Академик (София) победи с 2:1 Несебър в баража за влизане в "А" група, игран в Стара Загора. Така след 28 години "студентите" отново са в елита. За последно Академик бе в "А" група през далечната 1982 година.

И двете попадения за водения от Самир Селимински тим реализира Николай Божов. Нападателят се разписа в 21-ата минута и 26-ата от дузпа, а в края на мача бе изгонен от съдията Стефан Спасов, който му показа втори жълт и съответно червен картон. Единственото попадение за Несебър бе дело на Борислав Иванов в 25-ата минута.

Баражът бе помрачен от жестоката контузия на вратаря на Академик Калоян Михайлов. Още в началните минути той получи тежка травма след сблъсък при спорна топка в наказателното поле с нападателя на Несебър Венцислав Христов. Стражът веднага бе откаран в болница в Стара Загора, където стана ясно, че кракът му е счупен на две места и му предстои операция в София. При ситуацията треньорът на "студентите" Сами Селимински реагира много остро, нападайки колегата си Георги Василев и искайки му обяснение за грубото влизане на Христов. В този момент съдията Стефан Спасов изгони Селимински от скамейката и го прати на трибуните, където пък феновете на Академик недоволстваха и опитаха да нахлият на терена. Един от 50-ината ултраси от София дори бе арестуван и изведен от двама полицаи извън стадиона.

До 26-ата минута паднаха и трите попадения в мача. В 21-ата Николай Божов с топовен шут от далечно разстояние вкара директно от пряк свободен удар и Академик поведе с 1:0. В 24-ата Борислав Иванов пое топката пред наказателното поле, нахлу опасно и я прати в мрежата на вратата на "студентите" за 1:1. Веднага след подновяването на играта от центъра се стигна до следващата ситуация, която се оказа решаваща за изхода от двубоя. Академик получи право да изпълни дузпа за нарушение на вратаря Свилен Симеонов. Божов бе точен от бялата точка за крайното 2:1.

От този момент до края на двубоя избраниците на Георги Василев-Гочето правеха отчаяни опити да стигнат до изравнително попадение, което да прати баража в продължения. Малко преди почивката удар с глава на Любен Николов среща лявата греда на вратата на Академик.

"Студентите" се бранеха успешно и разчитаха на контраатаки, при една от които, в 62-ата минута, имаха шанс да стигнат до ново попадение. Божов опита да прехвърли Свилен Симеонов, топката се отби в сглобката на вратата на Несебър, след което попадна на крака на Самир Аес, който би в аут.

В 85-ата голмайсторът Николай Божов получи втори жълт картон за бавене на играта, но дори и играта с човек повече не помогна на състава на Несебър. Така Академик последва Калиакра и Видима-Раковски и също ще играе в "А" група от есента. /БЛИЦ

Баражът по минути - ТУК

НЕСЕБЪР - АКАДЕМИК (Сф) 1:2
0:1 Николай Божов (21), 1:1 Борислав Иванов (25), 1:2 Николай Божов (26-дузпа)

НЕСЕБЪР:
12.Свилен Симеонов, 5.Павел Колев, 15.Мартин Димитров (70-25.Мартин Димитров), 29.Милчо Макенджиев, 28.Любен Николов, 17.Николай Костов, 18.Веселин Пенев, 6.Ангел Стойков (61-8.Тодор Христов), 23.Марин Ценов, 9.Венцислав Христов (51-30.Мартин Стефанов), 7.Борислав Иванов
Резерви: 33.Павел Станев, 27.Емил Николов, 25.Христо Марков, 11.Гюрсел Вели, 16.Илиян Дуков, 8.Тодор Христов, 30.Мартин Стефанов

АКАДЕМИК
: 88.Калоян Михайлов (11-1.Мариян Петров), 5.Кирил Димчев, 2.Никола Асенов, 15.Илиян Генадиев, 16.Иван Иванов, 19.Михаил Петров (64-25.Елин Нешев), 22.Троян Радулов, 13.Самир Аес (78-7.Ивайло Василев), 10.Аспарух Василев, 9.Мирослав Будинов, 17.Николай Божов
Резерви: 1.Мариян Петров, 3.Димитър Вутов, 4.Горан Чуркин, 8.Едис Селимински, 24.Иван Котетеров, 7.Ивайло Василев, 25.Елин Нешев