Ботев (Пловдив) триумфира с Купата на България след 36 години чакане! "Канарчетата" се изявиха като храбри бойци на финала срещу Лудогорец, в който надделяха с 2:1 и доставиха незабравима радост на верните си привърженици. Бултрасите бяха изпълнили до краен предел Сектор "Б" на "Васил Левски", като още след първия гол на Омар Косоко в 44-ата минута нахлуха на терена. В 52-ата Антонио Вутов удвои преднината на пловдивчани, след което играчите на Лудогорец изцяло доминираха, но имаха сили само за почетен гол. Отбеляза го включилият се като резерва Клаудиу Кешерю в 80-ата минута.

С паметната си победа тази вечер и спечелването на Купата Ботев си осигури класирането за Лига Европа. Освен това "жълто-черните" успяха да отмъстят на "орлите" за загубения финал през 2014-а на стадион "Лазур" в Бургас, когато Роман Безяк бе автор на единствения гол и донесе трофея на разградчани.

Това е трета Купа на България за "канарчетата". Предишните два триумфа на пловдичани в турнира бяха доста назад в историята - през 1962 и 1981 година. Лудогорец пък спечели трофея през 2012 и 2014 г.

Избраниците на Николай Киров направиха приятно впечатление с играта си срещу шампионите, особено през първото полувреме, когато създадоха няколко опасности пред вратата на бразилеца Ренан дос Сантос. С пропуски се отчетоха Косоко, Вутов и Балтанов, за да се стигне до 44-ата минута, когато заслужено поведоха в резултата. Балтанов получи подаване от Вутов и продължи вляво към Косоко. Снажният нападател овладя топката и стреля с външен фалц с левия крак, реализирайки в долния ляв ъгъл на стража на Лудогорец - 0:1. Феновете на Ботев полудяха от кеф, десетки от тях прескочиха огражденията на Сектор "Б" и нахлуха на пистата, за да се радват с футболистите. Това наложи на полувремето на стадиона да влезе солиден брой полицаи, които се наредиха пред сектора с бултрасите.

Втората част започна с пропуск на Мисиджан, а в 52-ата минута Вутов нанесе звучен шамар по класния съперник. Избраниците на Николай Киров организираха многоходова атака, при която Косоко получи топката отдясно и центрира към наказателното поле за връхлитащия юноша на Левски. Вутов влетя зад гърба на Моци и засече от вратарското поле, реализирайки за 0:2. След това играта се понакъса със смените, като Георги Дерменджиев потърси промяна с включването на Кешерю, Кишада и Абел Анисе.

Чак в 80-ата минута шампионите съумяха да засташат сериозно бившия си вратар Иван Чворович. Тогава Кешерю намали на 1:2. След центриране от корнер защитата на Ботев не бе убедителна, Моци свали топката с глава към голмайстора, който на метър пред вратарското поле се обърна и с воле вкара в долния десен ъгъл. До края "орлите" притиснаха "канарчетата", като само отличните намеси на Чворович запазиха крехкия аванс. В добавеното време за втори жълт картон получи резервата Фернандо Виана, но Ботев оцеля с човек по-малко и заслужено ликува с трофея.

ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ 1:2
0:1 Омар Косоко (44), 0:2 Антонио Вутов (52), 1:2 Клаудиу Кешеру (80)

Финалът по минути:
* Минута мълчание в памет на жертвите от атентата в Манчестър.
1 - Начало на мача.
3 - Косоко нахлу отдясно в наказателното поле на Лудогорец и отправи удар от малък ъгъл, пращайки топката над вратата, пазена от бразилеца Ренан дос Сантос.
7 - Кафу прати топката във вратата на Ботев, но попадението правилно не беше зачетено поради засада.
13 - Феновете на Ботев почитат паметта на починалия си съмишленик Георги Георгиев - Челсито. В Сектор "Б" беше опънат транспарант с надпис: "Не сбогом, а довиждане!"

