Ботев (Пловдив) спечели с 3:2 гостуването на Славия от втория кръг на Първа професионална лига. Успехът на "канарчетата" дойде след два гола на Фернандо Виана и победно попадение на Лъчезар Балтанов. "Белите" бяха изравнили до 2:2 чрез Владислав Узунов и Иван Минчев, но не съумяха да стигнат поне до точка при завръщането си у дома. Днес Славия отново домакинства на своя стадион в столичния квартал "Овча купел", а не на "Васил Левски". Последната среща на "белите" у дома беше на 28 май 2016 година - победата с 3:1 над Монтана.

Избраниците на Златомир Загорчич и тези на Николай Киров поднесоха атрактивен сблъсък пред малкото зрители, като любопитното е, че за трети път в последните пет мача между двата отбора ставаме свидетели на краен резултат 3:2.

Ботев днес не беше с всичките си титуляри, след като Белия логично реши да даде почивка на някои от ключовите си състезатели преди важното домакинство на Маритимо. Първият мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа е в четвъртък от 20:30 часа на стадион "Лазур".

Двубоят започна със силен далечен изстрел на Иван Минчев, при който топката прелетя в опасна близост до лявата греда на вратата на Ботев, пазена от Даниел Кайзер. В 13-ата минута "канарчетата" се възползваха от първата си ситуация в мача и откриха резултата. Бризола пусна отличен пас в коридор вдясно за Цветомир Панов, който подаде точно на връхлитащия Фернандо Виана и бразилецът опъна мрежата зад Георги Петков - 0:1.

Малко след това Владислав Узунов пропусна да изравни, а в 40-ата минута "канарчетата" удвоиха аванса си. Тодор Неделев разсече защитата на "белите" и изведе Виана, който надбяга Михаил Венков и прати топката покрай Петков - 0:2.

Само три минути след това Славия намали чрез Владислав Узунов. Офанзивният играч на домакините вкара красив гол за радост на публиката на столичани. Узунов получи топката пред наказателното поле, обърна се и със силен  параболичен удар не остави шанс на Кайзер - 1:2.

В началото на втората част Киров реши да даде почивка и на Виана, пускайки Крум Стоянов в игра. "Белите" се активизираха и в 59-ата минута стигнаха до изравняване. Иван Минчев реализира страхотен гол, след като преодоля Виктор Генев и вкара за 2:2.

На смяна за Ботев влязоха още двама ключови играчи - Лъчезар Балтанов и Омар Косоко.

В 74-ата минута гредата спаси Славия след удар на бившия играч на столичани Цветомир Панов. В 78-ата Балтанов донесе успеха на гостите след нова асистенция на Неделев. Националът центрира от корнер и капитанът на "жълто-черните" вкара с глава от границата на вратарското поле - 2:3.

Домакините можеха веднага да изравнят, но топката се облизо в гредата на вратата на Ботев след удар на Стефан Велев.

Така "канарчетата" загряха отлично за битката с Маритимо, постигайки първа победа в новото първенство, в което стартираха със загуба - 0:1 от Пирин. Славия пък изненада ЦСКА преди седмица - 1:1.

БЛИЦ представя всичко за българското участие в Европа

ВСИЧКО ЗА ПЪРВА ЛИГА

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Първа лига - трансфери и подготовка

Първа лига, сезон 2017/2018 - телевизионна програма

СЛАВИЯ - БОТЕВ 2:3
0:1 Фернандо Виана (13), 0:2 Фернандо Виана (40), 1:2 Владислав Узунов (43), 2:2 Иван Минчев (58), 2:3 Лъчезар Балтанов (78)

Срещата по минути:
1 - Начало на мача!
5 - Силен изстрел на Иван Минчев от над 20 метра, топката прелетя на сантиметри покрай лявата греда на вратата на Ботев.
13  ГОООЛ! Ботев поведе в резултата с гол на Фернандо Виана! Бризола пусна отличен пас в коридор вдясно за Цветомир Панов, който подаде точно на връхлитащия Виана и бразилецът прати топката в мрежата на Георги Петков.
19   Владислав Узунов пропусна да изравни след подаване на Георги Йомов в наказателното поле, играчът на домакините прати топката високо над целта.
40  ГОООЛ! Виана с второ попадение - 0:2! Тодор Неделев изведе съотборника си отлично през центъра, бразилецът надбяга Михаил Венков и озовал се сам срещу Георги Петков прати топката покрай стража.
43
 ГОООЛ! Владислав Узунов бележи страхотен гол - 1:2! Играчът на домакините получи топката пред наказателното поле, обърна се и със силен  параболичен удар не остави шанс на Даниел Кайзер.
45+2 - Край на първото полувреме.
----------------------
46 - Начало на второто полувреме.
46  Николай Киров дава почивка на автора на двата гола до момента Фернандо Виана. В игра се появява Крум Стоянов.
58  ГОООЛ! Иван Минчев прониза Кайзер за 2:2! Играчът на Славия преодоля Виктор Генев и с мощен изстрел наказа гостите.
59  Първа смяна за домакините. Чигози Мба влиза, Узунов напуска терена.
60  Лъчезар Балтанов влиза в игра за гостите, Серкан Юсеин е заменен.
68  Бризола е смемен от Омар Косоко.
74  ГРЕДАТА спасява Славия след удар на Цветомир Панов.
75 - Георги Петков удари ръката си в страничната греда в опит да спаси този изстрел и получава лекарска помощ.
77   Папуцоянопулос е сменен от Янис Карабельов.
78  Балтанов е точен и Ботев отново повежда - 2:3! Неделев центрира от корнер и Балтанов вкара с глава от границата на вратарското поле.
79  ГРЕДА! Стефан Велев за малко да изравни. Ударът му облиза дясната греда на вратата на Ботев.
82 - Удар на Мба е избит от голлинията от играч на "канарчетата".
86  Иван Минчев отстъпва място на Калоян Кръстев.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+5 - Край на мача. Ботев победи Славия с 3:2.

Резултат с изображение
СЛАВИЯ: 1.Георги Петков, 5.Теодорос Папуцоянопулос (77  10.Янис Карабельов), 13.Стефан Велков, 55.Андреа Христов, 4.Михаил Венков, 27.Емил Мартинов, 77.Стефан Велев, 73.Иван Минчев  (86  19.Калоян Кръстев), 35.Георги Йомов, 23.Владислав Узунов  (59  11.Чигози Мба), 14.Ивайло Димитров
Резерви: 13.Maрио Кирев, 2.Димитър Буров, 24.Матеуш да Силва, 10.Янис Карабельов, 8.Славчо Шоколаров, 11.Чигози Мба, 19.Калоян Кръстев
Треньор: Златомир Загорчич

БОТЕВ (Пловдив)
: 1.Даниел Кайзер, 2.Цветомир Панов, 18.Радослав Терзиев, 4.Виктор Генев, 24.Лазар Марин , 14.Яя Меледже, 10.Серкан Юсеин (60  17.Лъчезар Балтанов  ), 7.Фелипе Бризола (68  20.Омар Косоко), 11.Тони Тасев, 8.Тодор Неделев , 9.Фернандо Виана  (46  25.Крум Стоянов)
Резерви: 99.Иван Чворович, 25.Крум Стоянов, 70.Пламен Димов, 26.Радослав Апостолов, 17.Лъчезар Балтанов, 20.Омар Косоко, 6.Алваро Юлиано
Треньор: Николай Киров

София, стадион "Славия"
Съдия: Станислав Ставров

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация