Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ
Българският национален отбор тази вечер гостува на Косово в мач от Група „А“ на квалификациите за Евро 2020. „Златните момчета“ не са особено познати на родните футболни фенове и немалка част от тях подхождат с пренебрежение към днешния съперник на „лъвовете“. Това обаче не е противник за подценяване. За това свидетелства не само престижното равенство 2:2 с Дания в четвъртък, но и серията на Косово без загуба повече от 500 дни.

Последното поражение беше с 0:2 от Исландия в световна квалификация на 9 октомври 2017 г. Оттогава косоварите са изиграли 11 официални мача, а в тях за постигнати 8 победи и три равенства. 2018 година беше моментът на израстването на „златните момчета“. Участието в Лигата на нациите завърши с първо място в група с Азербайджан, Фарьорските острови и Малта, а това означава класиране за финалите на Лига „D”, шанс за класиране на Евро 2020 в спор с Беларус, Македония и Грузия, както и промоция в Лига „С“.

Футболът е част от косовската култура повече от един век, а през годините малката балканска нация е давала национали на Югославия. Такива са местните легенди Фадил Вакри (на негово име е кръстен стадионът, където е мачът довечера) , Стеван Стоянович, Фахрудин Юсуфи, Милутин Шошкич и Владимир Дуркович. Юсуфи, Шокчи и Дуркович са част от югославския тим, който става олимпийски шампион през 1960 в Рим и печели сребърните медали от европейското първенство през същата година.

След разпадането на Югославия Косово организира собствен национален отбор и играе контролни мачове, въпреки че тимът не е официално признат от ФИФА. Първият от тях е на 14 февруари 1993 г. срещу Албания (1:3). Първата проверка след войната в Косово е на 7 септември 2002 г. - загуба с 0:1 от Албания. На 15 юни 2007 г. е записана победа с 1:0 над Саудитска Арабия, което е първи успех за „дарданиаците“ срещу съперник, участвал на световно първенство.

През 2008 година Косово обяви независимост от Сърбия, а първият мач след това е на 17 февруари 2010 г. Отново срещу Албания и нова загуба (2:3). През това време тече борба за присъединяване към ФИФА и правото на участие в официални мачове. В акцията се включват редица швейцарски и албански национали, които имат косовски корени. Специална декларации са подписани от Лорик Цана, Гранит Джака, Валон Бехрами, Джердан Шакири, Арменд Далку, Етрит Бериша, Мергим Маврай и други. В крайна сметка на 22 май 2012 г. световната футболна централа дава разрешение на „дарданианците“ да играят контролни мачове. Две години по-късно е позволено да се провеждат мачове срещу отбори, членки на ФИФА. Така на 5 март 2014 г. е записано нулевото равенство с Хаити. На 13 май 2016 г. Косово става официално член на ФИФА. На тима е разрешено да започне участие в квалификациите за Мондиал 2018 в група с Хърватия, Финландия, Исландия, Турция и Украйна, а на 5 септември 2016 г. е записано равенството 1:1 с финландците. Голът е дело на Валон Бериша, който е роден и израснал в Норвегия и има мачове за националния отбор на скандинавската държава.

От 2 март 2018 година начело на националния отбор на Косово е швейцарският специалист Бернар Шаланд. 67-годишният наставник, който съвместява поста си с работата като скаут на Базел, има опит с националния отбор на Армения и с младежките формации на Швейцария до 17, 18 и 21 години. На клубно ниво е работил само в родината си, където през 2009 г. извежда Цюрих до шампионската титла, а две години по-късно печели националната купа със Сион.

Един от големите проблеми на Шаланд и Футболната федерация на Косово е да убедят многото талантливи футболисти с косовски корени да играят за националния отбор. Основната част от „златните момчета“ са именно играчи, родени или живеещи в чужбина след голямата емигрантска вълна заради войната през 90-те години. Мнозина си спомнят мача между Швейцария и Албания на Евро 2016, където немалка част от играчите на двата отбора бяха наследници на косовари. Такива са Джердан Шакири от Ливърпул, Гранит Джака от Арсенал, както и бившият футболист на Манчестър Юнайтед Аднан Янузай, който играе за Белгия.

С назначението си Бернар Шаланд успя да привлече в националния отбор на Косово Егон Жергова (роден в Германия), Гелбрим Таими (живеещ в Швейцария) и Идрис Воца (роден в Швейцария). Сред големите успехи в тези начинания са свързани с Милот Рашица от Вердер и Арбер Зенели (на снимката вдясно), за когото през януари Реймс плати 4 милиона евро на Хеееренвеен. Той е и най-резултатният футболист в историята на националния отбор с шест попадения. Сега вниманието е насочено към убеждаването на халфа на Цюрих Тони Томгьони, роден в Хърватия, да започне да играе за Косово, въпреки че има мачове за националния отбор на Швейцария до 19 години.

Селекционерът Шаланд залага на схема 4-2-3-1, в която основна роля играят халфовете Хекуран Крюезиу (Цюрих) и Валон Бериша (Лацио). Играчът на „орлите“ от Рим обаче отпадна от групата за мача с България заради контузия. Важна функция в защита има Мегрим Войвода, който носи екипа на белгийския Мускрон. На вратата е опитният Самир Уйкани, в момента е част от турския Ризеспор, но направи име в Италия като с изявите си за Палермо и Дженоа. В предни позиции внимание заслужава талантливият офанзивен полузащитник Берсант Целина (на снимката вляво), който е отраснал в Норвегия, беше част от школата на Манчестър Сити, а сега играе в Чемпиъншип за Суонзи. Наскоро 22-годишният халф стана световноизвестен с нелепо изпълнена дузпа при загубата на „лебедите“ с 0:3 от Уест Бромич.