Ботев изнесе силен мач, но пропусна да победи Маритимо в първа среща от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Срещата на стадион"Лазур" в Бургас завърши при равенство 0:0, като българският тим може да съжалява, че не взе аванс преди реванша след седмица в Португалия. Момчетата на Николай Киров бяха по-добрият отбор през всичките 90 минути, но многото пропуски пред вратата на гостите ги лиши от заслужен успех.

Първата интересна възможност в мача дойде в 4-ата минута и бе пред вратата на "канарчетата". Пикети намери в коридор Родриго Пиньо, който овладя и отправи силен диагонален удар, след който топката профуча покрай вратата на Чворович.

Постепенно Ботев пое контрола върху мача и започна по-често да поглежда към противниковата врата. В 20-ата минути Цветомир Панов се включи добре в предни позиции и нахлу в наказателното поле на португалците. Десният краен защитник на пловдивчани реши да подава, но сбърка и бранител изчисти коженото кълбо. Само 4 минути по-късно Панов отново направи добро включване отдясно и центрира прострелно в накaзателното поле на Маритимо. За съжаление обаче никой не съумя да засече във вратата на Да Силва.

Ботев продължи да действа по-добре и в 27-ата минута Тодор Неделев отправи силен шут от дистанция, който обаче не попадна в целта.

До края на първата част играчите на двата тима избягваха излишните рискове и головите положения пред двете врати липсваха.

Второто полувреме започна много добре за Ботев. В 48-ата минута Фернандо Виана засече центриране на Косоко, но топката мина на сантиметри от целта. В 54-ата минута Тодор Неделев също пропусна страхотна възможност за гол. Балтанов пусна към Виана, който технично отклони към любимеца на "жълто-черните" фенове. Последва изстрел, който обаче бе отразен от стража на Маритимо.

В 66-ата минута неразбирателство между Пламен Димов и Меледже за малко щеше да доведе до попадение във вратата на Чворович. Беса отправи силен удар от движение, но стражът на Ботев изби.

До края на мача головите ситуации пред двете врата липсваха и срещата завърши при нулево равенство. Малко преди последния съдийски сигнал играчите на двата тима се спречкаха нарушение срещу Иван Чворович, но страстите бързо бяха охладени

Реваншът в Португалия е на 3 август.

БОТЕВ - МАРИТИМО 0:0

Срещата по минути:
1 - Начало на мача
4 -  Първа любопитна ситуация в мача! Пиньо отправи диагонален изстрел, но за щастие топката профучава покрай вратата на Чворович.
7 -  Виана засече с глава центриране на Балтанов, но топката излиза в аут.
20 - Добра атака на Ботев! Панов нахлу в наказателното поле на гостите, но реши да подава и бранител на Маритимов изчисти в корнер, след който не последва опасност.
24 -  Прострелно центриране на Панов в наказателното поле на Маритимо, но никой не съумя да засече коженото кълбо.
27 -  Силен шут на Неделев от дистанция, но топката минава над вратата на Да Силва.
34 -  Опасно центриране в наказателното поле на Ботев, но Минев се намеси решително.
45 - Maшадо стреля от пряк свободен удар, но твърде неточно.
45+3 - Край на първото полувреме!
---------------------------------
46 - Начало на втората част!
50 -  Страхотен шанс за Ботев! Виана засече центриране на Косоко, но топката мина на сантиметри от левия стълб на вратата на Да Силва.
54 -  Нов голям пропуск на Ботев! Неделев стреля от границата на наказателното поле, но стражът на гостите се разтегна и улови топката.
61 - Беса се откъсна от българските защитници и стреля с десния крак. Топката обаче минава покрай вратата на Чворович.
66 -  Грешка в отбраната на Ботев, топката попадна в Беса, който стреля веднага, но Чворович изби в корнер. След неговото изпълнение не последва опасност.
72 -  Страхотен удар на Тодор Неделев от пряк свободен удар, но Да Силва се намесва решително и избива.
90+3 - Край на мача! Ботев и Маритимо завършиха при резултат 0:0.

Състави:

Резултат с изображениеБотев: 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 4. Виктор Генев, 8. Тодор Неделев (83Тасев), 9. Фернандо Виана, 14. Меледже Омнебес (76Юсеин), 17. Лъчезар Балтанов (к) , 20. Омар Косоко , 23. Йордан Минев, 25. Крум Стоянов (66Бризола), 70. Пламен Димов
Резерви: 22. Даниел Кайзер, 6. Алваро Юлияно, 7. Фелипе Бризола, 10. Серкан Юсеин, 11. Тони Тасев, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин
Треньор: Николай Киров

Резултат с изображениеМаритимо: 94. Шарл да Силва, 23. Роберто Машадо, 3. Маурисио Антонио /к/, 5. Зайнайдин Жуниор, 14. Луиш Мартинш, 21. Жоао Гамбоа , 6. Ердем  Шен, 11. Ебер Беса  (81Клебер), 30. Рикардо Валенте , 9. Родриго Пиньо (86Люндберг), 33. Пикети Брито Силва (72Коща)
Резерви: 1. Абедзаде, 4. Сантош, 12. Коща, 15. Клебер, 17. Люндберг, 24. Диней, 25. Виланкулос
Треньор: Даниел Рамосщ

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация