От въвеждането на групова фаза на европейските първенство за Евро`84 българският национален отбор до момента е участвал в девет квалификации. Днес „лъвовете“ приемат Черна гора и победата е задължителна, ако искаме да се класираме за Евро 2020. Това е целта, поставена от БФС. Историята сочи, че само при победен старт като домакин може да играем на континентален шампионат.

До момента два пъти сме се класирали на Европейско. Това става в пресявките за Евро`96 и Евро 2004. Интересното е, че това са първите два случая, в които започваме квалификациите с победа. Тази тенденция беше прекъсната при опита ни да се класираме за Евро 2016, когато в първия си мач спечелихме в Азербайджан като гост, но след това финиширахме четвърти в групата.

Интересното е, че когато стартираме европейски квалификации с равенство, винаги оставаме на косъм от участие на континеталния шампионат.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Особено драматични са пресявките за Евро`84 и Евро`88. Нещастни загуби от Югославия (2:3) в Сплит и от Шотландия (0:1) в София ни спират за дебют на Европейско. Срещу „плавите“ на 21 декември 1983 година победа с 3:2 ни класира, но при 2:2 Радослав Здравков пропуска чисто положение и след това Любомир Раданович ни наказва в добавеното време. Срещу „гайдарите“ на 11 ноември 1987 година ни е достатъчно и равенство, но под проливния дъжд на „Васил Левски“ получаваме гол от Гари Макей четири минути преди края.

С равен почваме и опита си за класиране на Евро 2008, но заради двете ремита с Албания в крайна сметка завършваме трети, на една точка зад Холандия, която спечелва правото на участие на европейското първенство с второто си място в групата.

Сега за първи път от квалификациите за Евро 2000 започваме пресявките като домакин. До момента три пъти сме стартирали у дома и имаме победа, равенство и загуба. Когато бием на наш терен на старта, се класираме на Европейското. Равенството предвещава драма в края на квалификационния цикъл, а загубата със сигурност ни оставя у дома и гледаме континенталния шампионат по телевизията.
Текст и статистика на Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

ЕВРО`84
Първи мач: 27 октомври 1982 г.
България – Норвегия 2:2
1:0 Бойчо Величков, 1:1 Халвар Торесен (17-дузпа), 1:2 Арне Ларсен Йокланд (66), 2:2 Пламен Николов (68)
Завършваме на трето място с пет точки в група с Югославия, Уелс и Норвегия.

ЕВРО`88
Първи мач: 10 септември 1986 г.
Шотландия – България 0:0
Завършваме на второ място с 10 точки в група с Ейре, Белгия, Шотландия и Люксембург

ЕВРО`92
Първи мач: 12 септември 1990 г.
Швейцария – България 2:0
1:0 Марк Хотигер (19), 2:0 Томас Бикел (82)
Завършваме на четвърто място с девет точки в група с Шотландия, Швейцария, Румъния и Сан Марино

ЕВРО`96
Първи мач: 12 октомври 1994 г.
България – Грузия 2:0
1:0 Емил Костадинов (58), 2:0 Емил Костадинов (63)
Завършваме втори с 22 точки в група с Германия, Грузия, Молдова, Уелс и Албания. Класираме се като един от най-добрите втори отбори.

ЕВРО 2000
Първи мач: 6 септември 1998 г.
България – Полша 0:3
0:1 Силвестър Черешевски (19), 0:2 Силвестър Черешевски (44), 0:3 Томаш Иван (48)
Завършваме четвърти с 8 точки в група с Швеция, Англия, Полша и Люксембург

ЕВРО 2004
Първи мач: 7 септември 2002 г.
Белгия – България 0:2
0:1 Зоран Янкович (17), 0:2 Стилиян Петров (63)
Класираме се със 17 точки се като победител в група с Хърватия, Белгия, Естония и Андора

ЕВРО 2008
Първи мач: 2 септември 2006 г.
Румъния – България 2:2
1:0 Лауренциу Рошу (40), 2:0 Чиприян Марика (54), 2:1 Мартин Петров (82), 2:2 Мартин Петров (84)
Завършваме трети с 25 точки в група с Румъния, Холандия, Беларус, Албания, Словения и Люксембург

ЕВРО 2012
Първи мач: 3 септември 2010 г.
Англия – България 4:0
1:0 Джърмейн Дефоу (3), 2:0 Джърмейн Дефоу (61), 3:0 Адам Джонсън (83), 4:0 Джърмейн Дефоу (86)
Завършваме пети (последни) с пет точки в група с Англия, Черна гора, Швейцария и Уелс

ЕВРО 2016
Първи мач: 9 септември 2014 г.
Азербайджан – България 1:2
0:1 Илиян Мицански (14), 1:1 Димитрий Назаров (54), 1:2 Венцислав Христов (87)
Завършваме четвърти с 11 точки в група с Италия, Хърватия, Норвегия, Азербайджан и Малта