Дунав Русе посреща Левски в последния 1/4-финал за Купата на България. Двубоят е днес от 16:30 часа и ще определи четвъртия полуфиналист след Ботев (Пловдив), Славия и ЦСКА.

В исторически план Дунав никога не е отстранявал Левски от турнира за Купата. От общо 13 мача русенци са постигнали само 2 победи. Те обаче са във фаза, когато победителят се определя в два мача. Първият успех на тима от Русе е на 26 юни 1963 година с минималното 1:0. На реванша Левски е категоричен и след 3:0 продължава напред.

Вторият успех на русенци идва през 1990 година. Тогава те побеждават с 2:1 на реванша, след като са загубили първата среща с 0:2 в София. Любопитното е, че пред над 10 000 зрители Дунав повежда с 2:0, но гол на Владко Шаламанов измъква „сините“. На четвъртфиналите изненадващо Славия помита Левски насред „Герена“ с 4:1, губи реванша с 2:3, но отстранява „сините“ от надпреварата.

Последният мач в Русе е на 21 ноември 2000 година, когато Левски бие с 1:0. Единственият гол вкарава Георги Иванов-Гонзо още в 1-ата минута. Треньор на „сините“ е Люпко Петрович, който остави част от титулярите на резервната скамейка, но не експериментира чак толкова много. На реванша Гонзо остава резерва, а титуляр в атаката е Петър Михтарски. Той забива хеттрик в 35, 37, 41-ата минути.

Любопитни факти от мачовете между двата тима за Купата:

*В четири от 10 дуела с Дунав за Купата на България от 1951 година насам Левски печели трофея. Това се случва през 1956, 1957, 1971 и 1976 година.

*От Дунав единствен легендата Никола Йорданов е отбелязал 2 гола. Останалите шест попадения са дело на шестима различни футболисти.

*Най-резултатни от "сините" са били: 3 гола - Димитър Йорданов-Кукуша, Христо Илиев-Патрата, Александър Костов и Петър Михтарски.

*В полза на Левски са отсъдени 3 дузпи, които са реализирани от Христо Илиев, Георги Соколов и Петър Михтарски.