрители
Съдия: Паскуале Радамонти (Италия)
Жълти картони: Муса, Яжич, Матич, Булат, Лалич (Хайдук); Г. Иванов, Стоилов (Левски)

30 септември 1999 г.
Купа на УЕФА, първи кръг, реванш
Левски – Хайдук (Сплит) 3:0
1:0 Димитър Иванков (16-дузпа), 2:0 Георги Бачев (33), 3:0 Красимир Димитров (85)

Левски: Иванков, Станков, Стоилов, Б. Иванов (84-Кр. Димитров), Пажин, Ингълс (58-Дионисиев), З. Сираков, Топузаков, Ал. Александров, Бачев, Йофу (75-Г. Георгиев)

Хайдук: Плетикоса, Муса (46-Дераня), Батурина, Леко, Яжич, Скоко, Матич (46-Мише), Вукович, Булат, Лалич (73-Гедич), Вучко