България сложи край на 50-годишната черна серия срещу Швеция. В световнатa квалификация от Група „А“ българските национали победиха своя съперник с 3:2 и запазиха всички шансове за класиране на Мондиал 2018.

Станислав Манолев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев бяха точни за „лъвовете“, докато за Швеция се разписаха Микаел Лустиг и Маркус Берг. Пламен Илиев защити прозвището си Тигъра и спаси дузпа, а и няколко опасни положения пред своята врата. Селекционерът Петър Хубчев пък бе изгонен на трибуните още в преди да са изтекли 20 минути заради реплики към съдията Паоло Талиавенто.

Селекционерът на "лъвовете" изненада с решението си да заложи на вратата на Пламен Илиев, а на върха на атаката бе Ивелин Попов. Андрей Гълъбинов бе оставен на резервната скамейка.

Първото полувреме на световната квалификация предложи много емоции на зрителите и завърши при резултат 2:2.

България вкара първи гол от 24 години насам на своя съперник в 12-ата минута. Тогава Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар. Това бе първо попадение за България срещу „тре кронур“ от 1993 година, когато Стоичков отбеляза от дузпа на „Васил Левски“.

Само три минути по-късно обаче шведите получиха право да изпълнят дузпа, след като реферът Талиавенто видя нарушение на Георги Костадинов в нашето наказателно поле. Пламен Илиев обаче хвана ъгъла на битата от Форсберг дузпа, а след това се намеси подобаващо и при добавката.

Минути по-късно Петър Хубчев бе изгонен от резервната скамейка за реплики към съдията.

В 29-ата минута шведите изравниха. Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев.

Радостта им обаче трая само четири минути. Ивелин Попов центрира отлично в 33-ата минута, а на далечната греда Георги Костадинов бе изпуснат и с глава отново изведе България напред.

Националите обаче не успяха да задържат аванса си до почивката. В 43-ата минута Маркус Берг се оказа непокрит в наказателното ни поле и с глава отново изравни резултата – 2:2.

В началото на второто полувреме Швеция натисна. На два пъти Пламен Илиев се намеси при удари на Форсберг и спаси вратата си от попадение. Малко по-късно играчът с номер 10 отново опита късмета си срещу българския страж и отново Тигъра бе безгрешен.

Играта се поуспокои до към 75-ата минута, а през това време Тодор Неделев влезе на мястото на Георги Миланов, а Краев замени Станислав Манолев.

В 79-ата минута Чочев отне топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и веднага стреля много точно в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2.

Малко по-късно дебют за България направи Ивайло Димитров, който влезе на мястото на Ивелин Попов.

До края на срещата нашите успяха да задържат аванса си и напълно заслужено стигнаха до успех с 3:2. "Трикольорите" записаха четвърта победа от четири домакинства в тези световни квалификации.

България е на трето място в класирането с 12 точки, докато Швеция е пред нас с точка повече. На върха е Франция с 16. На 3 септември България гостува на Холандия, а Швеция на Беларус.

НАШАТА КВАЛИФИКАЦИОННА ГРУПА ЗА МОНДИАЛ 2018
ВСИЧКИ ГРУПИ В БИТКАТА ЗА СВЕТОВНОТО В РУСИЯ​

България - Швеция 3:2
1:0 Станислав Манолев (12), 1:1 Микаел Лустиг (29), 2:1 Георги Костадинов (33), 2:2 Маркус Берг (43), 3:2 Ивайло Чочев (79)

България: 13.Пламен Илиев, 2.Страхил Попов, 3.Петър Занев, 4.Божидар Чорбаджийски, 15.Васил Божиков, 6.Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов, 18.Ивайло Чочев, 11.Станислав Манолев(76-12.Божидар Краев), 17.Георги Миланов (61-8.Тодор Неделев), 10.Ивелин Попов (к) (84-9.Ивайло Димитров)
Резерви:1.Божидар Митрев, 23.Георги Китанов, 5.Георги Терзиев, 8.Тодор Неделев, 9.Ивайло Димитров, 12.Божидар Краев, 14.Антон Недялков, 16.Андрей Гълъбинов, 19.Кирил Десподов, 20.Орлин Старокин, 21.Кристиян Малинов, 22.Александър Цветков
Селекционер: Петър Хубчев

Швеция: 1.Робин Олсен, 2.Микаел Лустиг, 3.Виктор Линдельоф, 4.Андреас Гранквист (к), 6.Лудвиг Аугустинсон, 8.Албин Екдал (70-7.Себастиян Ларсон), 9.Маркус Берг, 10.Емил Форсберг, 13.Якоб Йохансон (84-22.Самуел Арментерос), 20.Ола Тойвонен, 21.Джими Дурмаз (81-17.Виктор Клаесон)
Резерви: 12.Карл-Йохан Йохансон, 23.Кристофър Нордфелт, 5.Мартин Олсон, 7.Себастиян Ларсон, 11.Кристофър Нийман, 14.Филип Хеландер, 16.Емил Крафт, 17.Виктор Клаесон, 18.Понтус Янсон, 19.Маркус Роден, 22.Самуел Арментерос

1- Начало на мача
6- Страхил Попов намери Чочев на делчената греда, той се озова сам срещу Олсен, но стражът на Швеция се хвърли и изби в корнер
12- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар за 1:0!
15- Дузпа за Швеция. Георги Костадинов задържа съперник в наказателното поле и съдията посочи бялата точка!
16- Пламен Илиев спасява! Форсберг стреля в долния десен ъгъл, но българският вратар избива. Последва добавка, която също бе избита от стража!
18- Селекционерът Петър Хубчев е изгонен от резервната скамейка, след като оспорва решение на съдията Талиавенто
29- ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев за 1:1
33- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Ивелин Попов центрира отлично, а на далечната греда Георги Костадинов бе изпуснат и с глава извежда "лъвовете" отново напред в резултата!
43-
ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Маркус Берг бе изпуснат в наказателното ни поле и с глава отново изравнява резултата!
45- 1 минута добавено време на първото полувреме
45+1- Край на първото полувреме!
_________________________________________
46- Начало на второто полувреме
53- Тойвонен опита удар, но лек и право в ръцете на Илиев
58- Занев игра с ръка на границата на наказателното поле и Швеция получи право да изпълни пряк свободен удар. Пламен Илиев обаче изби мощния удар на Форсберг!
59- Отново Форсбгер стреля от 10-ина метра, но отново Пламен Илиев избива в корнер!
67- Форсберг стреля от фаул, но Илиев се хвърля и избива в корнер
79- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Чочев отне топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и веднага стреля много точно в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2!
90- 4 минути продължение