17  Вутов бе изпуснат от защитата на Лудогорец, озова се сам срещу Ренан и стреля по диагонал, но в аут.
25  Жълт картон за Моци за нарушение в центъра на терена срещу Вутов.
32  Жълт картон и за Косоко.
36  Балтанов бе много близо до откриване на резултата! Неделев видя съотборника си, който нахлу на скорост към вратата на шампионите и му пусна извеждащ пас. Капитанът на Ботев овладя топката и отблизо стреля по диагонал по земя, но дясната греда спаси "орлите".
44  ГООЛ! Ботев повежда с гол на Омар Косоко - 0:1! Балтанов получи подаване от Вутов и продължи вляво към Косоко. Снажният нападател овладя топката и стреля с външен фалц с левия крак, реализирайки в долния ляв ъгъл на Ренан.
45 - Финалът бе прекъснат за близо минута, тъй като десетки фенове на "жълто-черните" от Сектор "Б" нахлуха на пистата след отбелязването на попадението, изразявайки бурно радостта си. Някои от бултрасите дори стъпиха на терена.

45+1 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
49  Мисиджан насочва топката към горния ляв ъгъл на вратата на Ботев, но Иван Чворович се намесва отлично и избива в корнер.
50  Жълт картон за Вутов, който спря атака на "орлите" с цената на нарушение.
52  ГООЛ! Ботев повежда с 2:0 след гол на Антонио Вутов! Избраниците на Николай Киров организираха многоходова атака, при която Косоко получи топката отдясно и центрира към наказателното поле за връхлитащия юноша на Левски, който влетя зад гърба на Моци и засече от вратарското поле, реализирайки в мрежата на шампионите.
55  Георги Дерменджиев моментално реагира. Мисиджан отстъпва място на Клаудиу Кешерю.
55  Кампаняро е сменен от Жуниор Кишада.
64  Вутов обира овациите на бултрасите. Киров го заменя с Фернандо Виана.
67  Трета смяна за Лудогорец. В игра се появява Абел Анисе, Марселиньо излиза.
70  Косоко отстъпва място на Фелипе Бризола.
75  Жълт картон за Кишада.
80  ГОООЛ! Лудогорец намалява резултата - 1:2! Кешеру бележи! След центриране от корнер защитата на Ботев не бе убедителна, Моци свали топката с глава към голмайстора, който на метър пред вратарското поле се обърна и с воле вкара в долния десен ъгъл.
84  Серкан Юсеин влиза за Ботев, Крум Стоянов е сменен.
85 Чворович спасява с крак след удар отблизо на Кафу.
86  Жълт картон за Фернандо Виана.
88  Нова опасност пред вратата на Ботев. Кешерю засече с глава, Чворович спаси.
89 - Моци се откъсна сам срещу бившия страж на "орлите", сърбинът обаче изпревари защитника и спаси.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+2  ЧЕРВЕН КАРТОН! Фернандо Виана е изгонен заради втори жълт картон. Ботев остава с 10 човека.
90+4  Нов инфарктен момент за Ботев, пропуск на Кешерю.
90+4 - Край на финала. Ботев спечели Купата на България след победа с 2:1 над Лудогорец.

ЛУДОГОРЕЦ33.Ренан дос Сантос, 4.Сисиньо, 27.Козмин Моци , 5.Хосе Паломино, 6.Натанаел, 18.Светослав Дяков, 10.Густаво Кампаняро (55 11.Жуниор Кишада ), 88.Вандерсон, 93.Върджил Мисиджан (55  28.Клаудиу Кешерю ), 84.Марселиньо (67  12.Абел Анисе), 22.Джонатан Кафу
Резерви: 29.Даниел Наумов, 32.Игор Пластун, 12.Абел Анисе, 8.Лукас Саша, 11.Жуниор Кишада, 28.Клаудиу Кешерю, 19.Александър Василев
Треньор: Георги Дерменджиев

БОТЕВ (Пловдив)99.Иван Чворович , 2.Цветомир Панов, 18.Радослав Терзиев, 4.Виктор Генев , 24.Лазар Марин, 17.Лъчезар Балтанов, 14.Яя Меледже, 25.Крум Стоянов (84  10.Серкан Юсеин), 8.Тодор Неделев, 20.Омар Косоко   (70  7.Фелипе Бризола ), 39.Антонио Вутов   (64  9.Фернандо Виана )
Резерви: 21.Мартин Димитров, 3.Радослав Апостолов, 22.Милко Георгиев, 5.Кристиан Димитров, 10.Серкан Юсеин, 7.Фелипе Бризола, 9.Фернандо Виана
Треньор: Николай Киров

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Никола Попов

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация