Играй БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!
ЦСКА има комфортен аванс преди реванша в Австрия срещу Адмира Вакер утре. „Червените” спечелиха с 3:0 на „Армията” и изглежда няма да имат проблеми да продължат напред към третия квалификационен кръг на Лига Европа.

Историята обаче предупреждава „армейците” да си отварят очите на четири, защото през 1983 година ситуацията е идентична. Пак победа с 3:0 у дома в първия мач, но после голямото треперене.

Става въпрос за битките с Омония (Кипър), които БЛИЦ ще ви припомни.

В тях участие взима легендарният вратар на ЦСКА Георги Велинов.

„Това беше срам. Огромен и то, въпреки че продължихме напред. След 3:0 си помислихме, че сме си опекли работата и тотално подценихме реванша. Тогава в Омония имаше двама българи – Венци Арсов и Краси Борисов.
Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)
Поведохме в Никозия с 1:0, но после стана страшно. Арсов вкара единия от головете. Минута преди края Омония направи резултата 4:1. Бихме център, а те веднага организираха нова атака. Нанесоха силен удар и топката се отби в гредата. Така се измъкнахме”, спомни си Джони Велинов пред БЛИЦ.

„Сега съм сигурен, че този случай няма да се повтори. Вярвам в отбора и в новия ни треньор. Вижда се, че вървим по прав път и пожелавам успех на ЦСКА и в реванша. Но нека все пак момчетата да не мислят отсега за следващия ни съперник – евентуално Копенхаген. Нека оставят това за след реванша с Адмира Вакер”, добави Велинов.

На 14 септември 1983 година ЦСКА отупва Омония с 3:0 на „Армията” пред 20 000 зрители.

До почивката резултатът е 0:0, но след това Стойчо Младенов, Цветан Йончев и Георги Славков са безпощадни в рамките на само 10 минути.

След две седмици в Кипър ЦСКА започва добре. В 22-ата минута Йончев вкарва за 0:1. В края на полувремето Савидис изравнява, а в началото на втората част Арсов бележи – 2:1. В 85-ата и в 89-ата минута кипърският отбор нанизва още две попадения съответно чрез Канталос и Грегори. За да се стигна до гредата, за която Велинов вече спомена.

14 септември 1983, КЕШ, 1/16-финал
ЦСКА – Омония 3:0

1:0 Стойчо Младенов (52), 2:0 Цветан Йончев (56), 3:0 Георги Славков (62)
ЦСКА: Г. Велинов, Кр. Безински, Р. Здравков, В. Тинчев, Г. Димитров, Л. Танев (83 - Я. Богомилов), Цв. Йончев, Р. Керимов (71 – Пл. Марков), Сп. Джевизов, Г. Славков, Ст. Младенов.

28 септември 1983, КЕШ, реванш
Омония – ЦСКА 4:1

0:1 Йончев (22), 1:1 Савидис (42), 2:1 Арсов (48), 3:1 Канталос  (85), 4:1 Грегори (89)
ЦСКА: Г. Велинов, Кр. Безински, Р. Здравков, В. Тинчев, Г. Димитров, Л. Танев (81 - Г. Илиев), Цв. Йончев, Р. Керимов, Сп. Джевизов, Г. Славков (64  - Пл. Марков), Ст. Младенов.

ТНС – ЦСКА 2:2
Баланс от реваншите: 3 победи, 2 равенства, 2 загуби, г.р. 7:9, отборът винаги продължава