България победи с 2:0 Саудитска Арабия в контрола, играна на едно от помощните игрища на стадион "Кемал Ататюрк" в Истанбул. Попаденията за "трикольорите" вкараха Димитър Рангелов и Валери Домовчийски преди почивката. Така Лотар Матеус продължи победната си серия, записвайки втори пореден успех начело на България, след като преди дни надделяхме с 1:0 над Уелс в евроквалификация.

В днешната контрола Лотар Матеус заложи на експериментален състав, като избраниците му се отблагодариха подобаващо за доверието, надигравайки арабите. На вратата за България дебют направи Владислав Стоянов. Стражът на молдовския Шериф (Тираспол) на няколко пъти се намесва отлично и запази мрежата си суха до последния съдийски сигнал.

В защита пред него действаха Павел Виданов - на десния бек, Петър Занев - на левия, а двойка централни бранители бяха Иван Иванов и Йордан Милиев. В средата на терена действаха Станислав Ангелов и Чавдар Янков. Последният изведе националите с капитанската лента при отсъствието на Стилиян Петров. Стенли, както и Мартин Петров бяха освободени от Матеус след победата в Кардиф и се прибраха в Англия.

По лявото крило на българското нападение срещу Саудитска Арабия бе Николай Димитров, а по дясното Ивелин Попов. На върха на атаката титуляр започна Димитър Рангелов, а зад гърба му действа Валери Домовчийски.

Избраниците на Матеус започнаха по-активно мача. В 7-ата минута Ивелин Попов получи топката от Валери Домовчийски и стреля, но в аут. В 11-ата Димитър Рангелов пропусна да открие резултата. След заучено изпълнение на пряк свободен удар с участието на Попов и Николай Димитров, топката попадна в Рангелов, който се озова сам срещу вратаря Заид, но от границата на малкото наказателно поле би покрай вратата. Малко след това Владислав Стоянов спаси опасен шут на Ал Нумаре.

В 19-ата Рангелов обстрелва вратата на съперника след подаване на Домовчийски, но отново неточно. В 35-ата отново нападателят на Макаби (Тел Авив) бе изведен отлично от Ивелин Попов, Албиши го повали, но нарушение не бе отсъдено, въпреки че Рангелов се озоваваше сам срещу Заид.

В 39-ата логичното най-после се случи и "трикольорите" успяха да накажат съперника си. Домовчийски изведе отлично Ивелин Попов отдясно, Попето нахлу в наказателното поле на арабите и подаде силно по земята към Рангелов, който пред вратаря Заид засече топката и я прати в мрежата - 1:0.

Секунди преди края на първото полувреме Домовчийски ознаменува добрата си игра и с гол. Петър Занев центрира отляво, Алмонташари в опита си да избие с пета подаде топката на нападателя на Херта, който с плътен удар по земя от около 20 метра вкара за 2:0.

През второто полувреме "трикольорите" продължиха да надиграват арабите, но така и не успяха да вкарат нов гол. В 60-ата минута Ивелин Попов падна за дузпа в наказателното поле, но такава не бе отсъдена. В 69-ата Домовчийски бе близо до втория си гол в мача. Бившият играч на Левски и сега на Херта стреля отляво на вратата на Саудитска Арабия, но топката се отбива в дясната греда.

Преди почивката Лотар Матеус не направи смяна, а през второто полуреме извърши четири промени. В игра влязоха Благой Георгиев, Димитър Макриев, Георги Пеев и Николай Бодуров. Дебют с националната фланелка пропуснаха да направят Боян Пейков и Даниел Димов, а освен тях на резервната скамейка срещу Саудитска Арабия останаха Цветан Генков и Михаил Венков. За 17 ноември националите плануват контрола в София, като името на съперника все още не е ясно. /БЛИЦ

БЪЛГАРИЯ - САУДИТСКА АРАБИЯ 2:0
1:0 Димитър Рангелов (39), 2:0 Валери Домовчийски (45)

БЪЛГАРИЯ: 1.Владислав Стоянов, 2.Павел Виданов (90+2-22.Николай Бодуров), 15.Иван Иванов, 21.Йордан Милиев, 4.Петър Занев, 8.Чавдар Янков, 6.Станислав Ангелов (55-7.Благой Георгиев), 18.Николай Димитров, 14.Валери Домовчийски, 11.Димитър Рангелов (76-10.Димитър Макриев), 9.Ивелин Попов (83-12.Георги Пеев)
Резерви: 16.Боян Пейков, 3.Михаил Венков, 22.Николай Бодуров, 23.Даниел Димов, 12.Георги Пеев, 7.Благой Георгиев, 10.Димитър Макриев, 20.Цветан Генков

САУДИТСКА АРАБИЯ: 21.Заид, 20.Албиши (66-3.Заила), 4.Алмонташари, 2.Ал Нахли, 7.К. Алмоса, 14.Карири, 6.Абожгаир, 18.Ал Фрайди (62-9.Ал Бусари), 17.Ал Джасам, 8.Ал Нумаре, 11.Ал Харти (62-16.Абас)

Истанбул, помощно игрище до стадион "Кемал Ататюрк"
Съдия: Кюшат Фелин (Турция)
Жълти картони: Петър Занев, Чавдар Янков (България)