Литекс победи с 2:1 Лудогорец в изключително интригуващ мач от 10-ия кръг на "А" група. Така "оранжевите" нанесоха първа загуба на тима от Разград, който беше в серия от 8 поредни успеха преди днешния сблъсък. Шампионите пък вече в 35 домакински двубоя не познават вкуса на поражението. За последно Литекс падна на собствен терен от Пирин (Благоевград) - 0:1.

Победата на "оранжевите" над Литекс дойде след два красиви гола на Георги Миланов и Христо Янев. За гостите се разписа Марселиньо. Всичките попадения паднаха през първото полувреме - до 27-ата минута.

След успеха Литекс се изравни с "Левски" - по 21 точки. Лудогорец пък дели лидерската позиция с ЦСКА с по 25 точки и абсолютно еднаква голова разлика - 22:5.

"Оранжевите" показаха шампионска игра, каквато изиска Любослав Пенев преди дербито и заслужено се поздравиха с успеха. Двата отбора поднесоха вихрено първо полувреме, като головите ситуации се редуваха една след друга. С острите си влизания играчите на домакините и тези на гостите демонстрираха, че горят от желание да стигнат до трите точки. Особено през първото полувреме имаше много нервни изблици. Съдията Ивайло Стоянов не стоя нито за миг без работа. Показа жълти картони на общо 8 играчи. На два-три пъти футболистите бяха близо до сбиване, но в крайна сметка все се намесваше някой трезвомислещ, който ги разтърваваше.

Мачът започна с натиск на домакините и в 18-ата минута падна първото попадение във вратата на Лудогорец. Талантът Георги Миланов отбеляза красив гол с безпощаден удар от около 25 метра. Младокът преодоля съперников играч, след което стреля с левия крак, изпращайки топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата, пазена от бившия страж на Литекс Урош Голубович.

В следващите минути гостите не знаеха къде се намират и "оранжевите" продължиха с масираните атаки. В 22-ата минута избраниците на Пенев удвоиха преднината си. Опитният Христо Янев изпълни брилянтно пряк свободен удар и прати топката в десния ъгъл на Урош Голубович. Сръбският страж на Лудогорец донякъде носи вина за попадението, тъй като усети ъгъла и имаше възможност да избие изстрела на Янев.

Пет минути след това гостите намалиха резултата. Мирослав Иванов проби по лявото крило и центрира в малкото наказателно поле, където след неубедителна намеса на Евгени Александров кълбото стигна до Марселиньо и бразилецът на празна врата се разписа без проблем - 1:2.

До края на полувремето Литекс на два пъти пропусна чисти положения. Първо Цветков не успя да уцели вратата след избита от Голубович топка. После пък удар с глава от близко разстояние на Светльо Тодоров срещна левия стълб на Голубович.

В началото на втората част Литекс пропусна да довърши гостите с трети гол. Янев стреля в аут от отлична позиция, а Светльо Тодоров не можа да завърши с голов шут прекрасна контраатака. Гостите от Разград имаха шанс за изравняване в 69-ата минута. Тогава обаче Гъргоров стреля лошо от фаул на линията на наказателното поле и Евгени Александров улови.

До края на мача "оранжевите" на няколко пъти можеха да стигнат до трети гол при отлично организирани контраатаки, докато Лудогорец нито веднъж не застраши сериозно вратата на Евгени Александров. В последните минути натискът на гостите се засили, а резервите Иван Стоянов, Кешада и Тодор Колев изостриха още повече техните действия, но така и не се стигна поне до изравнително попадение и Литекс се поздрави с успеха - 2:1.

Мачът по минути - ТУК

ЛИТЕКС - ЛУДОГОРЕЦ 2:1
1:0 Георги Миланов (18), 2:0 Христо Янев (22), 2:1 Марселиньо (27)
ЛИТЕКС30.Евгени Александров, 6.Максим Жос, 5.Итуа Онанга, 22.Пламен Николов, 3.Петър Занев, 18.Илия Миланов, 21.Александър Цветков, 7.Христо Янев (77-15.Роберт Флорес), 8.Том (90-11.Тиаго Мирасема), 17.Георги Миланов, 9.Светослав Тодоров (65-14.Деян Джерманович)
Резерви: 31.Виничиус Баривиейра, 11.Тиаго Мирасема, 14.Деян Джерманович, 15.Роберт Флорес, 16.Страхил Попов, 19.Румен Руменов, 27.Момчил Цветанов
Треньор: Любослав Пенев
ludogorec.JPG
ЛУДОГОРЕЦ: 1.Урош Голубович, 2.Александър Барт, 23.Йордан Минев, 33.Любомир Гулдан, 20.Шоко, 8.Станислав Генчев, 18.Светослав Дяков, 84.Марселиньо, 7.Михаил Александров (71-73.Иван Стоянов), 22.Мирослав Иванов (80-10.Тодор Колев), 23.Емил Гъргоров (84-11.Жуниор Кешада)
Резерви: 13.Емил Михайлов, 6.Николай Дюлгеров, 4.Юри Травнер, 11.Жуниор Кешада, 73.Иван Стоянов, 24.Шенер Ремзи, 10.Тодор Колев
Треньор: Ивайло Петев